Domů
Německo
Německo je vysoce závislé na dodávkách energetických komodit z Ruska. Jaké budou jeho další kroky?
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německo je vysoce závislé na dodávkách energetických komodit z Ruska. Jaké budou jeho další kroky?

Po zahájení nevyprovokované ruské agrese vůči Ukrajině se bezpečnostní situace v Evropě razantně změnila. V důsledku této změny se budou muset přijmout opatření, která zvýší energetickou bezpečnost Evropy, a to i na úkor její ekonomiky. Jak se nyní zachová Německo, nejsilnější ekonomika v rámci EU, které má postavenou svou Energiewende po přechodnou dobu na kombinaci zemního plynu a obnovitelných zdrojů, rozhodne mnohé.

Čekají nás legislativní změny

Německo, jež je velice progresivní na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE), je rovněž v současnosti vysoce závislé na fosilních zdrojích. Na konci loňského roku setrvalo Německo ve svém plánu odstavit zbývající jaderné elektrárny.

Odstavení stabilních a dále provozuschopných jaderných elektráren jde ruku v ruce se zvyšující se potřebou výroby energie z uhlí anebo plynu. OZE se totiž nedaří stavět tak rychle, aby nahradily takto podstatné snižování výkonu, i pokud pomineme jejich intermitentní výrobu a ne zcela vyřešenou otázku dlouhodobé akumulace.

Dodávky plynu z Ruska byly dále v porovnání s minulými roky podprůměrné, což v kombinaci s více faktory zapříčinilo prudký nárůst cen energetických komodit a vysoké proinflační tlaky v jednotlivých ekonomikách.

Dle mínění většiny analytiků byly nižší potrubní dodávky ruského plynu připisovány snaze Ruska urychlit certifikaci Nord Streamu II. Projektu, který měl vzhledem ke klimatickým ambicím Německa širokou podporu napříč tamními obyvateli. Na konci loňského roku ovšem německý zelený politik a vicekancléř Robert Habeck uvedl, že z geopolitického hlediska byla výstavba plynovodu chyba.

„Pro příští zimní sezónu chystáme další opatření, včetně opatření zajišťujícího povinnost majitelů zásobníků naplnit je před začátkem zimní sezóny,“ uvedl vicekancléř Robert Habeck 24. února. „Vytváří se návrh zákona, který bude v rychlosti představen tak, aby se plyn nakupoval již v létě.“

Závislost EU a Německa na Rusku

EU je závislá na potrubních dodávkách zemního plynu, a to přibližně ze 35-40 %. Samotné Německo dle Habecka z 55 %. Německo je dále závislé i na importu uhlí z Ruska, přibližně z 50 % dle slov vicekancléře. 35% závislost Německa na Rusku lze rovněž pozorovat v importech ropy. Váhání Německa s odstřižením Ruska ze systému SWIFT v době, kdy jeho průmysl již čelí v důsledku energetické krize velkému pnutí, proto pochází z čistě ekonomického hlediska.

Odkud se ale plyn, který má naplnit zásobníky, vezme? Počítá Německo s tím, že potrubní toky plynu nepřestanou proudit v důsledku vzájemné závislosti? Jsou ochotni ruskému Gazpromu za dodávky dále platit? EU je schopná vydržet bez dodávek plynu nynější zimu, tu příští ovšem za předpokladu zastavení potrubních dodávek nikoli.

Ruská agrese bude mít zcela jistě dopad také na klimatickou politiku. Jednak bude kladen větší důraz na rozvoj OZE, v mezidobí ovšem především na uhlí. Pro ekonomický vývoj EU bude důležité zodpovězení následujících otázek: Změní Německo, vzhledem ke stávající situaci, svůj postoj k bezemisním jaderným elektrárnám? Mohlo by „oživit“ své nedávno odstavené jaderné elektrárny? Bude ochotno bavit se o revizi systému obchodování s emisními povolenkami?

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Stehlik
27. únor 2022, 10:58

Samozřejmě , že budou brát plyn z NS1 . Jinde prostě není . Holandané , britové mají utlum a norové to nezvládnou . A pokuď to buchne do plynovodu na ukrajině , tak se rusáci odvolají na vyšší moc v obchodních smlouvách (válka) a nabídnou plyn přes NS2 . Němci ho rádi zprovozní a nás budou zachranovat dodávkami . Včera na ct24 byl nějaký energetik a při kolapsu plynovodu odhadoval zastavení prumyslu odstávky (škody 2 biliony) .

A nejde jen o plyn , oni němci dovážejí z ruska i uhlí .

Navíc nejde jen o plyn , uhlí . Ale i železná ruda z ukrajiny (košice , vítkovice) . Výroba ocele pro automobilky a výpadky pro statisíce pracovních míst . Také hliník asi nebude . Bude to mít drastické následky pro střed evropy jako montovnu západu. Ještě ani nedohlédnem co se pro nás drasticky změní.

petr
27. únor 2022, 11:42

Jestli se nepletu, tak Austrálie s Kolumbií by dodávku uhlí v pohodě vykryla pro celou EU, tedy zde příjde diktátor o cca 15 mld USD, s plynem to bude horší, ale lze opět vytěsnit jej z části evropským uhlím a dovozem tedy cca ztráta 120 - 130 mld. eur, no a ropu to z hlavy nevím, ale výpadek jen v těchto komoditách to je skoro 15 % HDP RF.... tak jen vydržet a přestat financovat jejich agresivní politiku...

Richard Vacek
27. únor 2022, 11:53

Prostě se ukazuje, že model Evropy, která je rozdělena na dva bloky, je nevýhodný jak pro EU, tak pro Rusko. Bude zajímavé, jestli se energetickou nouzi podaří vyřešit tak, aby byla pro obyvatele únosná.

Zbyněk Poisl
27. únor 2022, 12:33

Budou dělat vše pro to, aby byli ještě závislejší.

Jimi
27. únor 2022, 12:45

100 miliard eur pro armadu a dva LNG terminaly. A pak ze to bejde :)

Jan Veselý
27. únor 2022, 15:19

Jo, tohle před pár dny prorokoval Saagar Enjeti. Půjčil jsi na to citát admirála Jamamota, když tvrdil, že Putin probudil spícího obra. V evropských zemích právě "hrklo" a skokově navýší výdaje na zbrojení. A mě osobně, by nepřekvapilo pořádné nakopnutí procesu vedoucího ke společné evropské armádě.

Němci to dlouhé roky zkoušeli s Putinem po dobrém a přes byznys. Teď ho stejně důsledně odepíšou a obejdou se bez něj.

Vojvodik Petr
27. únor 2022, 14:54

Uhlí není výhra.

Jaderné elektrárny a těžit uran. Ne z Kazachstánu.

petr
27. únor 2022, 16:31

Vy jste asi Maly Jardo nějak divný ? Řekl bych skoro moc divný. Já osobně dám vydělat někomu, kdo za mé peníze si nekoupí zbraně a nepůjde mne okupovat. Američané a ani Britové nás nikdy neokupovali ba naopak podíleli se na našem osvobození v roce 1945 i nepřímo 1989.

Rusáci nás jen mnoho let vyžírali a přes Bilaky a Husáky deptali, tedy s těmito zástupci hord z východu je lépe se moc nevidět a nespolupracovat. To, že jsme to dělali je naše chyba a teď to musíme rychle napravit...

Maly Jarda
27. únor 2022, 19:02

celá západní Evropa je plná Husáků a Bilaků sloužícím anglo-američanům, ti budou proti Rusku bojovat do posledního Evropana a do posledního Eura poslaného do anglo-americké říše za dluhy, zbraně a plyn

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se