Domů
Uhlí
Havlíček: Uhelná komise připraví scénáře útlumu uhlí při vyšší ceně povolenky
Uhelné doly v USA

Havlíček: Uhelná komise připraví scénáře útlumu uhlí při vyšší ceně povolenky

Uhlí
13 komentářů
21. červenec 2021, 08:51
ČTK

Uhelná komise připraví další scénáře útlumu uhlí v Česku při vyšší ceně emisní povolenky. ČTK to po včerejším jednání komise řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl. Popřel tvrzení poslankyně a expertky Pirátů na životní prostředí Dany Balcarové, že Uhelná komise bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a dřív. Podobné stanovisko nebylo přijato, řekl Havlíček.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že novými členy komise jsou Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie a Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Nahradili ekology Jiřího Koželouha s Janem Rovenským, kteří v reakci na prosincové doporučení komise ukončit využívání uhlí v ČR v roce 2038 rezignovali, protože požadovali dřívější termín a v hlasování byli proti.

„Uhelná komise změnila zadání. Bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a i dříve. Někteří členové napadli přípravu seznamu pro vypínání uhelných bloků, řeč byla i o kompenzaci za odstavené bloky. Říkám, že k odklonu od uhlí musí dojít plánovaně, nesmí ho určovat trh,“ napsala včera na twitter Balcarová.

Komise včera zasedla videokonferenčně, sdělilo Sdružení hornických odborů.

„Paní Balcarová není členkou Uhelné komise a ta dnes rozhodně nedala žádné podobné stanovisko. Každý z členů se vyjádřil k návrhům ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí a odsouhlasil se návrh, v rámci kterého se připraví další scénáře, a to při započítání vyšší ceny emisní povolenky. Podstatné přitom vůbec není konečné datum, to z toho akorát dělají aktivisté. Důležité jsou jednotlivé roky a průběžný scénář útlumu a budování nových zdrojů. Současně budeme upřesňovat dopady v sociální oblasti a vliv na regiony,“ reagoval Havlíček.

Vláda letos v květnu vzala na vědomí prosincové doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v komisi dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v české energetice.

Komise před prosincovým doporučením pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Havlíček tehdy uvedl, že celkem bylo vypracováno 42 variant s pěti různými scénáři, které se vyhodnocovaly s ohledem na energetickou soběstačnost a spolehlivost, úsporu oxidu uhličitého i výši investic. Připomněl, že například zástupci průmyslu požadovali původně termín konce uhlí ještě vzdálenější, například v roce 2045. Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi.

Na začátku února byl však materiál s doporučením Uhelné komise stažen z jednání vlády a poslán do meziresortního připomínkového řízení. Ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace upozornily na to, že sedm ze 14 členů a členek vlády v něm oponovalo návrhu termínu útlumu uhlí v ČR v roce 2038 a podpořilo rychlejší scénář odklonu od uhlí v roce 2033, který Uhelná komise také propočítala. „Kromě ministerstva životního prostředí šlo také o resorty zahraničí, vnitra, kultury, školství, práce a sociálních věcí, ale také financí. Za rok 2038 se výslovně postavilo kromě ministerstva průmyslu a obchodu jen ministerstvo obrany,“ uvedli ekologové.

Hnědé uhlí má nyní největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR například polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná. ČEZ letos v aktualizaci své strategie oznámil, že bude pokračovat v útlumu uhlí a do roku 2030 ho přestane spalovat v teplárnách. Změny chystají i další energetické firmy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
blaha.p
21. červenec 2021, 09:36

Jinými slovy, předchozí práce uhelné komise byla ztráta času a její závěr je totální nesmysl.

Snad druhá uhelná komise už bude pracovat s realitou, i když vzhledem k tomu, že se složení "odborníků" až na dvě výjimky nezměnilo, to půjde dost těžko. Určitě by bylo lepší ty předchozí vyhodit pro neschopnost.

Uhelné komisi bych doporučil, aby při výpočtech a scénářích pracovala s cenou emisní povolenky v rozmezí 80-130 €/t CO2, pro rok 2030, jinak vyplodí stejný nesmysl jako minule.

Jaroslav
23. červenec 2021, 16:29

jsou to všechno nesmysli, místo toho aby si soudruzi z vlády vyhrnuli rukávy, a začali konečně vytvářet podmínky pro změnu technologií výroby, budou jen dál pindat nesmysli a pak zjistí, že čas není na nic a budeme platit balíky za impotentní politiky

Carlos
23. červenec 2021, 21:20

No to je tak nějak plán těch postsocialistických dědků co vládnou. Vytřískat co jde a pak tu nechat spálenou zemi. Teď je třeba najít způsob jak jim to nedovolovat pořád.

Ondřej
21. červenec 2021, 10:32

Délka těžby uhlí se bude řídit bez ohledu na uhelnou komisi pouze ekonomickými faktory a to potřebou odběratelů. Pokud nebude podporována, ukončí se sama od sebe. Uhelná komise do toho asi nemá ani moc co mluvit. Takže pouze správně načasujte podporu pro přechod uhelných regionů na jiný způsob podnikání.

blaha.p
21. červenec 2021, 11:20

Je to podobné jako česká energetická koncepce státu, která v době vzniku 2015 počítala s nesmysly 30 €/t CO2, totální podstřelení ceny nových jaderných bloků, nadhodnocení cen FVE a VTE atd. z toho jim pak vypadl zásadní dokument o směřování energetiky státu, který je dnes absolutně k ničemu a hodí se jen k vyhození. Např. je tam 50% podíl JE v roce 2050, to by znamenalo, že bychom museli postavit do té doby 5 nových bloků, to je pravděpodobnější, že do té doby osídlí lidstvo Mars

Josef
21. červenec 2021, 22:41

Přesně tak stačilo by nějakým způsobem podporovat tu těžbu tím eliminovat cenu povolenky, uhlí je nejlevnější zdroj energie a vyrábět el. energii místo z uhlí z plynu není z hlediska ekologie žádná alternativa pouze zbytečné poškození hospodářství.

Jan Veselý
22. červenec 2021, 08:02

Vy to nechápete, co? Uhlí v Česku je fakticky vytěžené. Černé uhlí z Austrálie je v Ostravě levnější než uhlí od Karviné. Hlubinná těžba je nerentabilní. Uhlí pod Krušnými horami dochází, protože bylo dáno v plen podnikavcům, stovky milionů tun zbytečně proletěly komínem. Teď narážejí na limity stanovené už před 30 lety. Dále (kromě lomu Bílina) expandovat lomy je společensky nepřijatelné.

A "buď uhlí, nebo plyn" je jen vaše utkvělá představa nemající s realitou moc společného.

Jan Veselý
22. červenec 2021, 07:51

To se v Ostravsko-karvinské aglomeraci už postupně posledních 30 let postupně děje. Výsledkem je, že zavírání posledních uhelných dolů dneska v regionu fakticky skoro nikoho nevzrušuje.

Energetik 007
22. červenec 2021, 07:15

Povolenka CO2 je jen další typ nepřímé daně v 1958 EU vymyslela DPH, dneska už neví jak by co zdanily tak zavedly povolenky CO2, uhlíkové clo...

Až EU rozdá všechny peníze do Agrofertů.. tak zase nějakou daň vymyslí.

To jim nestačí že spotřební daň, DPH, silniční daň tvoří tak 70% ceny nafty a benzínu.

Jan Veselý
22. červenec 2021, 07:42

Jak mohla instituce, která vznikla v roce 1993 a nemá právo zavádět daně, zavádět v roce 1958 nějakou daň?

Zbytek toho mimoňského textu snad radši nebudu ani komentovat.

Energetik 007
22. červenec 2021, 11:29

Předchůdce EU ESUO.

Takže 70% ceny nafty a benzínu netvoří daně a jiné poplatky?

A ještě jsem zapomněl na mýto, silniční daň a dálniční známky takže to bude více než 70%.

VAT se začalo vybírat v USA a ESUO se záhy přidalo v rámci jakoby harmonizace daňových systémů. Mimochodem v některých státech USA je VAT na potraviny nula.

V DPH na je bordel jako v celé EU jsou asi 2 různé sazby

Carlos
22. červenec 2021, 12:02

Spotřební daně jsou v kompetenci států, nikoliv EU. EU maximálně asi posledních deset let si hraje s emisenkami (a myslím že než snižování objemu na trhu se spíš měly aplikovat na paliva při prvním prodeji v EU)

Stejně tak je DPH v kompetenci států a i v ČR byl návrh na to zavést na něco nulové DPH, neprošlo to. V USA je to s daněmi ještě veselejší než v EU.

P.S. Buď si tu argumentaci postavíte pořádně od začátku a nebudete komolit jména, nebo si vás zařadíme mezi tr011y kteří se snaží pouze vybudit vztek a hněv.

Energetik 007
22. červenec 2021, 12:21

Hněv a vztek ve mne vyvolává každá návštěva čerpací stanice benzín místo 33Kč/l by mohl stát 10Kč/l . A peníze na tom vydělané tečou do Penamu...

Vám to nevadí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se