Domů
Emise CO2
Ministři některých států EU včetně ČR půjdou na kobereček kvůli emisním limitům
Zdroj: Pixabay

Ministři některých států EU včetně ČR půjdou na kobereček kvůli emisním limitům

Evropská komise uspořádá 30. ledna summit, jehož cílem je přesvědčit některé z členských států EU k přijetí efektivnějších opatření vedoucích ke snížení emisí. Jinak budou s největší pravděpodobností čelit sankcím ze strany Unie, a sice v důsledku nedodržování unijních regulí týkajících se právě znečištění ovzduší. V tiskové zprávě to 19. ledna uvedla Evropská komise. 

Evropský komisař pro životní prostředí Karmenu Vella zároveň prostřednictvím svého blogu přímo oslovil ministry členských zemí Velké Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Maďarska, Rumunska, České republiky a Slovenska s pozvánkou k setkání v Bruselu, které se bude konat na konci tohoto měsíce. Požadovat bude objasnění toho, jaké kroky vlády podniknou za účelem splnění povinností vyplývajících jim z evropských regulí.

Přísnější regulace nepřináší ovoce

Maltský komisař oznámil své předsednictví na tomto setkání, přičemž zdůraznil, že politika čistého ovzduší je pro Evropu jednou z klíčových. Uvedené státy přitom, dle názoru Komise, nezavádějí dostatečná opatření ke snížení emisí z průmyslu, dopravy a dalších oblastí tak, aby dostály závazkům vyplývajících pro ně z novelizované směrnice č. 2016/2284/EU o snížení národních emisí látek znečišťujících ovzduší („stropová“ směrnice), stejně jako povinnosti dosažení nižších emisí CO2 z dopravy a vyšších poměrů výroby LEV a ZEV (low a zero emission vehicle) v automobilovém průmyslu. Vella se v emotivním příspěvku na svém blogu vyjádřil takto:

„Cílem našeho setkání 30. ledna je zajistit, aby byla přijata a implementována účinná opatření týkající se dopravy, energetiky, zemědělství a dalších oblastí na mnoha politických úrovních. Věřím, že ministři životního prostředí budou naladěni na stejnou vlnu. Naši odborníci jsou připraveni poskytovat odborné poradenství a sdílet znalosti ohledně opatření, která fungují jinde.“ 

Karmenu Vella (vpravo) při neformálním setkání ministrů životního prostředí při estonském předesednictví. Na fotce s Hansem Bruyninckxem, dánským ředitelem Evropské agentury pro životní prostředí. Zdroj: Wikimedia Commons

Soudní dvůr může zasáhnout

Očekávání, že Německo, Francie, Španělsko, Itálie a Velká Británie v prosinci oznámí zavádění opatření k zabránění vážných porušení limitů pro oxid dusičitý, nebyla naplněna. Státům bylo již minulý rok v únoru dáno poslední varování, aby daly legislativu do pořádku před tím, než budou případy přivedeny před Soudní dvůr EU. Členové poté mohou čelit vážným sankcím. Rumunsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko (společně s Francií a Itálií) poté porušují normy pro některé jiné látky v ovzduší.

Ministři mají svou účast oznámit do 25. ledna. Polsko ani Bulharsko na setkání pozvány nebyly, jelikož jejich případy již byly Evropskému soudnímu dvoru předány. Státy se nyní pokouší bránit některým evropským regulím žalobami podanými na Evropskou komisi. 19. ledna také Komise přijala akční plán pro zajištění dodržování environmentální legislativy. Návod má státům pomoci v zavádění, monitorování a vynucování pravidel, která mají zabránit vyšší míře znečištění a poškozování životního prostředí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.