Domů
Emise CO2
MŽP na kompenzacích firmám ohroženým tzv. únikem uhlíku vyplatí 1,3 mld.Kč

MŽP na kompenzacích firmám ohroženým tzv. únikem uhlíku vyplatí 1,3 mld.Kč

Stát na kompenzacích části nepřímých nákladů spojených s emisemi firmám za loňský rok zaplatí 1,3 miliardy Kč. Týkat se to bude těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku kvůli nákladům spojeným s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. Vyplývá to z nařízení, které schválila vláda. Kabinet o tom informoval na internetu. Loni na podzim vláda schválila nařízení, kterým tyto kompenzace obecně umožnila. Podle podzimního dokumentu se měla kompenzace v ČR týkat zhruba 100 subjektů, podle nyní předkládaných materiálů půjde o 36 firem.

Takzvaný únik uhlíku může podle státní správy nastat v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady – tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku toho se pak zvýší globální emise skleníkových plynů.

„Předpokládá se kompenzace 36 subjektů v odvětvích výroby železa a oceli, hliníku, papíru a v odvětvích chemického průmyslu. Tři čtvrtiny objemu kompenzací směřuje do Moravskoslezského a Ústeckého kraje,“ uvedlo ve zprávě, která hodnotí dopady regulace (tzv.RIA), ministerstvo životního prostředí.

Zákon stanovuje, že kompenzace nesmí překročit čtvrtinu výnosů z dražeb povolenek za předchozí kalendářní rok. „Vzhledem k tomu, že celkový objem výnosů z dražeb povolenek za rok 2020 je 18,9 miliardy Kč, bude tato podmínka při navrhované výši kompenzací 1,3 miliardy Kč splněna,“ píše se v důvodové zprávě k nařízení.

Komentáře

(8)

Ekolog

17. květen 2021, 21:34

Ale proč by se soukromým firmám mělo něco kompenzovat? Vždyť lze vyrábět i bez emisí... nebo si mohou alespoň nakoupit čisté energie. Zákazníci to ocení!

Vinkler

18. květen 2021, 09:53

A bude hůř.

Jednak jak je jasné, pro OZE se musí postavit zdroje a vedení cca 4-5x (FVE, VTE, Plyn, Baterie, Vedení). tj. 4-5x dražší EE a navíc:

Piráti (jak provalil Pan Jakl) navrhuje daň (jen z nemovitostí?) zvednout 100x viz text : Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01 - 0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivním zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200-800 miliard korun ročně.

Carlos

18. květen 2021, 10:11

Pokud vím, tak ho s tím jedním procentem poslali někam.

Vinkler

18. květen 2021, 10:43

Na jak dlouho? A i 0,5% by stačilo většinu lidí zruinovat.

Carlos

18. květen 2021, 11:51

To je otázka, ale na druhou stranu je zase fakt že máme zastaralé složení daní a že držíme některé daně moc nízko a jiné vysoko, neumožňujeme dodatečné dobrovolné příjmy systémů atd. Třeba nejsme s to zavést zdravotní připojištění, nejsme s to akceptovat stokorunu za den v nemocnici, nebo možnost hradit jenom rozdílovou sumu mezi hrazenou a jinou péčí... A místo toho daníme práci jak blbí.

Další věc je že mzdy jsou nízko. Jako když se snažíme konkurovat levnou prací, nebo jinak, levnou prací takovým daňovým mixem, kdy se k zaměstnanci dostane málo, v otevřeném Evropském trhu zkoušíme dělat konkurenci Číně, tak se nedá čemu divit že tu z toho časem vznikne jedna obrovská chudinská čtvrť. V momentě kdy člověk začíná uvažovat o tom že vymění Brno za Vídeň, protože to vyjde už skoro stejně cenově na bydlení i bez započtení rozdílu mezd, tak tu je nějaký problém.

Protože co se děje? Na západě je draho co se bydlení týče, dost lidí si tam tak pronajme, naspoří a pak si pořídí něco tady. Pár takových znám. Stejně tak kolega má v plánu se po tom co jeho přítelkyně dodělá školu se sbalit, jít na západ, pak se vrátit. Udělal to tak i jeho bratr. A pak to bydlení není problém. Stejně tak není problém tok dividend ven, problém je nepřítok do ČR. Atd. atd.

Prostě jsme tu dělali 20 roků dvě politiky, cenovou konvergenci k EU a snahu o cenovou konkurenci Číně. A k tomu jsme přeborníky jak levným řešením utratit víc než ostatní státy utratí za "drahé" řešení. A Horste, to se vyplatí.

Atom

18. květen 2021, 10:52

No zakamuflovali to za nepodmíněný příjem, ale ty tendence v té straně jsou.

xoor

18. květen 2021, 11:49

Takové to nápady jsou v každé straně. Oni tam mají podmínku, že by se to mělo týkat všech nemovitostí, kde nemáš trvalý pobyt. Takže drtivé většiny rodin se to moc netýká. A další věcí chtějí ty poplatky a jejich výši dát pod obce. Ať si pak každá obec sama rozhone o jejich výši, což bude fungovat jako spolehlivá záporná zpětná vazba.

Žádná ze stran nebude mít rozhodující většinu, takže bude nutná velká koalice a tam se většina podivných návrhů obrousí.

energetik

18. květen 2021, 12:29

Zase se mi chce zvracet.

Evidentně zde ty emisní odpustky sloučí k tomu, aby se mohli dotovat vybraní továrníci. ?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.