Nizozemsko od ledna zavedlo uhlíkovou daň pro regulaci emisí z průmyslu

DomůEmise CO2Nizozemsko od ledna zavedlo uhlíkovou daň pro regulaci emisí z průmyslu

Jako první země na světě Nizozemsko k začátku roku zavedlo uhlíkovou daň na znečištění z průmyslu. Nové opatření je v souladu s nizozemským klimatickým plánem, který se mimo jiné velmi soustředí právě na emise z průmyslu. Ty se i přesto, že jsou regulovány systémem EU ETS, dlouhodobě nedaří snižovat.

Dle zpravodajského serveru Carbon Market Watch je uhlíková daň nezbytná k dosažení energeticko-klimatických cílů, které si Nizozemsko stanovilo a k jejímž dosažení by samotné EU ETS nebylo postačující. Průmyslové emise CO2 se zemi dlouhodobě nedaří snižovat, na rozdíl například od emisí z energetiky. Přitom pouhých dvanáct energeticky náročných podniků je zodpovědných za 25 % všech uhlíkových emisí Nizozemska.

Uhlíková daň bude dorovnávat cenu emisní povolenky, kterou energeticky náročný průmysl již nyní musí hradit. Pro rok 2021 byla cena nastavena na 30 eur za tunu CO2, v dalších letech poté bude cena stoupat. V roce 2030 by ocelářství, rafinérie a chemický průmysl měly za jednu tunu vypuštěných emisí skleníkových plynů hradit 125 eur. Samotná výše uhlíkové daně tak bude pokrývat rozdíl mezi předem stanovenou cenou emisí a cenou emisních povolenek v daném roce.

Dle Carbon Market Watch byl ale původní návrh poměrně okleštěn. Prvotní schéma uhlíkové daně počítalo s vyšší cenou. Nizozemská vláda se také nakonec rozhodla zdanit pouze emise, kterých je možné se vyvarovat. Jako základní benchmark stanovila 10 % environmentálně nejefektivnějších zařízení v EU, systém tak převzal metodiku pro alokaci povolenek zdarma v rámci EU ETS. Další zmírňující prvky byly do systému zakomponovány kvůli pandemii COVID-19.

S ohledem na úlevy a předpokládaný vývoj cen emisních povolenek se tak očekává, že průmysl v současnosti nebude na dani reálně hradit nic, a to nejspíš až do roku 2025. CMW upozorňuje, že ačkoli úlev existuje v rámci nového systému hned několik, zdanění je krokem správným směrem. Nizozemský průmysl totiž v minulosti získával velké množství povolenek zdarma, přičemž své emise ale téměř nesnížil.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují