Domů
Emise CO2
Návrh reformy EU ETS od Evropského parlamentu se setkal se širokou kritikou, ceny povolenek by měly zůstat vysoko
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Návrh reformy EU ETS od Evropského parlamentu se setkal se širokou kritikou, ceny povolenek by měly zůstat vysoko

Počátkem června se v Evropském parlamentu hlasovalo o přijetí návrhu dlouho očekávané reformy EU ETS. Ta překvapivě neprošla, zejména po nátlaku ze strany průmyslu, který  mimo ambiciózního snižování emisí oponoval mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (anglicky Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). V polovině měsíce však 3 hlavní frakce europoslanců shodu našly a v minulém týdnu odhlasovaly kompromisní řešení. To je nicméně široce kritizováno, a to jak ze strany zástupců ekologických organizací, tak průmyslu. Ceny povolenky by se měly držet v krátkodobém horizontu okolo 80-90 EUR/t CO₂.

V první polovině června návrh reformy systému EU ETS v Evropském parlamentu neprošel, když svoji sílu ukázala průmyslová lobby. Ta se postavila jednak proti ambicióznímu tempu snižování emisí skleníkových plynu, pak ale také proti rychlému snižování množství bezplatně přidělovaných emisních povolenek. Ty dostávají podniky ze sektorů, u kterých hrozí, že by se jejich výroba kvůli nákladům na emisní povolenky přesunula jinam. To však má řešit zmíněný mechanismus – CBAM, jinak řečeno uhlíkové clo.

Zamítnutí původního návrhu, jak uvádí agentura Reuters, svědčí o náladě uvnitř EU, kdy je vzhledem k nynější situaci na energetickém trhu obtížně odůvodnitelné další zvyšování klimatických cílů, které by velmi pravděpodobně zvýšilo cenu emisních povolenek.

Poslanci přesto dokázali poměrně rychle najít kompromis. Ten v minulém týdnu odhlasovali, kritika ovšem zní ze všech stran. Ze strany ekologických organizací zní, že návrh není dostatečně ambiciózní, aby bylo dosaženo cílů Pařížské klimatické dohody. Ze strany průmyslu pak panuje obava, že schéma je obecně nastaveno nepredikovatelně, což podniky znevýhodňuje.

„Pokud budou ceny certifikátu CO₂ nadále růst tak, jak tomu bylo v posledních měsících, tak nám celý systém vybuchne do tváře. Pak už nebudeme muset soupeřit s ostatními regiony světa,“ uvedl zástupce německého Svazu chemického průmyslu, Jörg Rothermel.

Reforma EU ETS

Systém EU ETS by měl  být dle Evropského parlamentu reformován následovně:

  • Snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 oproti roku 2005 na úrovní 63 % vs. 61% návrh snížení emisí ze strany Evropské komise
  • Toho se dosáhne navýšením Lineárního redukčního faktoru, jenž udává tempo snižování stropu celkových emisí v systému na roční bázi, a jednorázovým odebráním povolenek z trhu ve výši 70 milionů při vstupu reformy v platnost a dalších 50 milionů v roce 2026
  • Postupné odebrání bezplatných povolenek mezi lety 2027 až 2032 pro sektory zahrnuté v CBAM
  • Zavedení systému „bonus-malus“, kdy by nejvíce inovační projekty dostaly dodatečné povolenky zdarma
  • Využití výnosů výhradně na klimatické účely/opatření
  • Zavedení systém EU ETS II, zahrnujícího dopravu a vytápění, již od roku 2024, přičemž obytné budovy a soukromá doprava by měly být zahrnuty až od roku 2029
  • Využití části výnosů z EU ETS II pro Sociálně-klimatický fond, který by měl pomoct nízko-příjmovým rodinám/obyvatelům EU

CBAM

Volné povolenky pro sektory, jež budou zahrnuty do systému CBAM, budou dle návrhu zredukovány na 93 % v roce 2027, 84 % v roce 2028, 69 % v roce 2029, 50 % v roce 2030, 25 % v roce 2031 a 0 % v roce 2032. Až poté má být mechanismus CBAM plně implementován.

Ekvivalentní hodnota výnosů z CBAM  by měla putovat z rozpočtu EU na podporu zelené transformace v rozvojových zemích.

Ceny povolenek podpořeny energetickou krizí

Ceny emisních povolenek v krátkodobém horizontu pravděpodobně zůstanou, po návrhu Evropského parlamentu, v rozmezí mezi 80-90 EUR/t CO₂, jak informuje zahraniční portál Montel. Následovat bude vyjednávání s členskými státy EU, které rozhodne o finální podobě reformy.

Cena povolenek je podpořena energetickou krizí v EU, které nutí státy uvádět do provozu oproti plynovým elektrárnám emisně náročnější uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Ladislav Novák
27. červen 2022, 14:06

Zde je velmi dobře vidět, kam přivedlo Evropskou Unii a její členské státy naprosto šílené a násilím prosazované zelené uhlíkové klimatické náboženství. Fanatické náboženství ve stádiu schopném způsobit totální ekonomickou a energetickou katastrofu místo domnělé a propagandou vylhané kastrofy klimatické.

Není čas hnát už konečně zelenou klimatickou sektu k odpovědnosti za škody, které působí?

Ladislav Novák
27. červen 2022, 14:08

Druhý pokus:

Nenpřišel už čas všechny tyhle Green Deal nesmysly zastavit, zrušit, a jejich autory vyhnat mimo civilizaci?

PetrD
27. červen 2022, 14:47

Já si myslím, že konzervativismus znamená odevzdat svým potomkům zemi Zemi ve stejném, nebo lepším stavu než jsme ji získali. Pokud všechno hovoří o člověkem způsobeném rychlém oteplování, tak musíme něco změnit.

PetrD
27. červen 2022, 14:48

mělo být zemi i Zemi...

Michal K.
27. červen 2022, 15:00

a preto ideme v EU vo velkom palit uhlie.

PetrD
27. červen 2022, 15:06

No, protože nám díky jednomu diktátorovi nic jiného nezbývá

Michal K.
27. červen 2022, 16:10

ak tym diktatom myslite diktat z Bruselu, tak plne suhlasim

PetrD
27. červen 2022, 16:14

Nikoliv, ale dobře víte, že mluvím o tom chujlovi od P.

Michal K.
28. červen 2022, 09:20

drziac sa faktov, ze za tuto mizeriu moze EU a clenske staty s ich katastrofalnou energetickou politikou. To P. potom asi ako P. Ursula ? (P. mysleno ako predsedkyna, aby nahodou nedoslo k omylu)

hlpb
27. červen 2022, 15:50

Michale K. je pro tvojí informaci podíl a množství vyrobené el. energie dle jednotlivých zdrojů v EU v roce 2022 k 27.6.2022:

OZE = 38% = 474 TWh

JE = 24% = 300 TWh

plyn = 18% = 227 TWh

uhlí = 16% = 196 TWh

Michal K.
27. červen 2022, 16:13

bezvetri-jako-problem-vypadek-vetrne-energie-dal-zveda-cenu-elektriny

hlpb
27. červen 2022, 16:28

je to stejný problém jako vysoká cena uhlí a plynu, nebo jeho nedostatek, stejně jako neplánovaná odstávka poloviny JE ve Francii. Aktuální ceny jsou jednoznačně způsobené vysokou cenou plynu a uhlí, jsou to poslední elektrárny, které jsou potřeba. Čím více bude FVE a VTE tím méně bude potřeba ostatních elektráren.

Michal K.
28. červen 2022, 09:22

na tychto strankach bol odkaz na clanok, kde popisuju, ze vypadok veternej energie dviha cenu elektriny.

A vase riesenie je, viacej veternej energetiky ...

Ladislav Novák
27. červen 2022, 15:04

"Pokud všechno hovoří o člověkem způsobeném rychlém oteplování..."

Potíž je v tom, že všechno hlásá hlavně agresívní klimahysterická propaganda s cílem změnit ekonomické uspořádání světa a zavést zelený komunizmus.

S vědeckými argumenty už to zase tak jednoznačné není. Jasné a nezpochybnitené důkazy neexistují. ;-)

PetrD
27. červen 2022, 15:29

Já myslím, že jich je dost.

Uplynulý rok byl podle pražského Klementina pátý nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teploty. Všechny čtyři teplejší roky byly zaznamenány za posledních sedm let.

nebo

www. seznamzpravy. cz/clanek/tech-technologie-veda-vedec-po-18-letech-

vyzkumu-antarktidy-tak-ohromne-oteplovani-jsem-necekal-194133

Matematický důkaz nečekejte, ten nepřijde. Ostatně, i když jsme všichni viděli, kdo zahájil válku na Ukrajině, tak Lavrov minulý týden říkal, že Rusko Ukrajinu nenapadlo. A celá řada lidí i na tomto webu mu to žere.

Ladislav Novák
27. červen 2022, 15:48

Tyhle příklady nemají s vědeckými důkazy nic společného. To už by se mohl citovat kdejaaký plátek s novinářskými bláboly.

Peter Zachara
27. červen 2022, 15:33

jeden “dokaz” maju, tvrdenie 97% vedcov. Podobne ako 100 podpisov nacistickych vedcov, ze teoria relativity je hlupost.

energetik
27. červen 2022, 20:49

Právě naopak. Dnes jsme vyhráli soud který rozhodl že ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy zasáhla do práv spolku Klimatická žaloba ČR a dalších žalobců tím, že nestanovila konkrétní zmírňující opatření k dostatečnému snižování skleníkových emisí. Ministerstva podle něj nesmějí v porušování práv žalobců dále pokračovat.

Takže ministerstva už dále nesmí podporovat škodící čmoudy jak tomu bylo dosud.

Ladislav Novák
27. červen 2022, 21:53

Jo. To je dobrý příklad naprostého zešílení institucí pod tlakem zelených fanatiků.

Český soud (resp. soudkyně, která tak rozhodla), se dokázal totálně zesměšnit před českou veřejností, co nosí v hlavě mozek místo zelené řezanky. :-P

Ladislav Novák
27. červen 2022, 21:56

Druhý pokus:

Ano, vy zelení pomatenci jste dokázali ovládnout další instituci, která svým hloupým rozhodnutím posunula naši zemi o kus dál k zelenému Absurdistánu. A pomáhá vám jenom cenzura totalitního typu, jak ji vidíme v praxi i tady.

Ladislav Novák
27. červen 2022, 14:26

Článek psaný a zveřejněný v USA. Podobnost s politikou EU a Green Deal aktivitami není čistě náhodná. :-)

Nebezpečný výmysl

"...Přechod k „čisté nule“ navrhovaný Bidenovou administrativou prostřednictvím využití větrné a solární energie energie nebude jen nesnadný, ve skutečnosti jde o naprostý výmysl. „Čisté nuly“ nemůžeme dosáhnout, aniž bychom dramaticky nepodkopali naši ekonomiku, životní styl a bezpečnost, a rozhodně „čisté nuly“ nemůžeme dosáhnout za rozumnou cenu. V určitém okamžiku tento nucený přechod nevyhnutelně narazí na fyzikální a finanční limity a pak se katastrofálně zhroutí. ..."

Francis Menton

https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekonomika-nebezpecny-vymysl.A220624_193437_p_ekonomika_nef

Ladislav Novák
27. červen 2022, 14:29

Čtvrtý v pořadí:

Nebezpečný výmysl (Francis Menton)

Překlad původního textu: A Mostly Wind- and Solar-Powered U.S. Economy Is a Dangerous Fantasy

Zveřejněno na Neviditelném psu

Peter Zachara
27. červen 2022, 14:54

idem citat, davas dobre linky, verim, ze opat budem spokojny.

Peter Zachara
27. červen 2022, 14:58

Ada chcel cistu rasu a priviedol Tretiu risu do … Stalin chcel vladu proletariatu a priviedol Rusko kde?

Kde nas privedu zeleni?

Raz pride doba, kedy nacizmus, komunizmus a ekoterorizmus budu postavene mimo zakon. Vyvoj nezastavime.

Maly Jarda
27. červen 2022, 16:12

Tyto zelené odpustky jsou neustálou připomínkou že EU je americký projekt a jediným skutečným účelem EU je co nejvíce ekonomicky poškozovat Evropu jakožto globální ekonomickou konkurenci USA.

Ladislav Novák
27. červen 2022, 16:28

Člověče, kam vy na tyhle "pecky" chodíte... ?! Sputnik? :-D

Ladislav Novák
27. červen 2022, 16:29

Tak tedy podruhé:

Větší blbost už jste vymyslet nedokázal? :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se