Domů
Legislativa ČR
MŽP navrhuje kompenzovat energeticky náročné podniky částkou 2,4 miliardy
železárna

MŽP navrhuje kompenzovat energeticky náročné podniky částkou 2,4 miliardy

Ministerstvo životního prostředí poslalo do mezirezortního připomínkového řízení dvě nařízení, která zavádí kompenzace vysokých nákladů na elektřinu způsobených vyšší cenou povolenky pro největší české průmyslové podniky. V současnosti navrhuje kompenzovat firmy částkou 2,4 miliardy korun za rok 2020, v připomínkovém řízení se tato částka ale může ještě změnit.

MŽP vyslalo do mezirezortního připomínkového řízení dvě nařízení. První zavádí systém vyplácení kompenzací, druhé pak stanovuje samotnou částku, která bude podnikům vyplacena.  Obě nařízení vznikla na základě ustanovení § 11 zákona č. 383/2012 Sb., o obchodování s emisemi. Jejich přijetí však nebylo povinností, ale pouze možností – dle současného znění zákona. S novelou, která bude platit od ledna 2021 a která reaguje na revizi směrnice o EU ETS, už MŽP bude povinno podporu vyplácet každoročně.

Aby se podniky kvalifikovaly pro výplatu kompenzací, musí patřit mezi odvětví, u kterých je zjištěno značné riziko tzv. úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. U těchto firem hrozí, že se kvůli vysokým nákladům na environmentální regulace dostanou do potíží a výroba by se tak mohla přesunout do zemí mimo EU, kde by byla veskrze mnohem neekologičtější. Stát má tedy zájem o zachování těchto sektorů v zemi.

Reálně jde o energeticky náročné průmyslové sektory, které si budou moci o podporu žádat – například ocelářský, chemický či cementářský průmysl. Nařízení rovněž nastavuje, že kompenzace se budou proplácet až od určitého množství spotřebované elektřiny. Na podporu si tak v konečném důsledku sáhnou pouze největší podniky, nikoli malé a střední (ačkoli by mezi ohrožená odvětví jinak spadaly). Kompenzovat by se tak mělo přibližně čtyřiceti českým firmám.

Výše vyplácených prostředků se ale ještě může změnit. V mezirezortním připomínkovém řízení lze očekávat, že do debaty o výši podpory zasáhne ještě Ministerstvo průmyslu a obchodu (s požadavkem na vyšší kompenzace) a Ministerstvo financí. Prostředky totiž poputují ze státního rozpočtu.

Elektřina pro české firmy zdražila kvůli reformě trhu s emisními povolenkami. Cena EUA v posledních třech letech vzrostla z přibližně 5 euro až na 27 euro. Povolenky tak po letech konečně začaly plnit svůj účel. Následkem však bylo zdražení elektřiny, když výrobci elektřiny z fosilních paliv přenesli náklady na povolenky do velkoobchodních cen.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Emil
3. červen 2020, 08:00

Německé energeticky náročné podniky jdou ještě dál a volají rovnou po jednotné ceně elektřiny pro průmysl v celé EU, protože trpí vysokou cenou elektřiny i ve srovnání se svými evropskými konkurenty.

www. cleanenergywire. org/news/german-metal-processing-industry-calls-common-european-industry-power-price

energetik
3. červen 2020, 08:07

Já chci také Německou elektřinu i cenu a k tomu samozřejmě i Německý plat.

Emil
3. červen 2020, 08:20

Chtít můžete cokoliv, ale jakou to má souvislost se snižující se konkurenceschopností německých energeticky náročných podniků kvůli vysokým cenám elektřiny?

energetik
3. červen 2020, 08:24

To jako budeme platit výpalné někomu za to, že nám bude snad možná někdy méně škodit?

Takovým teroristům se neustupuje. Hloupý návrh.

Josef
3. červen 2020, 22:23

samozřejmě že jim dá žádné úlevy nemusíte, jenže oni pak postupně zkrachují a výrobu a časem i vývoj pak rádi převezmou rozvíjející se ekonomiky.... jak se to stalo v mnoha jiných odvětvích.

pr
3. červen 2020, 22:58

Josefe, ale přesně za to jste před třiceti lety cinkal klíčkama, aby mastodonti vymírali a na jejich místa nastupovali mladí sekáči, takoví, kteří se nezakecají..... O ničem jiném již 30 let zbožňovaný kápitalismus není. A najednou Vám nevyhovuje? Proč? Budete proti němu bojovat? A jak si to mezi soukmenovci v této republice obhájíte? Víte, že budete nazýván bolševikem?

energetik
3. červen 2020, 08:30

Navíc většinou se jedná o spekulanty s emisními povolenkami které je dostávali zdarma ve větším množství než potřebovali a ty potom předprodávali viz. ČEZ.

energetik
3. červen 2020, 08:30

Navíc většinou se jedná o spekulanty s emisními povolenkami které je dostávali zdarma ve větším množství než potřebovali a ty potom předprodávali viz. ČEZ.

Carlos
3. červen 2020, 08:33

Jako by nebylo lepší řešit skutečnou část problému a to nízké až dumpingové ceny ocele ze zemí kde se na ekologii kašle. Eventuálně by šly udělat dotace na další ekologizaci provozů, upravit podmínky a pravidla pro podnikové elektrárny a jejich přístup k síti (pokud se něco nezměnilo, tak pokud je mezi Vaší elektrárnou a závodem cizí pozemek, tak elektřinu musíte prodat a pak ji zase koupit) atd.

P.S. Nevím proč by se neměla podpora, když už se vyplácí, platit i malým a středním podnikům. Ale vlastně asi možná chápu... :(

energetik
3. červen 2020, 09:03

Přesně tak, na dovoz výrobků ze zemí kde se škodí a kašle na ekologii by mělo být clo.

A nějaké "kompenzace" by měli být pouze na investice které prokazatelně snížili škody a bez rozdílu velikosti firmy.

Asd
3. červen 2020, 08:53

A nebylo by lepší ty emisní povolenky dočasně pozastavit? Stejně jako dotace do OZE. Pomůžeme přírodě a ušetříme spousty peněz, které můžeme investovat do infrastruktury do rozvoje ekonomiky.

pr
3. červen 2020, 23:01

nebylo.

St
5. červen 2020, 22:23

Proč ne? Potřebujeme nastartovat průmysl. Pomáhat mu a ne mu házet klacky pod nohy. Nejsme masochisti jako Němci.

Milan Vaněček
3. červen 2020, 09:02

To je zajímavé, my, náš průmysl, PRÝ máme nejlevnější elektřinu v okolí a Němci zase nejdražší (prý)?

Podle toho co se dnes zde píše tak je to spíš naopak, a bude hůř (po tunelu č.2).

Vladimír Šťastný
3. červen 2020, 10:59

Němci dotují cenu elektřiny svým podnikům už dávno.

St
3. červen 2020, 20:55

Kdyby německé podniky měli platit za OZE, tak jak to dělají jejich občané, tak bych jich moc v Německu nezůstalo. Proto jsou tam tak rozdílné ceny EE pro podniky a pro lidi. Ti díky eko masírce drží hubu a krok. Ale myslím, že pokud by si mohli vybrat zdali mezi "špinavou" levnou a drahou "čistou" (myšleno OZE) EE, tak si troufnu říci, že by spousta Němců si vybrala tu levnější.

energetik
4. červen 2020, 17:50

masírku zde předvádíte vy. Změnou dodavatele energie který nám dodává 100% skutečně čistou a bezemisní (tedy bezjadernou) energii z OZE jsme ušetřili a to i navzdory tomu že každou kWh daníme dvakrát.

A nově zde na trhu přibyl další nový dodavatel energie z OZE který nabízí hodinové tarify dle ceny na burze. Takže když je cena záporná, tak odběratelé dostanou za spotřebu zaplaceno.

Emil
4. červen 2020, 20:46

Nedodává, pouze prodává. Jinak to svědčí spíš o tom, jak drahého dodavatele jste měli předtím.

Pokud zákazník nemá průběžné měření spotřeby, což většinou nemá, je úplně jedno kolik kdy spotřebuje. O co méně zaplatí v době nízkých cen, o to víc zaplatí v době vysokých cen.

fghfdgh
3. červen 2020, 10:39

Emisní povolenky byly zavedeny, aby byl vytvořen tlak na energeticky náročné provozy a ty se stávaly více ekologické. Nyní se těm samým provozům dají kompenzace na provoz, protože emisní povolenky příliš zdražili energii (elektřinu).

Dalibor
4. červen 2020, 17:31

Emisní povolenky byly zavedeny, aby byl vytvořen tlak na energeticky náročné provozy a ty se stávaly více ekologické.....ti jsou drahé na výrobu a tedy před uzavřením.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se