Domů
Obnovitelné zdroje
Španělsko odmítá desítky GW nových větrných a solárních zdrojů, chybí kapacita v síti
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Španělsko odmítá desítky GW nových větrných a solárních zdrojů, chybí kapacita v síti

Španělsko se vzhledem ke svým vhodným podmínkám pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů může těšit velkému zájmu developerů. V posledních měsících však tamní provozovatel přenosové sítě čelí náporu velkého objemu nových projektů, přičemž většinu z nich musí vzhledem k nedostatku přenosové kapacity odmítat.

Španělský provozovatel přenosové soustavy Red Electrica de España začal odmítat velkou část z žádostí o připojení nových solárních a větrných elektráren. Společnost podle serveru Platts uvedla, že k letošnímu 30. červnu musela odmítnout žádosti projektů o celkovém instalovaném výkonu 26,3 GW, přičemž 5,8 GW připadalo na větrné elektrárny a 20,5 GW na elektrárny fotovoltaické.

Podle regionálních dat je 77 ze 110 uzlů na napěťové hladině 400 kV podle provozovatele soustavy již plně saturováno vzhledem ke stávajícím zdrojům nebo elektrárnám, které mají již povolení, nebo se očekává jejich jejich plné využití novými projekty, které již získaly povolení nebo si jej aktuálně vyřizují.

Španělsko v současné době disponuje zhruba 28,5 GW instalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách, přičemž další projekty o instalovaném výkonu 62,9 GW již získaly povolení, ale zatím provoz nezahájily. V případě aktuálně provozovaných zdrojů s 23,5 GW jasně převládají větrné elektrárny, u nově plánovaných projektů nicméně dominují elektrárny solární, které z 62,9 GW tvoří 43,6 GW.

Pro povolení již vznikl sekundární trh

Výrazný převis poptávky po povoleních nad  možnostmi španělské soustavy podle tamního deníku Expansion vede k obchodování s již získanými povoleními. Tento sekundární trh nicméně nemá žádná jasná pravidla a ceny povolení na něm prudce rostou.

Jistou úlevu by měly přinést nové investice do síťové infrastruktury, které by měly provozovateli soustavy umožnit posílit rozvodny. V současné době se projednává nový investiční plán pro období mezi lety 2021 až 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
5. září 2019, 07:56

To je úžasná explose zájmu o stavbu fotovoltaických elektráren v zemi která už postavila a dále staví fotovoltaiku BEZ DOTACÍ. Samozřejmě kdyby tak stavěli nové jaderné elektrárny tak by taky museli budovat k nim nové rozvodné sítě. Ale měli by na to cca 15 let (=doba stavby JE v EU). Tady to musí stihnout mnohonásobně rychleji, to jsou ty potíže rychlého růstu.

Fotovoltaika (kdysi ve Šanělsku proklínaná, měli tam své 3GW velmi drahé fotovoltaiky od svých všehoschopných v roce 2008, tedy v době kdy FVE stála více než desetinásobek) taky potřebuje stavbu nových sítí.

A v Číně začne tato obrovská expanse FOTOVOLTAIKy BEZ DOTACÍ již v letech 2020, 2021, ..... To bude teprve hukot

Mirous
5. září 2019, 08:37

Jak se bude křivka vyvíjet nemůže nikdo předpovídat. Teda až na Vás...

Milan Vaněček
5. září 2019, 08:54

Předpovídat může (a dělá to) každý. Jen jde o to jak se Vaše předpovědi vyplňují. A co se týče fotovoltaiky, tak se moje předpovědi (jako insidera vědeckého pokroku ve fotovoltaice) vyplňují.

Tomáš
7. září 2019, 21:51

Já mám na svém RD fotovoltaiku BEZ DOTACÍ taky, a vyplatí se mi, bohužel lidi v ČR nemají peníze a tak slyší pouze na dotace. Takže bez nich by se tu nestavělo nic. S nimi se staví teď pouze to málo na střechách, za což může:

a) stigma z POLITICKY nezvládnutého boomu 2009-2011,

b) přístup ČEZu, ERÚ a spol., kteří si prosadili takové vyhlášky, že s běžnými spotřebiči na 3f rozvodu je využití FV hodně problematické, viz vyhláška k připojení k ES a měření po fázích.

Jsem zvědav, jak se to naši politici chystají zlepšit, EU už zase tlačí na větší podíl OZE, očekávám ale opět další paskvil...

energetik
8. září 2019, 09:21

ČEZ už zase paskviluje. Našel jsem informaci že těm co mají nějaký zdroj energie který umí ostrovní provoz, chce odebírat elektroměry. Protože prý k ostrovnímu zdroji je nutné nově mít i speciální ostrovní spotřebiče které se nesmí připojit k distribuční síti a odebrat z ní energii. A když to nelze zajistit a nějak zabezpečit (nelze) tak požaduje ukončit smlouvu a vrátit elektroměr:

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4977&start=20#p100427

Sakra že já tu solární USB nabíječku v Lidlu kupoval, teď mi také hrozí odebrání elektroměru když pomocí ní nabiji mobil který občas nabíjím i z distribuční sítě. A co teprve ti chudáci s fosilními elektrocentrálami. Já se divím že je tu tak beztrestně prodávají ve všech těch hobymarketech.

Jiří Švarc
5. září 2019, 10:26

Já si řikal, že píšete blbosti. Příště si neplést GW a MW. Ještě, že jste dali odkaz na zdroj, kde si můžu přečíst, jak to je ve skutečnosti.

Jiří Švarc
5. září 2019, 10:29

Tak beru zpět, úplně za to nemůžete, pletou páté přes deváté i v tom zdroji.

Milan Vaněček
5. září 2019, 10:39

Pane Švarc, to jste se tedy pořádně seknul nebo neumíte anglicky.

Cituji ze zdroje: titulek "Spain turns down 26.3 GW of RES applications",

dále "Spain currently has 28.5 GW of wind and solar PV in operation, of which 23.5 GW wind and 5.1 GW solar PV. A further 62.9 GW already has access permits but not yet operational.

This includes 43.6 of solar PV capacity and 18.8 GW of wind"

Teď už se "solar" počítá v gigawattech!!!

Jiří Švarc
5. září 2019, 10:50

Vždyť to píšu, celý zdroj je špatně. Je to naprostý nesmysl.

Jimi
5. září 2019, 13:13

Nesmysl píšete vy.

https://www.pv-tech.org/news/economics-not-tenders-driving-spains-solar-resurgence

Zdroj je správně

---

ty MW/rok jsou grid, jinak mají stovky MW/rok rezidenční a odhad je, že za 2019 už to bude 400MW. Takže navýšení na 40GW za deset let je zdesetinásobení

Jiří Švarc
5. září 2019, 10:49

No dobře, můžete za to, přeci jen jste web o energetice a měli byste mít alespoň základní povědomí o tom, jaké tak může být průměrné zatížení sítě ve Španělsku a že ty vaše GW by ho násobně převyšovaly. Nebo kolik je celosvětový instalovaný výkon FVE za rok a že asi Španělsko nebude lídrem s instalovaným výkonem 3x větším, než má celá Evropa dohromady apod. Vždyť tu o tom proboha píšete články každou chvíli. Vzhledem k tomu, že se jedná o desítky článků, ve kterých jsou takto zásadní chyby, tak raději už nic nepište, než nás tu mystifikovat. Nebo si najměte někoho, kdo tomu rozumí víc, než naprostý laik, jako jsem já, kdo umí používat selský rozum a zadat si jednoduchý dotaz do Googlu.

Milan Vaněček
5. září 2019, 11:39

pane Švarc, to všechno přece nepostaví za rok či dva. Vždyť to píší, cituji: "Spain has a target of 8.4 GW of solar PV in place by 2020, rising to 23.4 GW by 2025 and 36.9 GW by 2030."

Je to plán do roku 2030 a už teď si investoři chtějí "vyclaimovat" svůj zlatý důl=fotovoltaika bez dotací ve Španělsku, palivo zdarma,

panely budou už mít před rokem 2030 životnost hodně přes 30 let budou to cca 500 W panely, ne jen lehce přes 200 W jako kdysi.

Španělsko poroste s instalacemi FVE velmi rychle už v období 2020-25, pro ČR s trochu menším osvitem (tak 1,6 krát menším) je třeba počkat, boom zde bude až 2025-30 (když to vysloveně nezablokují, viz můj citát Jana Wericha.)

Jiří Švarc
5. září 2019, 12:07

A já Vám znovu opakuji, že je to naprostý nesmysl, citovat to můžete jak chcete, já Vám říkám, že je ten zdroj snůška blábolů a absolutně nechápu, jak můžete na to skočit Vy, když jsem si myslel, že alespoň v tomto máte docela přehled.

V celé Evropě bylo loni instalováno 8 GW v solárních panelech a z toho téměř 3 GW v Německu, Španělsko není ani v top 3 a je někde v řádu MW/rok a najednou z čista jasna musejí odmítat 20 GW, tedy 2,5x víc než instalovala celá Evropa dohromady.

Ach jo, příště před citací používat mozek, prosím.

Milan Vaněček
5. září 2019, 13:58

...je to marný, marný, marný... Těch 36,9 GW nameplate výkonu slunečních elektráren ve Španělsku do roku 2030 není nějaké velké číslo, to odpovídá našim 9GW fotovoltaiky v roce 2030 dle scénáře "realistický" dle Deloitte (viz dřívější příspěvek zde).

Ano chce to mít informace a zdravý selský rozum. Nevyžaduje to objev něčeho nového, zázračného...

Někdy se v EU instaluje třeba jen 8 GW za rok, jindy mnohonásobně více, záleží na okrajových podmínkách. A ty, v okamžiku který již v realitě ve Španělsku nastal, tj stavba bez dotací, uvolní explosivní nárust fotovoltaiky (ovšem brzděný výstavbou nových sítí, v případě elektráren nad 100 MW; malé a střešní elektrárny moc nových sítí nepotřebují).

Josef Šoltes
5. září 2019, 13:53
Jiří Švarc
5. září 2019, 17:53

Nebavíme se o větru, ale FVE. Viz třeba:

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_Spain

Takže si stále stojím za tím, že v článku: "k letošnímu 30. červnu musela odmítnout ..... 20,5 GW na elektrárny fotovoltaické" není reálné. Není v silách jedné ne tak velké země, aby odmítla připojení do sítě více zdrojů, než kolik je roční instalovaná kapacita USA a Evropy dohromady.

Milan Vaněček
5. září 2019, 19:17

...je to marný, marný, marný... Pane Švarc, Španělsko je prvou zemí EU která již realizovala velké FVE bez dotace a připravuje ředu podobných realizací. Například, cituji: "Španělská energetická společnost Iberdola (obdoba společnosti ČEZ) zahájila minulý týden na západě země výstavbu obří fotovoltaické elektrárny o výkonu 500 MW. Po dokončení v roce 2020 se tato elektrárna stane největším projektem svého druhu v Evropě".

"Díky poklesu nákladů na solární technologie v posledních letech chce nyní společnost Iberdrola postavit 500 MW fotovoltaickou elektrárnu za mnohem nižších nákladů ve výši cca 300 milionů eur. Po zahájení výroby v roce 2020 by se v té době měla být největší solární elektrárnou v Evropě. Během realizace tohoto projektu se vytvoří 1000 nových pracovních míst".

Je to jako zlatá horečka v Kalifornii před více než 100 lety. každý chce vykolíkovat svůj "claim" pro budoucí těžbu, zdaleka ne každý v něm realizuje svůj zlatý důl, zatím je plánováno JEN cca 37 GW do 2030, myslím, že v budoucnu to navýší na vyšší hodnotu.

petrik
5. září 2019, 12:54

Na co posilovat vedeni,kvuli ztratam......Pro vetsinu obyvatel idealni zeme podnebi pro ostrovni elektrarny.....i v zime!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se