Domů
Legislativa EU
Začalo připomínkové řízení k evropským energetickým projektům společného zájmu
upraveno, flicker

Začalo připomínkové řízení k evropským energetickým projektům společného zájmu

Evropské projekty v oblasti elektroenergetiky a plynové infrastruktury aspirující na status projektů společného zájmu byly zpřístupněny k veřejným připomínkám, které mohou ovlivnit jejich další vývoj. Česká republika má v programu celkem 10 projektů, připomínkové řízení potrvá do poloviny června.

V pondělí bylo na stránkách Evropské Komise zahájeno připomínkové řízení pro veřejnost pro projekty energetické infrastruktury, které aspirují na to být zařazeny do skupiny projektů společného zájmu (Projects of common interest – PCI). Aby projekt tento status mohl získat, musí být vyhodnocen jako stěžejní pro splnění cílů EU, což je vytvoření vnitřního trhu a zajištění dostupné, bezpečné a udržitelné energie. Doba připomínkového řízení je 12 týdnů, termín uzavření je na 19. června.

Projekty, které vybrány jako PCI získají řadu výhod. Nejdůležitějšími jsou zrychlené plánovaní a schvalovací proces, zlepšení kontrolních mechanismů, nižší administrativní náklady, zvýšený vliv veřejnosti díky připomínkovému řízení či lepší výhled pro investory. Kromě zrychlení a zjednodušení administrativní části mohou projekty získat podporu z evropského fondu Connecting Europe Facility (CEF) pro období 2014-2020, kde je vyhrazeno 5,35 mld. EUR.

Veřejné připomínkové řízení bude hrát důležitou roli

První projekty obdržely status PCI v roce 2013 s aktualizací v roce 2015, další schválení řady projektů je naplánováno ke konci letošního roku a právě veřejné připomínkové řízení má hrát důležitou roli. Respondenti se mají možnost vyjádřit se svým názorem, zda daný projekt přispěje k výše zmíněným cílům EU v oblasti energetiky, či nikoli.

V oblasti plynárenství se za ČR jedná o dvojstranné propojení s Rakouskem, které zaštiťují firmy NET4GAS a GAS CONNECT AUSTRIA. Druhým plynárenským projektem je propojení s Polskem.

V oblasti elektroenergetiky je mnoho projektů. Například 6 projektů Německa na propojení severu s jihem, propojení Španělska s Francií pomocí HVDC, dvě přečerpávací elektrárny ve španělské Tarragoně. Také za Českou Republiku podala firma ČEPS do procesu řadu svých projektů. Jedná se o posilování vnitrostátních vedení v oblastech Vernéřov, Vítkov Mírovka, Kočín.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se