Domů
Energetika v zahraničí
Francouzská vláda chce uvést zpět do provozu uhelnou elektrárnu v Saint-Avold
Uhelná elektrárna
uhelná elektrárna Cheshire, Ohio.Zdroj: peggydavis66 na flickr.com

Francouzská vláda chce uvést zpět do provozu uhelnou elektrárnu v Saint-Avold

Francouzská vláda plánuje letos v zimě opět uvést do provozu v březnu odstavenou uhelnou elektrárnu v obci Saint-Avold na severovýchodě země. Elektrárna by fungovala pouze v případě potřeby, opatření je dočasné a reaguje na dění spojené s válkou na Ukrajině a na napětí na trhu s energiemi, uvedlo dnes francouzské ministerstvo pro energetickou tranzici. Informovala o tom stanice BFM TV.

Vláda tímto krokem ale neupouští od svého plánu na postupné kompletní odstavení všech uhelných elektráren, zdůrazňuje prohlášení ministerstva citované BFM TV. „V každém případě budeme z uhlí vyrábět méně než jedno procento elektrické energie“ a „nepoužijeme žádné ruské uhlí“, uvádí ministerstvo.

Rozhodnutí není podle BFM TV velkým překvapením. Vláda už při uzavření zařízení 31. března nevyloučila, že by jej mohla příležitostně opět využít pro zajištění energetické bezpečnosti země právě kvůli válce na Ukrajině nebo obtížím jaderných elektráren v rukou společnosti EDF.

V době uzavření v elektrárně stále pracovalo 87 zaměstnanců, polovina z nich mezitím odešla do důchodu. Pro chod zařízení je potřeba asi 70 zaměstnanců. Jeho ředitel Philippe Lenglart už v březnu uvedl, že v případě potřeby je připraven povolat zpět některé bývalé zaměstnance v důchodu a nikoliv hledat nové.

Ve Francii je v provozu pouze jediná uhelná elektrárna, a to v Cordemais poblíž Nantes. Prezident Emmanuel Macron slíbil, že všechny uhelné elektrárny uzavře do roku 2022. Tato zařízení sice vypouštění velké množství oxidu uhličitého, ale zároveň je možné je velmi rychle v případě potřeby uvést do provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Navratil
26. červen 2022, 19:10

Frantíci jsou pašáci, možná u nás budou budovat další elektrárenské atomové bloky.....Sami jich maji 56 a z toho je polovina mimo provoz :-)

Michal K.
26. červen 2022, 20:10

jj Francuzi ti vedia rozbehnut jadrovy reaktor uz za 20 rokov.

Rejpal
26. červen 2022, 21:28

No tak uvést do provozu vše co je možné je racionální rozhodnutí, iracionální by bylo to neudělat....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516