Ani v Nizozemsku se stavby jaderných bloků nezúčastní společnosti z Číny a Ruska, vláda je vyřadila
Nizozemsko mezi potenciální dodavatele nového jaderného bloku nezařadilo společnosti z Číny a Ruska. Důvodem pro jejich nezařazení je, stejně jako v případě České republiky, obava o národní bezpečnost. Nizozemsko zvažuje výstavbu jaderných bloků, aby dosáhlo cíle snížení emisí CO2 o 95 % oproti stavu v roce 1990.
Jen několik týdnů po vyloučení ruských a čínských společností z tendru na výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany se k obdobnému kroku odhodlalo i Nizozemsko. Na základě požadavku Ministerstva hospodářství byli zájemci z Ruska a Číny vyřazeni z úvodních konzultací, které měly ověřit zájem investorů o stavbu jaderných bloků v Nizozemsku.
Stejně jako česká vláda si i ta nizozemská nechala zpracovat bezpečnostní analýzu, která měla posoudit externí hrozby pro národní bezpečnost. Analýza zpracovaná nizozemskými bezpečnostními složkami podle informací webu Montelnews přímo zmiňuje nežádoucí aktivity ruských a čínských špionů.
Nad rozvojem jaderné energetiky se přitom v Nizozemsku začíná opět uvažovat. V zemi, která se při výrobě elektřiny spoléhá především na zemní plyn a má v provozu pouze jeden reaktor, se k jaderné energetice obracejí jako k nízkoemisnímu zdroji, který může zemi pomoci snížit závislost na fosilních palivech a emise CO2.
Evropa se tak pro ruské a čínské jaderné společnosti v poslední době uzavírá. V České republice a Nizozemsku jsou společnosti z účasti na výstavbě prakticky vyřazeny a v Polsku, které má zájem o výstavbu jaderných bloků o výkonu až 9 GW, se s jejich účastí nepočítá od samého začátku.
I ve Spojeném království, kde se čínská CGN podílí na výstavbě elektrárny Hinkley Point C, se aktuálně vede debata nad zapojením CGN i do stavby jaderné elektrárny Sizewell C a objevují se názory, že by se čínská společnost neměla stavby účastnit.
Zatímco CGN se účastní pouze dostavby elektrárny Hinkley Point C, Rosatom participuje na stavbě elektráren v Turecku, Finsku a Bělorusku. Jaderné bloky ruského Rosatom mají vyrůst také v maďarské elektrárně Paks II.
Evropský trh tak může být pro dodavatele jaderných bloků velice zajímavým trhem. Především pro francouzskou EDF, americký Westinghouse a korejské KHNP je zde řada zájemců - o stavbu jaderných bloků totiž usiluje nejen Česká republika a Nizozemsko, ale i již zmiňované Polsko, Bulharsko a Rumunsko.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se