1. Americké ministerstvo energetiky je odhodláno revitalizovat jadernou energetiku

Odhodlání americké administrativy oživit a revitalizovat jaderný průmysl není jen pouhými slovy, ale je podporováno činy. Prohlásil to náměstek ministra energetiky Dan Brouillette. Ve svém projevu zároveň přiblížil provedené významné kroky pro naplnění těchto snah.

„Americké Ministerstvo energetiky sází na jadernou energii. Více než 50 amerických společností vyvíjí vyspělé technologie, díky kterým bude využívání jaderné energie účinnější a náklady na výstavbu a provoz budou nižší. Před námi je neuvěřitelná příležitost na tomto rozvíjejícím se globálním trhu. V případě úspěchu naše snahy povedou ke vzniku nových pracovních míst, snížení emisí skleníkových plynů a posílení ekonomiky USA.“ – Dan Brouillette

2. Španělsko odmítá desítky GW nových větrných a solárních zdrojů, chybí kapacita v síti

Španělsko se vzhledem ke svým vhodným podmínkám pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů může těšit velkému zájmu developerů. V posledních měsících však tamní provozovatel přenosové sítě čelí náporu velkého objemu nových projektů, přičemž většinu z nich musí vzhledem k nedostatku přenosové kapacity odmítat.

Španělský provozovatel přenosové soustavy Red Electrica de España začal odmítat velkou část z žádostí o připojení nových solárních a větrných elektráren. Společnost podle serveru Platts uvedla, že k letošnímu 30. červnu musela odmítnout žádosti projektů o celkovém instalovaném výkonu 26,3 GW, přičemž 5,8 GW připadalo na větrné elektrárny a 20,5 GW na elektrárny fotovoltaické.

3. Ukrajina uzavřela s USA a Polskem dohodu o spolupráci v oblasti dodávek energie

Ukrajina plyn

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy okomentoval plynovod Nord Stream 2 jako hrozbu Evropě. Zástupci USA, Polska a Ukrajiny uzavřeli dohodu o posílení spolupráce v oblasti dodávek energie. Informoval o tom portál Euractiv

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy se setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve Varšavě k příležitosti oslav 80 let od vypuknutí druhé světové války.

4. Dodávky ruského plynu do Evropy v srpnu dále klesly

Dodávky zemního plynu ruskými plynovody do Evropy v srpnu 2019 dále poklesly na 12,4 miliard metrů krychlových zemního plynu. Zároveň se ale na elektronické prodejní platformě společnosti Gazprom Export v srpnu prodal rekordní objem zemního plynu. Informoval o tom server Platts.

Dodávky zemního plynu plynovody z Ruska do Evropy (kromě zemí, které byly součástí Sovětského svazu) v srpnu 2019 dosáhly dle dat serveru Platts celkem 12,4 miliard metrů krychlových (bcm). Jedná se o celkové dodávky plynovody Nord Stream, Jamal – Evropa a ukrajinským koridorem. Měsíční hodnota odpovídá dennímu průměru 400 milionů metrů krychlových.

5. Německé podniky žádají opatření pro snížení ceny elektřiny. Obávají se negativního vlivu odklonu od uhlí

Německo vlajka

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier uvedl, že má v úmyslu v tzv. Klimatickém kabinetu prosadit snížení ceny elektřiny, informovala o tom německá tisková agentura dpa. Cílem je zachovat konkurenceschopnost německých podniků, které již dnes platí nejvyšší cenu elektřiny z celé EU. Aby však skutečně došlo k zavedení slibovaných opatření, neobejde se Altmaier bez podpory koaliční SPD.

„Chceme, aby Energiewende uspěla, ale elektřina musí zůstat dostupná,“ uvedl Altmaier.

6. Na první běloruské jaderné elektrárně Astravec byly dokončeny hydraulické testy

V současné době se úspěšně dokončují dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec (zdroj stránky Běloruské jaderné elektrárny).

Hydraulické testy primárního okruhu a jeho vybavení pro ověření pevnosti a odolnosti byly dokončeny na prvním bloku nově budované běloruské jaderné elektrárny Astravec. Ruská skupina ASE uvedla, že jde o fázi předkomisionálních testů při tlaku 24,5 MPa a elektrárna ji zvládla snadno a „jen o něco déle než den“.

Další fáze bude zahrnovat testování sekundárního okruhu při tlakové úrovni 11,5 MPa a měly by být dokončeny podle plánu v prvních deseti dnech tohoto měsíce.

7. Největší trh s elektromobily hlásí po 2,5 letech meziroční propad měsíčních prodejů

Elektromobily

Analytici z BloombergNEF (BNEF) snížili po červencovém propadu prodejů elektromobilů v Číně odhad celkových letošních prodejů o 6 % na 1,5 milionu vozů. BNEF připisuje propad prodejů zejména pokračujícímu zpomalení prodejů nových osobních vozů v Číně, slevám na automobily se spalovacími motory a nedávnému snížení podpory elektromobilů. 

Podle BNEF je červencový propad prodejů a stagnace po zbytek třetího čtvrtletí letošního roku pravděpodobně jen dočasný jev a očekávají návrat růstového trendu ve čtvrtém čtvrtletí. Růst prodejů by měl být podpořen především nabídkou nových modelů na trhu a dále možným snížením dotací v roce 2020.

8. Stane se konopí revolučním nízkoemisním stavebním materiálem?

Výstavba druhého suchého meziskladu už také velmi pokročila. Fotografie z návštěvy zahraničních podnikatelů ukazuje stav začátkem června (zdroj Energoatom).

Především v Severní Americe začíná být konopí velmi oblíbenou náhražkou tradičního cementu. Cement, a celá oblast stavebnictví obecně, je významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Stavební společnosti tak hledají alternativní materiály pro své stavby a mohou sáhnout – překvapivě – právě po konopí.

Ve stavebnictví je užíváno konopí neobsahující psychoaktivní látky. Dle propagátorů tohoto materiálu má konopí skvělé vlastnosti pro užití právě v sektoru stavebnictví. Cihly rostlinného původu se užívaly již ve starověku pro své dobré termoregulační a ventilační schopnosti, ale také svou nehořlavost.

9. První z elektráren by se v rámci německého odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce

Německý odklon od uhelné energetiky začíná pozvolna nabývat konkrétních obrysů. Poté, co na začátku letošního roku předložila svou závěrečnou zprávu takzvaná uhelná komise, začaly přípravy potřebné legislativy. Podle návrhu nového zákona by se první z černouhelných elektráren mohla uzavřít již v roce 2020.

Německo se po uzavření všech jaderných zdrojů, které má proběhnout do roku 2022, hodlá následně zaměřit na uhelné elektrárny. Za účelem přípravy plánu odklonu od uhlí byla vytvořena zvláštní „uhelná komise“, která po šesti měsících diskuzí a vyjednávání předložila svou závěrečnou zprávu, ve které doporučila jako datum ukončení výroby elektřiny z uhlí rok 2038, s možným posunem na rok 2035.

10. Podíl britské výroby elektřiny z uhlí klesl ve druhém čtvrtletí pod 1 %

Uhelné elektrárny v Anglii

Výroba elektřiny v britských uhelných elektrárnách byla v druhém čtvrtletí tohoto roku rekordně nízká s podílem pouhých 0,7 %. Bez uhlí se výroba elektřiny obešla za tento rok již ve více než třech tisících hodinách. Klesající výrobu z uhlí nahrazuje výroba v plynových elektrárnách a obnovitelných zdrojích energie. Do roku 2025 pak Velká Británie plánuje odstavit všechny zbývající uhelné elektrárny v zemi.

Podíl výroby elektřiny z uhelných elektráren za druhé čtvrtletí letošního roku ve Velké Británii dle předběžných vládních dat nepřesáhl ani jedno procento. Celkem uhelné elektrárny za období od dubna do června vyrobily 0,4 TWh elektrické energie z celkem 61,2 TWh.

Téma

Víc obnovitelných zdrojů energie, než je v národním plánu, rozpočet dál nezatíží a pomůže ekonomice

Větrné a solární elektrárny

Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR na více než 23 % v roce 2030 lze dosáhnout bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navíc to pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie Deloitte Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030. Základní scénář současného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) přitom počítá s podílem 20,8 %. Vyšší podíl po Česku požaduje Evropská komise.

Studie porovnává NKEP s dvěma možnými scénáři navýšení podílu na 23,8 %. Takzvaný realistický scénář modeluje navýšení obnovitelných zdrojů energie zejména v elektroenergetice, druhý scénář, kogenerační, počítá s navýšením obnovitelných zdrojů energie v elektroenergetice a ve výrobě tepla.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

 

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-09-08″,“from“:“2019-09-01″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-09-01″,“end_date“:“2019-09-08″}

 

Energostat: výroba elektřiny v Německu

 

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-09-08″,“from“:“2019-09-01″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-09-01″,“end_date“:“2019-09-08″}

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *