Domů
Emise CO2
MŽP na kompenzacích firmám ohroženým tzv. únikem uhlíku vyplatí 1,3 mld.Kč

MŽP na kompenzacích firmám ohroženým tzv. únikem uhlíku vyplatí 1,3 mld.Kč

Emise CO2
8 komentářů
17. květen 2021, 19:15
ČTK

Stát na kompenzacích části nepřímých nákladů spojených s emisemi firmám za loňský rok zaplatí 1,3 miliardy Kč. Týkat se to bude těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku kvůli nákladům spojeným s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. Vyplývá to z nařízení, které schválila vláda. Kabinet o tom informoval na internetu. Loni na podzim vláda schválila nařízení, kterým tyto kompenzace obecně umožnila. Podle podzimního dokumentu se měla kompenzace v ČR týkat zhruba 100 subjektů, podle nyní předkládaných materiálů půjde o 36 firem.

Takzvaný únik uhlíku může podle státní správy nastat v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady – tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku toho se pak zvýší globální emise skleníkových plynů.

„Předpokládá se kompenzace 36 subjektů v odvětvích výroby železa a oceli, hliníku, papíru a v odvětvích chemického průmyslu. Tři čtvrtiny objemu kompenzací směřuje do Moravskoslezského a Ústeckého kraje,“ uvedlo ve zprávě, která hodnotí dopady regulace (tzv.RIA), ministerstvo životního prostředí.

Zákon stanovuje, že kompenzace nesmí překročit čtvrtinu výnosů z dražeb povolenek za předchozí kalendářní rok. „Vzhledem k tomu, že celkový objem výnosů z dražeb povolenek za rok 2020 je 18,9 miliardy Kč, bude tato podmínka při navrhované výši kompenzací 1,3 miliardy Kč splněna,“ píše se v důvodové zprávě k nařízení.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Klimatický balíček Fit for 55 míří do finále. Čeká se boj o nové emisní povolenky i sociální fond, Česko by mohlo dostat stovky miliard
5. srpen 2022, 12:38
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ekolog
17. květen 2021, 21:34

Ale proč by se soukromým firmám mělo něco kompenzovat? Vždyť lze vyrábět i bez emisí... nebo si mohou alespoň nakoupit čisté energie. Zákazníci to ocení!

Vinkler
18. květen 2021, 09:53

A bude hůř.

Jednak jak je jasné, pro OZE se musí postavit zdroje a vedení cca 4-5x (FVE, VTE, Plyn, Baterie, Vedení). tj. 4-5x dražší EE a navíc:

Piráti (jak provalil Pan Jakl) navrhuje daň (jen z nemovitostí?) zvednout 100x viz text : Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01 - 0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivním zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200-800 miliard korun ročně.

Carlos
18. květen 2021, 10:11

Pokud vím, tak ho s tím jedním procentem poslali někam.

Vinkler
18. květen 2021, 10:43

Na jak dlouho? A i 0,5% by stačilo většinu lidí zruinovat.

Carlos
18. květen 2021, 11:51

To je otázka, ale na druhou stranu je zase fakt že máme zastaralé složení daní a že držíme některé daně moc nízko a jiné vysoko, neumožňujeme dodatečné dobrovolné příjmy systémů atd. Třeba nejsme s to zavést zdravotní připojištění, nejsme s to akceptovat stokorunu za den v nemocnici, nebo možnost hradit jenom rozdílovou sumu mezi hrazenou a jinou péčí... A místo toho daníme práci jak blbí.

Další věc je že mzdy jsou nízko. Jako když se snažíme konkurovat levnou prací, nebo jinak, levnou prací takovým daňovým mixem, kdy se k zaměstnanci dostane málo, v otevřeném Evropském trhu zkoušíme dělat konkurenci Číně, tak se nedá čemu divit že tu z toho časem vznikne jedna obrovská chudinská čtvrť. V momentě kdy člověk začíná uvažovat o tom že vymění Brno za Vídeň, protože to vyjde už skoro stejně cenově na bydlení i bez započtení rozdílu mezd, tak tu je nějaký problém.

Protože co se děje? Na západě je draho co se bydlení týče, dost lidí si tam tak pronajme, naspoří a pak si pořídí něco tady. Pár takových znám. Stejně tak kolega má v plánu se po tom co jeho přítelkyně dodělá školu se sbalit, jít na západ, pak se vrátit. Udělal to tak i jeho bratr. A pak to bydlení není problém. Stejně tak není problém tok dividend ven, problém je nepřítok do ČR. Atd. atd.

Prostě jsme tu dělali 20 roků dvě politiky, cenovou konvergenci k EU a snahu o cenovou konkurenci Číně. A k tomu jsme přeborníky jak levným řešením utratit víc než ostatní státy utratí za "drahé" řešení. A Horste, to se vyplatí.

Atom
18. květen 2021, 10:52

No zakamuflovali to za nepodmíněný příjem, ale ty tendence v té straně jsou.

xoor
18. květen 2021, 11:49

Takové to nápady jsou v každé straně. Oni tam mají podmínku, že by se to mělo týkat všech nemovitostí, kde nemáš trvalý pobyt. Takže drtivé většiny rodin se to moc netýká. A další věcí chtějí ty poplatky a jejich výši dát pod obce. Ať si pak každá obec sama rozhone o jejich výši, což bude fungovat jako spolehlivá záporná zpětná vazba.

Žádná ze stran nebude mít rozhodující většinu, takže bude nutná velká koalice a tam se většina podivných návrhů obrousí.

energetik
18. květen 2021, 12:29

Zase se mi chce zvracet.

Evidentně zde ty emisní odpustky sloučí k tomu, aby se mohli dotovat vybraní továrníci. ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se