Domů
Emise CO2
Ministr: Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování uhlíku
Carbon capture and storage. Zdroj: Amazon
Zdroj: Amazon

Ministr: Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování uhlíku

Emise CO2
4 komentáře
26. únor 2024, 11:18
ČTK

Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování a ukládání uhlíku v určitých průmyslových odvětvích náročných na oxid uhličitý (CO2). Řekl to dnes ministr hospodářství Robert Habeck. Největší ekonomika v Evropě se snaží dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality, což znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Zachycování a ukládání uhlíku, proces označovaný zkratkou CCS z anglického sousloví carbon capture and storage, odstraňuje z atmosféry oxid uhličitý produkovaný průmyslovými procesy nebo jej zachycuje v místě vypouštění a ukládá jej pod zem.

V Německu bylo CCS omezeno zákonem přijatým v roce 2012, který dal spolkovým zemím právo vetovat jeho použití, uvedla agentura Reuters. Ale protože Německo coby největší znečišťovatel ovzduší emisemi CO2 v Evropě pravděpodobně nedosáhne svého cíle produkovat nulové emise do roku 2045, Berlín postoj k CCS přehodnotil.

Habeck řekl, že podle změn zákona bude povolena přeprava CO2 a jeho skladování v podmořském dně. „Ta technologie je bezpečná,“ řekl ministr na tiskové konferenci, kde představil vládní strategii k nakládání s emisemi uhlíku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Prokš
26. únor 2024, 12:16

Dobrý den,

Nevím o tom ve finále nic, jen čtu tuto zprávu. Nicméně mi to nedá se zamyslet.

Citace: ... umožnilo technologii zachycování a ukládání uhlíku v určitých průmyslových odvětvích náročných na oxid uhličitý ...

Vsadím se, že problém není s umožněním CCS, ale s tím že to není přikázáno a je to na libovůli podniků. A nikdo to nedělá, tedy ten kdo na to nepobírá dotace, protože to je ekonomická sebevražda (a po započtení exhalací z energií na tu srandu potřebných to je ve finále asi něco jako bionafta).

Takže ve skutečnosti Němci nejspíše chtějí nějakým způsobem uzákonit POVINNOST zajistit CCS pro průmysl. Což bude poslední hřebík do rakve zbytkům průmyslu v DE a velké části EU na Německo navázané. V první řadě ČR.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Omega
26. únor 2024, 14:49

Emise neklesnou dostatečně - z mnoha důvodů.

1 - doprava nepřešla na BEV - důvodem je cena elektřiny z důvodů drahých OZE

2 - elektřina produkuje hodně emisí - protože se zbavily 50 TWh funkční výroby v jádře

3 - nejjednodušší CCS je na plynové elektrárně - ovšem pokud se to poučije v průmyslu, tak ty emise reálně neklesnou

Richard Vacek
26. únor 2024, 14:51

Není rozumnější nesmyslný cíl zrušit, než se ho snažit splnit?

Zdeněk
27. únor 2024, 09:47

to nelze! Vždyť plno lidí už má plán kam "odklonit" ty % z těch mil.€ dotací !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se