Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německo: V reakci na červnové problémy s nedostatkem výkonu v soustavě budou zpřísněna tržní pravidla

Německá elektrizační soustava ve třech dnech v červnu zaznamenala neočekávaně nedostatek výkonu, který přesáhl množství nasmlouvaných objemů výkonu v rámci podpůrných služeb. Německo se tak muselo spolehnout na pomoc ze zahraničí. Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) v reakci na tuto situaci zahájil konzultaci k otázce vymáhání odpovědného chování ze strany účastníků trhu s odpovědností za odchylku. 

„Chceme minimalizovat rizika pro zabezpečení dodávek. Nebezpečné nepokrývání spotřeby vlastních bilančních skupin by se nemělo vyplácet,“ uvedl viceprezident BNetzA, Peter Franke

2. Hyundai představila nový hybrid se střešním solárním panelem

Společnost Hyundai Motor Company představila svůj model automobilu, který pro svůj hybridní pohon využívá kromě baterie i elektřinu z panelu umístěného na střeše vozu. Technologie bude použita na nejnovějším modelu automobilu Sonata Hybrid a v dalších letech bude následně používána i na jiných modelech.

Dle korejské automobilky bude solární panel na střeše pouze vedlejším zdrojem k tradičně nabíjené baterii umístěné ve voze. Panel má podpořit účinnost pohonu a obecně přispívat ke snižování emisí z dopravy. Křemíkový solární panel bude produkovat elektřinu i při jízdě automobilu.

3. Norsko trápí nízké ceny ropy, tamní koruna je nejslabší od roku 2008

Norská koruna se dnes vůči euru propadla nejníže od finanční krize před více než deseti lety. Důvodem je podle analytiků napětí ve světovém obchodě, které tlačí dolů ceny ropy, a ohrožuje tak velkou část norské ekonomiky. Kurz měny se během obchodování v Oslu snížil až na 10,097 za euro, což je nejnižší hodnota od prosince 2008.

Od minulého týdne, kdy americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na čínské zboží, se cena ropy Brent propadla asi o 12 procent. Obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy ohrožuje růst globální ekonomiky a poptávku po komoditách. Norsko je největším producentem ropných produktů v západní Evropě a téměř polovinu jeho vývozu zboží tvoří ropa a zemní plyn.

4. Platts: Ceny elektřiny na evropských trzích do roku 2025 vzrostou reálně o 15 %

S měnícím se regulatorním prostředím a energetickým mixem v Evropě v posledních letech značně stouply ceny elektrické energie. Podle aktuálního výhledu analytiků Platts by rostoucí trend měl s nárůstem cen emisních povolenek a zemního plynu pokračovat i v následujících letech.

Podle aktuálního 5letého výhledu analytiků Platts by ceny elektrické energie na evropských burzách měly mezi lety 2020 až 2025 vzrůst v průměru o 15 %. Analýza přitom počítá s reálnými cenami, tedy cenami upravenými o inflaci.

5. Roční dotace na podporované zdroje ze státního rozpočtu má vzrůst na 27 mld. Kč

Výše příspěvku státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které je nyní v připomínkovém řízení. Materiál vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Část více než čtyřicetimiliardové podpory, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé.

Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun.

6. Výroba elektřiny z plynu v USA stále roste, v červenci dosáhla nového rekordu

Spotřeba zemního plynu pro výrobu elektrické energie ve Spojených státech v posledních letech neustále roste, přičemž v průběhu minulého měsíce zřejmě padl nový denní rekord. K vyšší výrobě elektřiny v plynových elektrárnách přispěly především nadprůměrně vysoké teploty a nízké ceny zemního plynu.

Dlouhá období vysokých teplot letos netrápila pouze Evropu, ale i další části světa. Ve Spojených státech, kde jsou hojně využívány klimatizace, letošní vlna veder mezi 15. a 22. červencem vyhnala poptávku po elektrické energii a spolu s ní výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

7. Sedm zemí, včetně ČR, zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Městské úřady, veřejní dopravci, univerzity a konzultanti udržitelné mobility ze střední Evropy posílí roli obnovitelných zdrojů energie ve veřejné dopravě. Zahájili nový projekt mezinárodní spolupráce EfficienCE hrazený z programu Interreg Střední Evropa, kde využívá veřejnou dopravu víc než 63 procent dojíždějících. Má snížit uhlíkovou stopu v regionu, tedy emise oxidu uhličitého, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Do projektu se zapojilo sedm zemí. Spolu s Českem to jsou Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Slovinsko. Dvanáct partnerů, včetně sedmi podniků veřejné dopravy, se bude v příštích třech letech snažit přispět k naplnění cílů uvedených v Bílé knize EU. K nim patří snížení emisí z dopravy do roku 2050 o 60 procent a také snížení využití „konvenčně poháněných“ automobilů v MHD do roku 2030 na polovinu.

8. IISD: Přesměrování dotací z fosilních zdrojů by mohlo částečně zaplatit za energetický přechod

Think tank International Institute for Sustainable Development (IISD) vydal studii, která se zabývá možnosti přesměrování dotací fosilních paliv do obnovitelných zdrojů energieTato studie právě tuto tzv. výměnu dotací podporuje a argumentuje různými ekonomickými, sociálními a environmentálními benefity.

Studie s názvem Fossil Fuel to Clean Energy Subsidy Swaps: How to pay for an energy revolution se zabývá možnými dopady přesměrování existujících dotací fosilních paliv do obnovitelné energetiky. Tímto způsobem by bylo dle studie de facto možné financovat energetický přechod.

9. Sandbag: Profitabilita německých hnědouhelných elektráren se v H1 2019 propadla o více než polovinu

Dle modelu londýnského think-tanku Sandbag klesl hrubý zisk německých hnědouhelných elektráren v první polovině letošního roku o 54 %. Nejhůře jsou na tom starší elektrárny zprovozněné před rokem 1990. Forwardové ceny elektřiny a ceny emisních povolenek navíc indikují, že elektrárny budou ztrátové i ve střednědobém horizontu.

Podle modelu institutu Sandbag hrubý zisk hnědouhelných elektráren, tedy bez uvažování fixních nákladů, klesl v první polovině roku z 1 109 milionů EUR na 513 milionů EUR. Při započítání fixních nákladů na provoz a údržbu německé hnědouhelné elektrárny v prvních šesti měsících letošního roku zaznamenaly teoretickou ztrátu 664 milionů EUR. V první polovině loňského roku to bylo 68 milionů EUR.

10. Tropické dny jsou v ČR energeticky náročné tak, jako když se topí

Den, kdy teploty dosáhnou tropických 35 stupňů Celsia, je v Česku energeticky stejně náročný jako den v topné sezoně, kdy je 14 stupňů. Spotřeba se zvyšuje proti dnům s teplotou 20 stupňů zhruba o osm GWh, účinnost solárních elektráren naopak klesá. Tropické teploty kolem 35 stupňů snižují účinnost o deset procent, proto špatná kalkulace vlivu teplot na výrobu elektřiny může způsobit až nedostatek elektřiny na trhu, uvedl meteorolog Milan Šálek ze společnosti Amper Meteo, která předpovídá počasí mj. právě pro výrobce elektřiny.

„Nejenže tedy fotovoltaické elektrárny mají slabší výkon, když nesvítí slunce, ale zároveň se jejich účinnost snižuje při extrémně vysokých teplotách. Vyšlo nám, že při teplotě vyšší než 20 stupňů se účinnost snižuje o půl procenta s každým stupněm navíc,“ uvedl Šálek.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

 

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

 

Energostat: výroba elektřiny v Německu

 

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.

 

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...