Domů
Legislativa ČR
MPO chce přispět na podporované zdroje jen 9 mld. Kč, koncoví zákazníci by tak měli opět platit desítky miliard
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

MPO chce přispět na podporované zdroje jen 9 mld. Kč, koncoví zákazníci by tak měli opět platit desítky miliard

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo v pondělí 25. září návrh znění vládního nařízení o stanovení prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE) pro rok 2024. Návrh počítá s prostředky ve výši 9,35 mld. Kč. Dle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který každoročně stanovuje výši podpory, se má celková podpora pohybovat okolo 36 mld. Kč. Na faktury by se proto měla koncovým odběratelům v případě schválení vrátit položka „příspěvek na POZE“.

V rámci meziresortního připomínkového řízení MPO nevyhovělo požadavku ERÚ o navýšení prostředků ze státního rozpočtu. ERÚ požadoval, aby ze státního rozpočtu putoval na podporované zdroje větší objem finančních prostředků s odůvodněním zvyšujících se nákladů ostatních regulovaných složek. Požadavek ERÚ byl však odmítnut na základě rozhodnutí koaličních stran z důvodů nezbytné konsolidace veřejných financí.

Stát na sebe platby spojené s příspěvkem na POZE přejímá od října 2022 do konce letošního roku, což má negativní dopad na státní rozpočet.

Při představení Ozdraveného balíčku v květnu letošního roku však ministr financí Zbyněk Stanjura způsobil kontroverzi prohlášením, že se příspěvky nenavrátí na faktury koncovým odběratelům, nýbrž se provozní podpora seškrtá stávajícím zdrojům s odvoláním na analýzu MPO. Ta však podle redakce webu SeznamZpravy.cz neexistuje/neexistovala. Cílem ministra financí bylo dle jeho prohlášeních především omezit podporu fotovoltaických elektráren (FVE) z let solárního boomu. V tomto případě ovšem existuje analýza MPO, která říká, že podpora splňuje definici „přiměřené“ podpory podle stávající legislativy, resp. že již přijatá opatření byla dostatečná (byl zaveden solární odvod) (více zde).

Celkové náklady na POZE se v roce 2024 odhadují na 36 mld. Kč, na koncové spotřebitele tak připadá 26,65 mld. Kč. V roce 2021 činila celková podpora 40,8 mld. Kč, stát tehdy dle nařízení vlády přispíval 27 mld. Kč. Historii poskytnuté podpory a státní dotace lze vidět zde.

Maximální možná platba na podporované zdroje dle zákona 165/2012 Sb. činí 495 Kč/MWh bez DPH, což se zpravidla uplatňuje na hladině nízkého napětí (NN). Na vyšších napěťových hladinách se uplatňuje častěji výpočet dle sjednaného rezervovaného příkonu - tam lze očekávat  zdražení vůči minulým rokům.

MPO dříve v tomto měsíci předložilo aktualizovaný klimaticko-energetický plán, jehož cíle je nastavení „transparentního a předvídatelného investičního prostředí“. S ohledem na další plánovaný rozvoj energetických zdrojů by seškrtání podpory po více než 10-ti letech provozu vyvolalo arbitráže proti ČR, což by předvídatelnost z pohledu investorů značně poškodilo, přičemž výsledek sporu by byl značně nejistý. Pravděpodobnější je proto návrat příspěvků na POZE na faktury.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Omega
25. září 2023, 14:37

Správně, na lůzu je potřeba přísnost

dodatečné daně na ně.

Takže na elektriku - 600 korun/MWh (100 si necháme jako daň)

Na TV - 165 korun za měsíc

Na rádio - 60 korun na měsíc

na bydlení - nejméně 1x tolik

a zanedlouho vám napálíme i daň z hlíny

Ivan
25. září 2023, 15:02

a není ve finále jedno, zda to dá MPO z naších daní z pravé kapsy, nebo to dáme ve faktuře z levé kapsy?

Emil
25. září 2023, 15:13

Úplně ne, ve faktuře to zaplatí hlavně ti s vyšší spotřebou, z rozpočtu to zase zaplatí hlavně ti co platí největší daně.

Pravoslav Motyčka
25. září 2023, 20:23

Podle mě je to první rozumné rozhodnutí co vláda udělala , tedy neměla dotovat nic a příspěvek na OZE zvýšit nad 600kč/MWh. Ten důvod je jasný je totiž naprosto šílené dotovat cenu elektřiny. Lidé si zvolili zelenou ideologii no tak si to musí zaplatit a kdo jí nevolil , ten musí platit také , protože demokracie bohužel nezohledňuje fakt, že většina se může rozhodnout špatně.

Omega
25. září 2023, 20:55

Problém je v tom, že lidé si tu ideologii nezvolili.

Kdyby se o tom demokraticky rozhodovalo - tak by mě to nevadilo (kecám vadilo, ale smířil bych se s tím).

Ale tohle nám bylo nedemokraticky nařízeno - a to mě opravdu vadí. Protože místo aby se lidé rozhodovali na základě informací - takže by bylo nutné jim ty informace dodat a hlavně vysvětlit, tak se jim řeklo - A TAKHLE TO BUDE.

To jsme tu měli za komunismu a teď to zažíváme znova.

Pravoslav Motyčka
25. září 2023, 22:23

To není pravda , podpora OZE byla součástí dohod o vstupu ČR do EU , a v referendu byla většina lidí pro. Vláda udělala jen to co si lidé přáli.

Martin Hájek
25. září 2023, 22:52

To se pletete, žádná EU nám nikdy nenařídila, že musíme dotovat fotovoltaické elektrárny a ještě tak nesmyslným způsobem. Důkazem budiž, že řada zemí EU nic takového neudělala. Pokud nadáváme, tak na naše demokratické politiky v roce 2005. No a teď do Bruselu naše zelená vláda píše, že chceme 30 % energie z OZE a k tomu nás tak nikdo nenutí. Se směrnicí o obchodování s povolenkami i s tou o energetické účinnosti, kterou vůbec nevíme, jak splnit, naše zelená vláda souhlasila a tu směrnici o podpoře OZE odsouhlasí taky. Takže chyba není tak úplně v Bruseli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se