Stavby obnovitelných zdrojů energie budou jednodušší, schválila vláda
U staveb obnovitelných zdrojů energie do 50 kilowatt (kW) nebude třeba povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ), schválila dnes vláda. Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nebude posuzován vzhled stavby. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámili ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
Obnovitelné zdroje energie do 50 kW s výjimkou stavby vodního díla v zastavěném území nebo zastavitelné ploše se díky novele energetického zákona, kterou dnes ministři odsouhlasili, dostaly mezi stavby v tzv. volném režimu, napříště by tak neměly vyžadovat rozhodnutí o umístění ani územní souhlas, vyplývá z vládních materiálů. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu by nemělo být nově nutné při umístění obnovitelného zdroje energie s výkonem do 50 kW, pokud je součástí stavby, nezasahuje do nosných konstrukcí a nemění způsob užívání stavby.
Limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost vzroste z deseti na 50 kW. Ministerstvo životního prostředí žádalo, aby byl limit zvýšen na 100 kW. Tuto připomínku ale ministerstvo průmyslu a obchodu nepřijalo.
„Jedná se o první krok směrem k většímu rozvoji energií z obnovitelných zdrojů, které letos na podzim uděláme, další budou následovat velmi brzy,“ uvedl Síkela.
Doplnil, že jeho resort eviduje obrovský zájem o dotační program na podporu instalace fotovoltaických elektráren. Původně se podle něj počítalo s alokací čtyř miliard korun, ale vzhledem k velké poptávce ji resort zvýší až na devět miliard korun, řekl.
Díky takto podpořeným projektům by mohl objem elektřiny vyrobené ze solárních elektráren vzrůst až o třetinu, uvedl dále Síkela. Dodal, že by se tak mohlo České republice podařit dohnat ostatní země Evropské unie, za kterými v tomto ohledu zaostává.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud stavební úřad nerespektuje ani současný limit 20 kW (podle úředníka prý i jeden FV panel mění charakter stavby) tak nebude respektovat ani limit 50 kW. Šance na spravedlnost byla v novele stavebního zákona kdy měl být jeden centrální stavební úřad, ale to vypadá na nekonečný příběh.
Co měření po fázích? To nezmizí? Pokud ne, dá se to někde připomínkovat nebo dotázat, proč tento světový unikát stále platí?
Měření fází je teď perfektní. Na jedné fázi nakupujete za státem zastropovanou cenu a do druhé to stejné dodáváte za aktuální burzovní cenu. Já jsem vždy tvrdil že se to těm podvodným šmejdům z ČEZU a MPO brzy vymstí a je to tady. Teď tu roste spousta takových "přečerpávacích elektráren" mezi fázemi kterým nikdy nedojde voda :-)
Zajímavé najednou to jde a mohli by se přetrhnout kdo povolí lidem více kW. Škoda toho záměrného solárního tunelu a následného stopstavu v roce 2010 - 2014 na všechny OZE. To bylo dílo páté proruské kolony, krtků na ministerstvech, hradě i ERÚ. Mohli jsme teď mít více levnější energie z OZE a být teď v menších problémech.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se