Domů
Emise CO2
Nizozemsko od ledna zavedlo uhlíkovou daň pro regulaci emisí z průmyslu

Nizozemsko od ledna zavedlo uhlíkovou daň pro regulaci emisí z průmyslu

Jako první země na světě Nizozemsko k začátku roku zavedlo uhlíkovou daň na znečištění z průmyslu. Nové opatření je v souladu s nizozemským klimatickým plánem, který se mimo jiné velmi soustředí právě na emise z průmyslu. Ty se i přesto, že jsou regulovány systémem EU ETS, dlouhodobě nedaří snižovat.

Dle zpravodajského serveru Carbon Market Watch je uhlíková daň nezbytná k dosažení energeticko-klimatických cílů, které si Nizozemsko stanovilo a k jejímž dosažení by samotné EU ETS nebylo postačující. Průmyslové emise CO2 se zemi dlouhodobě nedaří snižovat, na rozdíl například od emisí z energetiky. Přitom pouhých dvanáct energeticky náročných podniků je zodpovědných za 25 % všech uhlíkových emisí Nizozemska.

Uhlíková daň bude dorovnávat cenu emisní povolenky, kterou energeticky náročný průmysl již nyní musí hradit. Pro rok 2021 byla cena nastavena na 30 eur za tunu CO2, v dalších letech poté bude cena stoupat. V roce 2030 by ocelářství, rafinérie a chemický průmysl měly za jednu tunu vypuštěných emisí skleníkových plynů hradit 125 eur. Samotná výše uhlíkové daně tak bude pokrývat rozdíl mezi předem stanovenou cenou emisí a cenou emisních povolenek v daném roce.

Dle Carbon Market Watch byl ale původní návrh poměrně okleštěn. Prvotní schéma uhlíkové daně počítalo s vyšší cenou. Nizozemská vláda se také nakonec rozhodla zdanit pouze emise, kterých je možné se vyvarovat. Jako základní benchmark stanovila 10 % environmentálně nejefektivnějších zařízení v EU, systém tak převzal metodiku pro alokaci povolenek zdarma v rámci EU ETS. Další zmírňující prvky byly do systému zakomponovány kvůli pandemii COVID-19.

S ohledem na úlevy a předpokládaný vývoj cen emisních povolenek se tak očekává, že průmysl v současnosti nebude na dani reálně hradit nic, a to nejspíš až do roku 2025. CMW upozorňuje, že ačkoli úlev existuje v rámci nového systému hned několik, zdanění je krokem správným směrem. Nizozemský průmysl totiž v minulosti získával velké množství povolenek zdarma, přičemž své emise ale téměř nesnížil.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Emil
3. únor 2021, 10:44

Nizozemí se nedaří snižovat ani ty emise z energetiky. Ve srovnání s referenčním rokem 1990 je má dokonce vyšší.

blaha.p
3. únor 2021, 15:59

Emčo, nezabývej se jako obvykle nepodstatnými nesmysly co bylo v roce 1990, ale hlavně si všimni ceny daně za 1 tunu CO2 v roce 2030 = 125 €, a podobná bude cena emisní povolenky a s tím by měl stát počítat, ale chytráci z naši uhelné komise počítali s 30 €, členové uhelné komise = komici a pitomci

Emil
3. únor 2021, 16:29

Rok 1990 je výchozím rokem celosvětového snižování emisí, vychází z Kjótského protokolu a závazky snižování emisí skleníkových plynů jednotlivých států se stanovují právě proti tomuto výchozímu roku, takže ten rok 1990 vůbec není nepodstatný, naopak je velice podstatný.

blaha.p
3. únor 2021, 17:20

co bylo před 30 lety je zcela nepodstatné, např. na situaci ČR, tím, že u nás došlo v roce 1990 ke změně režimu = propadu těžkého průmyslu = skokovému snížení emisí = nízká základna emisí, znamenalo, že 30 let papírově plníme závazky, ale fakticky neděláme nic, a dostali jsme se to nejhorší energetické situace v celé Evropě. To samé je zastaralá energetická koncepce z roku 2015 je bezcenný cár papíru na toaletu. Který počítá s úplně jinými cenami VTE a FVE než už jsou dnes a už vůbec nezohledňuje jejich další velký pokles mezi lety 2020-2050. Je potřeba ho okamžitě přepracovat. Bude to jeden s úkolů nové vlády po volbách, nejen v této oblasti bude potřeba v ČR obrat o 180°. Ale i s dnešního dění = Ústavní soud, a kvičení podsvinčat Babiše a Zemana, poslední volební model, to vypadá móc nadějně.

Jaroslav Studnička
3. únor 2021, 18:13

Co si myslí p. blaha je naštěstí zcela nepodstatné.

Referenční rok je prostě 1990.

pr
3. únor 2021, 18:35

2blaha.p

Klídek! Ještě chvíli nicnedělání, čumění se do aktuálních energetických koncepcí a stopy kudy šel vývoj zavane písečný prach.

Tím že ztratíme stopu za vyspělými státy světa pomine kvičení těch, kteří neustále kverulují a chtějí vyspělé státy následovat.

Inu a pro naše kapitány muzejního průmyslu konečně nastane kýžený klid kdy nebudou muset nic dělat, nikdo je nebude nutit užívat obsah boule na krku a konečně nastane nirvána.

Petr
3. únor 2021, 20:37

Jó to jednou jedna známá celebtita řekla, že Afrika je blaženou zemí, prože nemá telefoní dráty, tak může o to rychleji rozvíjet mobily. Ještě mohl dodat, že úplně nejblaženější je Antarktida.

ČR má jednu z nejstabilnějších sítí na světě, a ještě díky exportům pomáhámě nevděčnému Rakousku a Německu. To naštěstí teď z drahým CO2 velmi rychle přestane, a do pár let ukončíme vývoz levné elektřiny na západ a pravda se konečně ukáže.

Josef
3. únor 2021, 22:25

No a co jako čekáte po volbách ? To jako myslíte, že ty strany, které kradly tak, až vyrobily Babiše mají co nabídnout. Já osobě nepreferuji žádnou politickou stranu, ale svobody se snižují a jestli vyhraje totalitní blok, tak tady budeme klekat před migranty....

Miloslav Černý
3. únor 2021, 10:49

Z důvodu předpokládaného navyšovaní hladiny moří se jim už nevyplatí dělat černého pasažéra. Jedna vlaštovička ale léto nedělá. Bez dalšího razantního následování je to pouze malá kapička v těch moří.

PetrV
3. únor 2021, 15:00

Až zavedou vodíkovou a kyslíkovou daň, to bude teda šrumec. Voda je přece největší viník skleníkového efektu.

Podle mne greendeal vymyslel nějaký zhulený dredista v bruselu a na yaleově univerzitě.

Pavel K
3. únor 2021, 15:24

A jake kroky byste zvolil Vy proti rychlemu globalnimu rustu teploty zapricinene clovekem?

pr
3. únor 2021, 18:41

Nic přelomového. Prostě by zvolil tu, kterou zastává doteď. Bagatelizace.

Tím se nedá nic zkazit. A případné neúspěchy jde vždy hodit na ty co udělali aspoň něco.

Petr
3. únor 2021, 20:46

A co zakázat bankám financovat frakování v USA, díky čemuž tam do ovzduší uniklo z břidlic obrovské množství metanu, který je 20x silnějším skleníkovým plynek než CO2.

Pavel K
3. únor 2021, 21:51

Neni to nahodou program Bidena?

A bude to stacit? Bude pak bilance sklenikovych plynu vyrovnana?

Petr
4. únor 2021, 11:27

Pardon abych moc nezaváděl, metan je 25-100x silnějším skleníkovým plynem než CO2.

Pavel K
4. únor 2021, 12:36

To tu vetsina lidi vi.

Jeho koncetrace je necelych 1900 ppb, tedy 1,9 ppm. Dle rychle najitych grafu byla koncetrace v 1800 cca 750 ppb.

CO2 je 410 ppm (vzroslo z 280 ppm)

takze porovnavame narust CO2 130 ppm vuci 1,1 ppm CH4 (dle Vas prepocteno na vliv CO2 tedy 28 - 110 ppm)

CH4 se v atmosfere rozpada. Urcite, dle predchoziho odstavce ma vliv ale mensi jak CO2. Otazka je, kolik ze zvysene koncetrace CH4 ma na triku frakovani v USA - neverim, ze se4 jedna o vic jak male jednotky procent. Kazdopadne tim chci rici, ze na Vasi poznamce se uz pracuje, ale ma marginalni vliv.

Proto ma halvni otazka zni, co tam mate dal, cim dale snizime nahle globalni oteplovani zapricinene clovekem?

Miloslav Černý
3. únor 2021, 18:24

Těch léků tady bylo uvedeno bezpočet, ale žádný z nich ani nemůže stačit jako jeden universální. Musí být využity a to už razantně všechny, které prokazatelně snižují, neprodukují skleníkové plyny nebo je aspoň prokazatelně snižují nebo se nepřičiňují na energetickém příkonu země nad jeho dlouholetým průměrem. V tomto úsilí o prosazení se těchto potřebných již vynucených změn se musí dát prostor mladé generaci, která na to jednoduše má a je jim třeba jenom pomoc, aby se dokázali vyvarovat zbytečných přešlapů.

Vinkler
3. únor 2021, 18:52

Toto je technický web, mluvíte však jako ideolog, ne technik. Vyřešila někdy něco ideologie?

Miloslav Černý
3. únor 2021, 19:46

Negativní ideologie měla naopak v minulosti ještě horší důsledky. No bez té pozitivní bychom bychom nebyli tam jako dnes, je otázkou jestli by to bylo pro lidstvo lepší, ale bylo by to zcela jistě nepřirozené. Přirozený vývoj zastavit nejde, jsme jeho součástí.

Vinkler
4. únor 2021, 07:47

Jak měříte (víte) to, že vaše ideologie je pozitivní? To si ideologové o té své mysleli vždy.

Miloslav Černý
4. únor 2021, 18:00

S tím se dá jenom souhlasit. Vycházím ze získaných informací a předkládám to jenom do konstruktivního i když kolikrát konfliktního dialogu pro jeho event. potvrzení nebo vyvrácení. Obojí může mít smysl.

Zapletal
3. únor 2021, 19:40

Uhlíková daň by měla být zavedena především na leteckou a silniční dopravu. Ty jsou nadužívány a je u nich největší nárůst emisí skleníkových plynů.

Miloslav Černý
3. únor 2021, 19:55

To je to správné zrníčko v té mozaice pro řešení. Při přepravě obdobného zboží sem a tam jenom aby byla práce, to už tady bylo.

Carlos
3. únor 2021, 20:08

S tím tu souhlasíme nějak všichni že by bylo vhodné aby byla uhlíková daň na všechna paliva prodávaná v EU s tím že se vybere při uvedení na trh.

A já se přidám s tím že by byla vhodná na hutní výrobky ve formě polotovarů nebo profilů a trubek. Mimo speciální slitiny jejichž ekvivalent se v EU nevyrábí a jsou určeny pro vědecké či medicínské užití, nebo použití v pokročilých technologiích. Výše dovozního cla by byla vyměřena buď podle průměrné produkce uhlíku na kilo daného kovu v dané zemí, nebo podle závodů na základě certifikace EU.

Miloslav Černý
3. únor 2021, 23:01

Zakopaný pes je v dostatečné politické jako obvykle průchodnosti. Není pro to ještě dostatečná společenská poptávka, která by tomu dala dostatečný impuls.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se