Domů
Uhlí
Australské Hunter Valley: Konec těžby uhlí v dohledu, nebo jen taktický ústup?
Hnědouhelný důl Profen společnosti Mibrag. Zdroj: Mibrag
Zdroj: Mibrag

Australské Hunter Valley: Konec těžby uhlí v dohledu, nebo jen taktický ústup?

Uhlí
Bez komentáře
14. říjen 2024, 14:29
Libor Láník

Těžební společnosti operující v Novém Jižním Walesu, jednom z federálních států Austrálie, stáhly návrh na prodloužení těžební koncese. Podnik Hunter Valley Operations, který zaštiťuje těžbu ve dvou dolech v regionu Hunter, by tak měl skončit k roku 2025, respektive 2030. Nicméně se očekává, že těžaři ještě neřekli poslední slovo, informoval deník The Guardian.

Hunter Valley Operations (HVO) je společný švýcarsko-čínský podnik společností GlencoreYancoal, které realizují regionální těžbu uhlí v dolech HVO NorthHVO South. Právě tyto doly jsou součástí takzvaného Continuation Project, tedy záměru pokračovat v těžbě až do roku 2050.

Firma argumentuje, že pokračování těžby přináší regionu řadu benefitů. Jedná se například o 1500 pracovních míst, doplněných o dalších 600 dočasných pozic v oblasti konstrukcí, a přispění 1,5 miliardy dolarů do tamní ekonomiky jen za rok 2022. Kromě toho firma podporuje místní komunitu prostřednictvím příspěvků do zdravotnictví či různých projektů.

Pokud by došlo k prodloužení těžební koncese, vytěžilo by se dalších 400 milionů tun uhlí, které by se následně exportovalo převážně do Asie. Projekt by se tím stal největším v celém Novém Jižním Walesu. V australském kontextu, kde je těžba uhlí multi-miliardovým byznysem a jednou z vlajkových lodí národní ekonomiky, by však byl jedním z mnoha.

O to překvapivější je krok ze strany vlastníků společnosti, kteří se prozatím rozhodli stáhnout svůj návrh na pokračování těžby, neboť zamýšlený termín konce těžby naráží na národní cíl dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Schválení projektu je navíc podmíněné souhlasem jak vedení státu, tak federální vlády.

Vzhledem k tomu, že v Novém Jižním Walesu fungují čtyři uhelné elektrárny a necelá čtyřicítka dolů, není překvapivé, že stát není na dobré cestě dosáhnout 50% snížení emisí oproti úrovním z roku 2005 do roku 2030 ani 70% snížení do roku 2035.

Zdroj: The Australia Institute

The Australia Institute přitom odhaduje, že projekt by způsobil přibližně 23 milionů tun přímých emisí skleníkových plynů a dalších 1,2 miliardy tun nepřímých emisí, jakmile by bylo uhlí prodáno a spáleno, což je ekvivalent provozu všech australských uhelných elektráren po dobu devíti let.

Nejnovější dění okolo HVO je pozitivní zprávou pro klima, nicméně jak bylo uvedeno v úvodu, společnost bude na realizaci svého navrhovaného projektu pravděpodobně pokračovat. Podle oficiálního vyjádření byl návrh stažen za účelem dalšího modelování a plánování dolu, což si vyžádala vláda Nového Jižního Walesu.

„Společnost HVO bude rovněž žádat vládu Nového Jižního Walesu o krátkodobé prodloužení lhůty, aby bylo možné pokračovat v těžbě v rámci aktuálně schválené oblasti. Je to také nezbytné pro zachování pracovních míst pro naše zaměstnance a pro poskytnutí jistoty našim dodavatelům, komunitním partnerům a podnikům, které na nás spoléhají při práci v regionu,“ uvádí společnost ve svém prohlášení.

Závěrem lze poznamenat, že přestože těžaři argumentují ekonomickými přínosy pro region, environmentální náklady a mezinárodní závazky Austrálie v oblasti snižování emisí zůstávají významným problémem. Budoucnost těžby v regionu Hunter Valley se bude pravděpodobně odvíjet od rovnováhy mezi hospodářskými potřebami a ekologickými cíli. Zda se HVO podaří prosadit další pokračování těžby, ukáže až čas, stejně jako to, zda bude stát Nový Jižní Wales schopen naplnit své ambice v oblasti ochrany klimatu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se