Domů
Emise CO2
Německé společnosti berou boj proti emisím uhlíku do vlastních rukou
Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

Německé společnosti berou boj proti emisím uhlíku do vlastních rukou

Řada německých společností si stanovila klimatické cíle ambicióznější než Německo samotné, zároveň považují jednotné stanovení cen uhlíku za klíčové pro boj proti globálnímu oteplování, uvádí deník Handelsblatt.

Nová německá „velká koalice“ je kritizována za svůj přístup ke klimatu, zejména co se týče snižování emisí CO2. Kritici tvrdí, že 170stránková koaliční dohoda mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) Angely Merkelové, její sesterskou Křesťansko-sociální unií Bavorska (CSU) a Sociálnědemokratickou stranou (SPD) na začátku tohoto měsíce, nabízí jen málo politických kroků, jak se připojit proti změně glibálního klimatu.

Německé společnosti berou situaci do vlastních rukou a stanovují si vlastní cíle snižování skleníkových plynů emitovaných svou činností. Například výrobce sportovních potřeb Adidas tvrdí, že v posledních pěti letech produkci skleníkových plynů snížil o 21 % a spolupracuje s dodavateli na snížení emisí v celém dodavatelském řetězci. Výrobce čisticích prostředků a lepidel, společnost Henkel, si klade za cíl snížit svou uhlíkovou stopu o 75 % do roku 2030. Softwarový gigant SAP jde o krok dále a plánuje stát se do roku 2025 neutrální ve vztahu ke klimatu.

Většina společností volá po jednotné ceně uhlíku

Vnitřní opatření firem mají ovšem pouze omezený efekt závislý na vlastní iniciativě jednotlivých společností. Nejlepší způsob, jak bojovat proti změně klimatu, je využívat systém odměn a sankcí, tvrdí odborníci. Šéfové 30 největších společností v Německu jsou v drtivé většině ve prospěch zavedení jednotného jednotného systému oceňování uhlíku, který by zahrnoval všechna odvětví hospodářství. V současné době se zpoplatnění uhlíkových emisí v rámci Evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) omezuje na výrobce elektřiny a těžká průmyslová odvětví, systém navíc nepřináší požadovaný efekt vlivem nízké ceny povolenek.

Firmy dále poukazují na to, že dnešní způsob oceňování uhlíkových emisí je bludištěm překrývajících se daní, odvodů a dotací a měl by být nahrazen jednodušším a transparentnějším systémem.

„Současný systém je příliš složitý, trestá inovace a vysílá špatné signály,“ říká Andreas Kuhlmann, vedoucí německé energetické agentury.

Automobilka Volkswagen tvrdí, že jednotný systém oceňování CO2 by fungoval jako kontrolní model pro dosažení cílů v oblasti klimatu, což by umožnilo tržním mechanismům odměňovat klimaticky pozitivní aktivity. Energetická společnost E.ON, letecká společnost Lufthansa, Munich Re, Allianz a SAP patří mezi nejhlasitější příznivce podobného systému. Deutsche Börse, německý provozovatel burzy, podporuje stanovení ceny uhlíku, ale dodává, že by mělo být zlepšeno obchodování s emisemi v rámci systému EU ETS před zavedením jednotné ceny.

Před dvěma lety se společnost Siemens připojila ke Carbon Pricing Leadership Coalition Světové banky, což je zájmová skupina, která usiluje o zavedení jednotného celosvětového systému oceňování emisí uhlíku. Společnost tvrdí, že stanovení cen musí odrážet skutečné náklady emisí a cena by měla být dostatečně vysoká, aby podpořila přechod na nízkouhlíkové technologie. Bayer, chemický a farmaceutický gigant, stejně jako Heidelberg Cement tvrdí, že žádná změna by neměla ohrozit konkurenceschopnost.

Cíle 30 největších německých společností v redukci emisí CO2. Zdroj: Handelsblatt

Úvodní fotografie: Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vinkler
20. únor 2018, 12:55

Velmi hezké a asi ne nákladné Public Relation.

Petr
21. únor 2018, 12:05

Evropa zase dál masivně vyhazuje obří peníze za "záchranu světa" a dostane z toho pouze oslabování až genocidu svých původních obyvatel.

Už teď jim to nabouraly USA, ale proti dalšímu velkému zpřísňování CO2 už brzo začnou bojovat i globální plynaři, kteří logicky musí změnit stranu.

Vinkler
21. únor 2018, 12:55

V matematice jsme užívali CBD (což bylo dokázati, dosaď si, ze strany koho ???)

Jan Veselý
21. únor 2018, 14:26

Tyhle korporátní PPA jsou v USA podstatně větší byznys, je to vynález RMI. Takhle si korporace v USA "nakoupily" desítky GW výkonu a další jsou v jednání. Ono už jen to, že máte fixovanou dobrou cenu elektřiny na 20 let dopředu má obrovskou hodnotu. U plynu nebo uhlí se lehce stane, že se někde ve světě něco stane a najednou je cena úplně jinde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se