Domů
Emise CO2
Novela zákona o emisních povolenkách bude čelit návrhu na zamítnutí
Emise z výfuku automobilu
Zdroj: Ruben de Rijcke / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Novela zákona o emisních povolenkách bude čelit návrhu na zamítnutí

Emise CO2
38 komentářů
13. září 2024, 15:26
ČTK

Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami bude ve třetím čtení čelit návrhu na zamítnutí. V dnešním druhém čtení ho vznesl poslanec opoziční SPD Jiří Kobza, který chtěl předlohu zamítnout již v prvním čtení. Kobza svůj návrh zdůvodnil tím, že obchod s emisními povolenkami je nástroj, který prodraží život občanů. Druhé čtení předlohy Sněmovna dnes nedokončila, vrátí se k němu zřejmě v příštím týdnu.

Vládní předloha má zavést zejména pravidlo, že peníze z prodeje emisních povolenek bude možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Novela reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Předloha také v souladu s evropskou směrnicí upravuje pravidla emisních povolenek pro námořní dopravu. Za nejzávažnější přestupky zvyšuje horní sazbu pokut z pěti na 20 milionů korun.

Poslanci ANO opět poukazovali na to, že vláda nepřevádí do zákona celou evropskou směrnici, ale vynechala část zavádějící systém s označením ETS 2, který zahrnuje povolenky i na dopravu nebo vytápění. Podle poslankyně Bereniky Peštové (ANO) se toho vláda zalekla. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poznamenal, že vláda se chytla do vlastní pasti, když si uvědomila, co by schválení přineslo.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že považuje za nutné odložit zavedení systému EU ETS 2. Česká strana podle něj bude požadovat revizi tohoto systému.

Emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, hlavně oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Vykazovat emise musejí i letecké společnosti.

Jednání Sněmovny dnes ve 14:00 skončilo, byť druhé čtení předlohy poslanci nedokončili. Sejdou se opět v úterý ve 14:00.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
Petr Hariprasad Hajič
13. září 2024, 18:28

Další odklady to všechno jen zhorší. Nechci působit jako alarmista, ale změny klimatu jsou natolik výrazné, že nám opravdu dochází čas. Poslední 2 roky se oteplování planety výrazně zrychlilo. Přibližně 2x víc, než předchozí roky. Viděl jsem měřené průběhy teploty za posledních asi 30 let a nevypadá to dobře.

Milan Vaněček
13. září 2024, 19:13

Petře, zanechte toho strašení, je to jen alarmismus. Kdyby Vám bylo 80 let, jako mě, tak by jste zažil i léta horká i léta chladná (kdy se zase strašilo globálním ochlazením).

Teď třeba bylo extrémní teplo začátkem září u nás. Internet plný zpráv o nejvyšších teplotách.

Ale když se podíváte na záznamy přímého měření teplot v Pražském Klementinu, tam se měří stále stejně, žádná proxy data, okolí Klementina se nezměnilo po stovky let (až na tramvajové koleje)

cituji:

"Umístění září 2023 v 249leté klementinské teplotní řadě

Září 2023 s průměrnou měsíční teplotou 19,6 °C se v Praze-Klementinu stalo nejteplejším zářím od roku 1775, když o pouhé dvě desetiny stupně překonalo září 1798 a o půl stupně září 1947. O necelý stupeň bylo překonáno i poměrně nedávné, velmi teplé září 2016."

a prohlédnete si celou zprůměrovanou teplotní řadu, tak uvidíte sinusovku s periodou cca 70 let a ta se vlní stále okolo stejné teploty (když vezmete 30letý průměr-ten už může vypovídat o klimatu). Viz obr. 2 v odkazu

chmi.cz/files/portal/docs/aktuality/2023/Klementinum_zari_2023.pdf

Obrázek jako z kvalitní PID regulační smyčky (negativní zpětná vazba)

A v 18. století byla koncentrace CO2 ještě velmi nízká....

jan Klimeš
13. září 2024, 20:17

Souhlas, zpovykana populace, kterou uspesne masiruji media.

Tusim v roce 1979, prej byl takovy strih teplot z +15 na - 25, ze museli vyhlasit uhelne prazdniny.

V dnesni dobe by to media resily v online reportazi minutu po minute jak rozmrazuji vagony s uhlim aby je mohli vysypat.

A experti by navrhovali zavest emisni povolenky pro vsechny a na vsechno a pocet emitovanych povolenek by urcoval urednik.

Mimochodem, genialni danovy system ;)

Lidi uplne zblbnuli :)

Petr Hariprasad Hajič
14. září 2024, 04:27

Alarmisti jsou od toho, aby alarmovali, protože někteří jsou tak líní a zabednění, že s nimi skoro nic nepohne. Kdo napsal tu knihu: "Už hořela, když jsme si do ni lehal?" Fulghum?

Petr Hariprasad Hajič
14. září 2024, 05:20

Pane Vaněčku, víte co je to klima? Uvedl jsem makro případy pro celou planetu za poslední 2 roky a vy to chcete vyvracet jedním lokálním, dokonce bodovým, příkladem za jeden měsíc? Neztácíte kritické myšlení? Pošlu odkaz, pokud ho schválí.

Petr Hariprasad Hajič
14. září 2024, 05:21
Milan Vaněček
14. září 2024, 09:30

Petře, vím. A čtu vědecké články o klimatu, jako hobby. Klementinum jsem dal jako příklad místní paměti: tvrdá data, přímo měřená, abychom si nemysleli že současné bláznivé počasí tady v minulosti nebylo.

A když se podíváte na obr. 2 z mého odkazu, tak ty třicetileté průměry přímo a přesně měřených teplot (žádná proxy data) za cca 250 let opravdu vypovídají i o klimatu v české kotlině a já, jako člověk celoživotně technicky a vědecky orientovaný, v tom vidím stabilizující regulační smyčku.

Jan Grmela
14. září 2024, 12:36

Na datech bohužel žádná stabilizující regulační smyčka vidět není. Je to jenom zbožné přání. Prakticky všechna fakta mluví o tom, že půjdeme teplotně nahoru. Minimálně desítky let. I kdybychom teď vymřeli. Zkuste si ty klouzavé průměry zpracovat pro zimu a léto, kdy má změna klimatu na počasí největší vliv. To není alarmismus, ale realita.

Milan Vaněček
14. září 2024, 15:08

Zatím dlouhodobá (přímo měřená) data (přes 100 let) ukazují, že když to jde s teplotou nahoru, pak to jde zase dolů. Klasická regulace s velmi dlouhou časovou konstantou, musíte se dívat přes 100 let, nebát se ani doby horké, ani doby ledové.

Samozřejmě, člověk (8 miliard) tuto rovnováhu narušuje, ale příroda (Země, Slunce, planety) je zatím silnější

Vědci by měli studovat a upozorňovat nejen na kladné zpětné vazby (terminologie regulační techniky) které systém odvádějící od rovnováhy,

ale i nejdůležítější negativní zpětné vazby, přinášející systém zpět do rovnováhy.

jiri sekerac
14. září 2024, 17:41

PHH, jenze to nedelaji emise ale zmeny povrchu planety. Clovek nahrazuje prirodni biokulturu hospodarskou. A take neustalym budovanim dalsi infrastruktury a bytovych a komercnich staveb.

cudla
13. září 2024, 18:43

30 let a za toho děláte závěry, bože chraň nás takový jako jste Vy. A i kdyby tak pokud nebude snižovat emise Čina, Indie , USA tak EU je jen plivnutí do moře. Ale chápu pro vyvolené je to brutálně výdělečný kšeft. Spousta parazitů přicuclá na cecík a nedělám si iluze politici taky dostanou svoje, chce se mi z toho zvracet.

Jan Veselý
13. září 2024, 20:58

Tak to buďte v klidu. USA, Čína i Indie na tom taky pracují. Ale chápu, abyste to věděl, musel byste se zajímat a znát řeči.

cudla
14. září 2024, 09:54

To jako, kdy budu umět čínsky tak mi to pomůže :D Pane Veselý už by jste s tou propagandou měl přestat, dokonce už i automobilky pochopili, asi mají o trochu chytřejší lidi ve vedení. Takže buďte od té dobroty a přestaňte tu psát zelené bludy. S pozdravem stálého zdraví člověk co neumí čínsky.

Milan Vaněček
14. září 2024, 10:01

Ano, pracují na tom pragmaticky, s rozumem. Na rozdíl od EU. Vidíme to v přímém přenosu: 1)EU se ničí sama, zavedla si drahé uhlíkové povolenky (na rozdíl od USA, Číny i Indie). Řádově dražší. To zdražilo lidem a průmyslu elektřinu se všemi negativními důsledky....

2) EU nemá vlatní velkovýrobu fotovoltaických panelů, na rozdíl od USA (ta svoji výrobu zesiluje pomocí IRA, na rozdíl od Číny (ta na exportu fotovoltaiky a větrných elektráren hodně vydělává, doma umisťuje cca polovinu své produkce, ostatek export) či Indie (ta pomocí cel silně a úspěšně podporuje domácí výrobu fotovoltaických panelů)

Otázka: Pane Veselý, kdy se EU taky začne chovat pragmaticky?

Petr Hariprasad Hajič
14. září 2024, 04:24

No ono je to asi tak, jako když v lodi je díra. Všichni nosí vodu ven a pak tam stojí člověk, který má trošku menší kbelík, nic nedělá a každému na potkání vykládá, že to stejně k ničemu není, protože má malý kbelík a že oni se taky vlastně moc nepředřou.

Milan Vaněček
14. září 2024, 10:29

Petře, jak Vy nosíte vodu? Děláte něco pro technická řešení čisté a LEVNÉ výroby elektřiny? Nebo jen v nějaké neziskovce šíříte klimatický alarmismus?

Poslechl jsem si Johana Rockstroma (viz Váš odkaz). Přečetl jsem si i jeho poslední článek (2024)v Nature communications.

Myslím, že v posledních 1000 letech, i posledních 100 letech měl svět řadu takových alarmistů, jejich katastrofické předpovědi se ale nevyplnily, jejich výzvy se nerealizovaly.

Přesto má J. Rockstrom v řadě věcí pravdu, ale zveličuje, modeluje alarmistické scénáře, v jeho článku jsem neviděl reálná tvrdá data pro celu planetu.

Omega
13. září 2024, 21:26

No stačí zavést daň/povolenky na dovážený uhlík (plyn, ropa) a těžený (uhlík). Je to jednoduché - navázat na to povolenky. A nic dalšího není potřeba. A celý ETS mechanismus máme pokrytý.

A nechápu, co se na tom politikům nelíbí (teda kromě toho, že to zdraží úplně všechno a nas..re lidi tak že prohrajou volby)

Petr Hariprasad Hajič
14. září 2024, 05:42

Prostě si musíme zvyknout, že jsou emise na příděl a že jich bude pořád míň. Mně to tedy chybět nebude. Ohníček si rozdělat asi budeme moci vdycky - pokud je z obnovitelných zdrojů. :-)

Jan Stehlik
14. září 2024, 10:52

To jste na omylu . Vrchnost , jak má v ruce klacek , tak ho bude chtít používat . A klidně zakáže i topení dřevem . Až nebudou fosilní paliva , tak co jiného ?

Petarda
14. září 2024, 15:41

Jakékoliv spalování není dobře pro globální klima ani pro lokální čistotu vzduchu. Postupně vše přejde na elektřinu z OZE.

Milan Vaněček
14. září 2024, 16:15

Klíčové slovo je to vaše POSTUPNĚ. Když to budete chtít udělat "hned" (viz třeba J. Rockstrom) tak to jednak nejde a stálo by to nepředstavitelně mnoho peněz. A nelze ty nové elektrárny vyrobit a postavit.

Když to bude chtít udělat do roku 2050 tak to některé země dokáží, ale za velmi vysokou cenu, kterou si třeba ČR nemůže dovolit.

Když to budete chtít udělat do 2070 (jako Indie, Čína se chce zbavit většiny spalování uhlí do 2060, ale ne všeho uhlí), tak to je tak nejbližší reálná hranice pro většinu největších emitentů CO2, ale ne všech.

Technický pokrok zvítězí, vždy trvá tak okolo 50-60 let aby se etablovaly nové technologie, ale staré stále přežívají v omezené míře.

Budovatelské závazky se neosvědčily, vedou akorát k bídě.

Petarda
14. září 2024, 17:21

@Vaněček - prakticky celý svět má schválený plán na bezemisní ekonomiku do roku 2050. Čína o 10 let později. A i to je příliš měkký cíl, s ohledem na klima. Radikální změna musí proběhnout do 20 let, nebo už to nebude mít smysl.

Milan Vaněček
14. září 2024, 17:33

Do 20 let se moc nezmění, sice trend je jasný pro OZE, ale uvažte, že Čína a Indie mají 3 miliardy obyvatel a dalších několik miliard obyvatel je ještě ekonomicky daleko za Indií a nechtějí zůstat chudí.

(Indie bude do 2050 třetí největší světová ekonomika).

Bob
15. září 2024, 22:55

FV jev je znám už 180 let, a i ten vývoj od první střešní FVE trvá už skoro 100 let a to se FVE i v budoucnu neobejdou bez další techniky na akumulaci, aby nás mohly zásobovat elektřinou.

Poznámka k p. Vaněčkovi a jeho tvrzení o potřebě rozvoje technologie 50-60 let. Máte Vaněčku nějaké zpoždění...

Milan Vaněček
16. září 2024, 10:53

Bobe, opakovaný "vtípek" je už hodně vyčichlý. Obdobně přidám svůj: výroba horké páry (viz Temelín, Dukovany, Počerady, Opatov) jako zdroj rotačního pohonu (parní stroj tisíce či jen stovky let? parní turbiny stovky let) a alternátor jako zdroj výroby elektřiny jsou známy taky už od 19. století.

A to s výkony MW, ne jako Voltova žabí stehýnka či Se článek s výkony miliW či Wattů.

Bobe uvědomte si co je energetika. To jsou světové terawatty výkonu fotovoltaických elektráren či uhelných elektráren, to jsou stovky MW výkonu elektráren jaderných.

Tečka.

Emil
16. září 2024, 11:13

Princip jaderného štěpení byl objeven teprve na začátku druhé světové války, objev fotoelektrického jevu sahá do 19. století, Vaněčku.

Tečka.

Bob
16. září 2024, 11:29

Vaněčku: Máma Vám připomenout, případně znovu doložit odkazy, že první střešní FV elektrárna byla postavena a provozována ve stejném roce, jako první parní turbína?

P.s. To je prosté konstatování skutečnosti. Vy nejste ani vtipný, ale směšný se svými dezinformacemi.

Milan Vaněček
16. září 2024, 12:12

Pánové, jestli to nevíte, tak jaderné štěpení vám akorát uvolní energii a vyrobí horkou páru. Aby jste z ní vyrobili elektřinu (fotovoltaika ji přímo vyrábí) musíte použít ty velmi staré klasické techniky ze starých tepelných elektráren.

Tečka.

Ale takovéto "diskuse" s Vámi nedávají žádný smysl.....

Zakončím to citátem z Boba: "Vy nejste ani vtipný, ale směšný se svými dezinformacemi"

Tečka.

Emil
16. září 2024, 12:56

"Akorát uvolní energii" je podobně "duchaplné" jako napsat, že fotovoltaika akorát uvolní energii, ale abyste ji dostal ke spotřebiči, "musíte použít ty velmi staré klasické techniky ze starých elektráren" - vodiče.

Můžete to okecávat jak chcete, ale fakt že jaderné štěpení je nejnovější lidstvem osvojený způsob získávání energie, tím nijak nezměníte, i kdybyste se třeba na hlavu postavil.

Tečka.

Záhada je, proč když prý "takovéto "diskuse" s Vámi nedávají žádný smysl", právě vy je tu neustále vyvoláváte. Žádám konkrétní citaci té údajné "dezinformace", jediné tu totiž zatím vypouštíte vy sám.

Tečka.

Bob
16. září 2024, 14:01

Nejen, že potřebujete k FVE vodiče, ale ke smysluplnému využití také akumulátory a elektrolýzu. Obé je též technologie 19. století, stejně jako FV.

Milan Vaněček
16. září 2024, 15:13

Zaměňujete pojmy energie a elektřina. Já i Bob píšeme o elektřině.

Emil
16. září 2024, 15:21

Nic nezaměňuju, Vaněčku, přestaňte si vymýšlet. Elektřina (elektrická energie) je "překvapivě" taky energie.

Milan Vaněček
16. září 2024, 15:43

Vy si ten rozdíl asi neuvědomujete, čtenáři ano.

Jirka Líska
16. září 2024, 15:44

@Emil 16. září 2024, 12:56

Mnohem větší záhada je, proč se jim vlastně účastníte:-D

Emil
16. září 2024, 15:53

Já si ten rozdíl uvědomuji, Vaněčku, spíš vy si neuvědomujete, že na pravdivosti mého sdělení tyto vaše zoufalé pokusy vůbec nic nemění.

@Líska: Proč by to měla být "mnohem větší záhada"? Já jsem nic o tom, jestli diskuse dávají nebo nedávají smysl nepsal, na rozdíl od Vaněčka, který jak vidíte se jich účastní vesele dál, i když to podle něj nedává smysl a prý to už tři příspěvky zpátky "zakončil".

Milan Vaněček
16. září 2024, 17:47

"Sděleni" Emila v 12:56 je o něčem jiném, není to o tom, o čem diskutuji s Bobem (výroba elektřiny).

Emil
16. září 2024, 18:18

Není o něčem jiném, Vaněčku, je opět o vašich neustálých demagogiích. Že jste ho nepochopil na tom nic nemění.

Bob
16. září 2024, 21:06

Vaněčku: Vy jste do toho první zatáhl páru, takže se bavíme o energii obecně.

Kromě toho FVE se bez akumulace, tedy dalších forem energie (chemické, páry, mechanické) neobejde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se