Montel: Cena emisních povolenek by v případě vlny veder mohla v červenci atakovat 30 EUR/t CO2

4. červenec 2019, 10:42
DomůEmise CO2Montel: Cena emisních povolenek by v případě vlny veder mohla v červenci atakovat 30 EUR/t CO2

Ceny emisních povolenek zůstanou podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel i v červenci na vysokých úrovních a v případě vlny veder by dokonce mohly atakovat historické maximum na úrovni 30 EUR/t CO2. 

Podle analytičky Yan Qinové ze společnosti Refinitiv se od zavedení rezervy tržní stability (Market Stability Reserve – MSR) staly ceny emisních povolenek velmi citlivými na výkyvy v poptávce po elektřině.

Vlny veder, které zasáhly Evropu v červnu, stanovily nové teplotní rekordy ve vybraných evropských městech pro měsíc červen.

„Další výskyt takového počasí, se kterým je spojen nárůst spotřeby elektřiny na chlazení, by podpořil cenu emisních povolenek, jelikož účastníci trhu si nyní dělají zásoby před srpnovým poklesem objemu dražených povolenek,“ uvedla Qinová.

Qinová dodala, že by výše uvedený scénář vedl k otestování jedenáctiletého maxima 27,85 EUR/t CO2, což by následně otevřelo cestu k překonání historického maxima na úrovni 30 EUR/t CO2.

„Nyní vidíme ceny povolenek kolem 26,7 EUR/t CO2, ovšem v srpnu, kdy dodávka poklesne, očekáváme navýšení volatility,“ uvedl Matteo Mazzoni ze společnosti Icis.

Vývoj ceny emisních povolenek (EUR/t CO2) na spotovém trhu na burze EEX za poslední rok. Zdroj: EEX

Riziko tvrdého Brexitu

Zahraniční server Montel dále upozornil na skutečnost, že se s rozhodováním o novém lídrovi konzervativců zvyšuje riziko tvrdého Brexitu, jelikož ani jeden z potenciálních kandidátů nevyloučil odchod Spojeného království z Evropské unie.

Existují přitom obavy, že by v případě tvrdého Brexitu zaplavily trh povolenky z britských zařízení, což by mohlo způsobit náhlý pokles jejich ceny.