Domů
Legislativa ČR
Do poslanecké sněmovny míří LEX OZE 2 a zákon o přeměnách obchodních společností
ČEZ ESCO, Fotovoltaické panely na budově Národního divadla
Zdroj: ČEZ, a.s.

Do poslanecké sněmovny míří LEX OZE 2 a zákon o přeměnách obchodních společností

Na program 73. schůze poslanecké sněmovny, která proběhne v úterý 29. srpna, byly zařazeny dva vládní návrhy s významným dopadem na energetický sektor ČR. Prvním je novela energetického zákona označována jako LEX OZE 2 implementující pojmy související s komunitní energetikou, druhou pak vysoce kontroverzní novela o přeměnách obchodních společností a družstev označována jako LEX ČEZ.

LEX OZE 2

Jako první bod úterní programu jednání poslanecké sněmovny je zařazena novela známá pod označením LEX OZE 2. Ta zavádí pojmy jako je energetické společenství, společenství pro obnovitelné zdroje energie, aktivní zákazník a další. Pojmy byly Evropskou komisí představeny již v roce 2016 a ČR s jejich implementací značně zaspala.

Situaci zvýraznila energetická krize a zmírnit se ji snažil i Energetický regulační úřad, který šel na hranu svých kompetencí a umožnil sdílení elektřiny v rámci bytových domů již počátkem letošního roku. Návrh a zavádění změn znění legislativy je nicméně v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Samotné znění vládního návrhu novely však provázely tvrdá vyjednávání, kdy proti sobě šly lobbisté ze strany distribučních společností, obchodníků s elektřinou a dalších a na opačné straně zástupci obnovitelných zdrojů energie chtějících co nejmírnější podmínky pro sdílení. Předpokládaný termín prvního čtení tak byl opětovně posunován. Aktuální znění i z tohoto důvodu nemusí být konečné a dají se očekávat snahy obou táborů o zlepšení podmínek pro svou stranu ve formě pozměňovacích návrhů.

Přehled a popis aktuálního znění novely lze najít na webových stránkách z dílny MPO zde.

LEX ČEZ

Oproti vládnímu návrhu LEX OZE 2, který se setkal převážně s pozitivními reakcemi, se toto o návrhu zákona o přeměnách obchodní společností říct nedá. Pokud by novela prošla v aktuálním znění, tak by k rozdělení společnosti stačilo 75 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Valná hromada by byla usnášeníschopná, pokud by se dostavily vlastníci nejméně dvou třetin akcií. Stát vlastní v ČEZu necelých 70 %.

Návrh je mnohými označován jako účelový, jedním z nejhlasitějších kritiků je bývalý člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška. Jeho komentář k návrhu zákona si je možno připomenout zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jirka94535
28. srpen 2023, 16:47

Lex ČEZ 2. Jedná se o rozdělení společnosti s NEROVNOMĚRNÝM výměnným poměrem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se