Pokuty za přestupky s emisními povolenkami by se mohly zvýšit až na desetinásobek

13. květen 2019, 16:02
DomůEmise CO2Pokuty za přestupky s emisními povolenkami by se mohly zvýšit až na desetinásobek

Horní hranice pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu emisních povolenek by se mohly až zdesetinásobit. Nynější limit činí dva miliony korun. Vláda dnes schválila novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Při nákupu velkého množství povolenek se v současnosti podle MŽP firmám vyplatí spíš zaplatit pokutu, než emise správně vykázat. Návrh ministerstva projedná Poslanecká sněmovna.

Sankce jsou dávány za nepředávání údajů MŽP provozovatelem zařízení, která významně snížila nebo částečně ukončila provoz. Pokuty jsou dávány také za nezjišťování nebo nevykazování emisí.

Současná maximální výše pokuty není podle MŽP dostatečnou motivací pro firmy, které musí koupit více než 25000 emisních povolenek za rok. S rostoucím množství emisí motivace klesá.

Ministerstvo také navrhuje zvážit, zda neposkytnout firmám s menšími emisemi možnost zažádat o výjimku ze systému povolenek. MŽP u těchto zařízení zvážilo jejich nízký podíl na emisích CO2 a neúměrně vysokou administrativní zátěž, kterou v systému představují.

Ilustrační foto

Výjimky by se mohly týkat zařízení, jehož emise ročně nepřesáhují 2500 tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Představují 0,07 procenta všech emisí v rámci systému. U těchto firem by nebylo třeba zavést žádné náhradní opatření.

Návrh uvažuje také o firmách s emisemi do 25000 tun ekvivalentu CO2 za rok, které představují 2,38 procenta emisí v rámci systému. Pro ty by MŽP zavedlo například takzvanou uhlíkovou daň, která je součástí spotřební daně z paliv, jejichž spalováním vznikají emise skleníkových plynů.

EU ETS je největší systém emisního obchodování. Zahrnuje přes 11000 zařízení z energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších.

Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Podle ministra Richarda Brabce (ANO) by se z prodeje povolenek mohlo v příštích deseti letech dát zhruba 100 miliard korun do modernizačního fondu. Jeho vznik je součástí novely. Z fondu mají být peníze investovány například do snižování emisí.