Domů
Jaderné elektrárny
Ani v Nizozemsku se stavby jaderných bloků nezúčastní společnosti z Číny a Ruska, vláda je vyřadila
Zdroj: A.Nagel / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Ani v Nizozemsku se stavby jaderných bloků nezúčastní společnosti z Číny a Ruska, vláda je vyřadila

Nizozemsko mezi potenciální dodavatele nového jaderného bloku nezařadilo společnosti z Číny a Ruska. Důvodem pro jejich nezařazení je, stejně jako v případě České republiky, obava o národní bezpečnost. Nizozemsko zvažuje výstavbu jaderných bloků, aby dosáhlo cíle snížení emisí CO2 o 95 % oproti stavu v roce 1990. 

Jen několik týdnů po vyloučení ruských a čínských společností z tendru na výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany se k obdobnému kroku odhodlalo i Nizozemsko. Na základě požadavku Ministerstva hospodářství byli zájemci z Ruska a Číny vyřazeni z úvodních konzultací, které měly ověřit zájem investorů o stavbu jaderných bloků v Nizozemsku.

Stejně jako česká vláda si i ta nizozemská nechala zpracovat bezpečnostní analýzu, která měla posoudit externí hrozby pro národní bezpečnost. Analýza zpracovaná nizozemskými bezpečnostními složkami podle informací webu Montelnews přímo zmiňuje nežádoucí aktivity ruských a čínských špionů.

Nad rozvojem jaderné energetiky se přitom v Nizozemsku začíná opět uvažovat. V zemi, která se při výrobě elektřiny spoléhá především na zemní plyn a má v provozu pouze jeden reaktor, se k jaderné energetice obracejí jako k nízkoemisnímu zdroji, který může zemi pomoci snížit závislost na fosilních palivech a emise CO2.

Evropa se tak pro ruské a čínské jaderné společnosti v poslední době uzavírá. V České republice a Nizozemsku jsou společnosti z účasti na výstavbě prakticky vyřazeny a v Polsku, které má zájem o výstavbu jaderných bloků o výkonu až 9 GW, se s jejich účastí nepočítá od samého začátku.

I ve Spojeném království, kde se čínská CGN podílí na výstavbě elektrárny Hinkley Point C, se aktuálně vede debata nad zapojením CGN i do stavby jaderné elektrárny Sizewell C a objevují se názory, že by se čínská společnost neměla stavby účastnit.

Zatímco CGN se účastní pouze dostavby elektrárny Hinkley Point C, Rosatom participuje na stavbě elektráren v Turecku, Finsku a Bělorusku. Jaderné bloky ruského Rosatom mají vyrůst také v maďarské elektrárně Paks II.

Evropský trh tak může být pro dodavatele jaderných bloků velice zajímavým trhem. Především pro francouzskou EDF, americký Westinghouse a korejské KHNP je zde řada zájemců - o stavbu jaderných bloků totiž usiluje nejen Česká republika a Nizozemsko, ale i již zmiňované Polsko, Bulharsko a Rumunsko.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se