Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. USA: Kairos Power postaví demonstrační pokročilý reaktor v Oak Ridge, má konkurovat zemnímu plynu

Americká společnost Kairos Power plánuje vybudovat malý demonstrační reaktor v Oak Ridge ve Východním Tennessee. Oznámili to v pátek představitelé společnosti společně s guvernérem Tennessee, Bilem Leem. Do realizace reaktoru „Hermes“ má Kairos Power investovat 100 milionů dolarů, cílem projektu je demonstrovat schopnost levné výroby tepla.

Podle Kairos Power má reaktor Hermes být zprovozněn do roku 2026, jeho realizací má dojít k dalšímu posunu v iterativním vývoji směrem od malých prototypů ke komerčnímu měřítku. Plánovaný reaktor má být zmenšenou verzí vysokoteplotního reaktoru chlazeného fluoridovou solí (KP-FHR) vyvinutého Kairos Power.

2. ENTSO-E v závěrečné zprávě potvrdilo, že incident z letošního 8. ledna nezpůsobily obnovitelné zdroje

Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) v závěrečné zprávě o situaci v evropské přenosové soustavě 8. ledna 2021 potvrdilo, že výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích nebyla důvodem pro rozdělení synchronních zón. Díky rychlé spolupráci provozovatelů přenosových soustav také nedošlo k vážnějším dopadům na dodávky elektřiny.

Incident z počátku letošního roku po delší době připomněl, že i přes dostatečně robustní zabezpečení přenosových soustav může dojít k nepředvídatelným situacím, které mohou ohrozit dodávky elektřiny a vést až k blackoutu. Přestože k blackoutu jako takovému nedošlo, došlo na více než hodinu k rozdělení synchronní zóny na dvě.

3. Ani v Nizozemsku se stavby jaderných bloků nezúčastní společnosti z Číny a Ruska, vláda je vyřadila

Nizozemsko mezi potenciální dodavatele nového jaderného bloku nezařadilo společnosti z Číny a Ruska. Důvodem pro jejich nezařazení je, stejně jako v případě České republiky, obava o národní bezpečnost. Nizozemsko zvažuje výstavbu jaderných bloků, aby dosáhlo cíle snížení emisí CO2 o 95 % oproti stavu v roce 1990. 

Jen několik týdnů po vyloučení ruských a čínských společností z tendru na výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany se k obdobnému kroku odhodlalo i Nizozemsko. Na základě požadavku Ministerstva hospodářství byli zájemci z Ruska a Číny vyřazeni z úvodních konzultací, které měly ověřit zájem investorů o stavbu jaderných bloků v Nizozemsku.

4. Německo: Poslední aukce na odstavování černouhelných elektráren se nezaplnila

Třetí německá aukce na odstavení černouhelných elektráren byla první aukcí, která se nezaplnila. I přesto je podle německého síťového regulátora (BNetzA) odklon od uhlí nadále na dobré cestě. Informaci uvedl BNetzA ve své tiskové zprávě.

BNeztA obdržela v aukci jedenáct nabídek pro elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 2 133 MW, nabízeno přitom bylo odškodnění pro elektrárny s celkovým výkonem až 2 481 MW.

5. Havlíček: Uhelná komise připraví scénáře útlumu uhlí při vyšší ceně povolenky

Uhelná komise připraví další scénáře útlumu uhlí v Česku při vyšší ceně emisní povolenky. ČTK to po včerejším jednání komise řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl. Popřel tvrzení poslankyně a expertky Pirátů na životní prostředí Dany Balcarové, že Uhelná komise bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a dřív. Podobné stanovisko nebylo přijato, řekl Havlíček.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že novými členy komise jsou Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie a Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Nahradili ekology Jiřího Koželouha s Janem Rovenským, kteří v reakci na prosincové doporučení komise ukončit využívání uhlí v ČR v roce 2038 rezignovali, protože požadovali dřívější termín a v hlasování byli proti.

6. Směrnice o obnovitelných zdrojích dozná významných změn

Evropská komise ve středu 14. července zveřejnila nový legislativní balíček s názvem Fit for 55. Ten má Evropu dovést k cíli 55% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Součástí balíčku je i novelizovaná směrnice o obnovitelných zdrojích energie, která má doznat poměrně významných změn.

Směrnice o obnovitelných zdrojích (takzvaná RED II) je hlavním nástrojem Evropské komise pro dosažení jednoho z cílů klimaticko-energetické politiky – zvyšování podílu obnovitelných zdrojů  v energetickém mixu. Ten je v novém návrhu navýšen z 32 % na 40 % pro rok 2030, což by znamenalo téměř zdvojnásobení podílu, kterého Evropa dosahuje nyní.

7. Povodně v Německu ovlivnily výrobu uhelné elektrárny Weisweiler a řady vodních elektráren

Povodně, které zasáhly minulý týden západní Německo významně ovlivnily výrobu elektráren společnosti RWE. Ovlivněna byla hnědouhelná elektrárna Weisweiler i řada vodních elektráren. Společnost RWE to uvedla v tiskové zprávě.

Povodně významně zasáhly hnědouhelný důl Inden a přilehlou elektrárnu Weisweiler. Ve čtvrtek ráno se rozvodněná řeka Inde vylila z břehů, přelila se přes hráz u Lamersdorfu a poté vnikla do povrchového dolu. Situace byla následně stabilizována díky poklesu hladiny vody a rozsáhlým bezpečnostním opatřením.

8. Projekt na zachycování a uskladnění uhlíku Acorn podepsal memorandum s prvními zákazníky

Zástupci skotského projektu zachytávání a uskladňování uhlíku Acorn podepsali memorandum o porozumění s firmami ExxonMobil, Royal Dutch Shell a společností North Sea Midstream Partners . Projekt Acorn bude také zachytávat emise vznikající během výroby vodíku ze zemního plynu z dalšího připravovaného projektu Acorn Hydrogen. Acorn to uvedl v tiskové zprávě.

Projekt Acorn by měl být jedním z prvních velkých zařízení na zachytávání a uskladňování uhlíku v Evropě. Jeho první část má být uvedena do provozu v roce 2025.

9. USA oznámily dohodu s Německem ohledně plynovodu Nord Stream 2

Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruské ropy do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Oznámila to dnes podle agentury AP náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Podmořské potrubí bylo jedním z témat rozhovoru amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové při jejich schůzce minulý týden ve Washingtonu.

10. Španělská vláda zvažuje opatření pro snížení cen elektrické energie pro odběratele

Ceny elektrické energie v posledních měsících značně vzrostly napříč celou Evropou, přičemž aktuálně je zejména na jihu kontinentu tlačí nahoru i letní počasí a s ním spojená vyšší poptávka po elektřině kvůli klimatizování. Španělská vláda na začátku týdne podle agentury Reuters oznámila, že zkoumá možná opatření pro ochranu odběratelů před prudkým růstem účtů za spotřebovanou elektřinu.

Po loňském roce zasaženém koronavirovou pandemií, kdy se ceny nejen energetických komodit zásadně propadly, je situace na energetických trzích v letošním roce diametrálně odlišná. Chladný a protáhlý konec minulé zimy si vynutil zhruba měsíční zpoždění začátku sezóny vtláčení plynu do podzemních zásobníků, které jsou na západě Evropy aktuálně pod úrovní roku 2018, která byla již tehdy velmi nízká po extrémních mrazech na začátku daného roku.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.