Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Levná ruská ropa láká indické rafinerie, které se staly jejími největšími odběrateli

Ruský tanker

S poklesem poptávky po ruské ropě Ural zároveň roste cenový rozdíl oproti evropskému benchmarku Brent, který se v posledních dnech vyšplhal na rekordní hodnoty. V posledních týdnech tak značná sleva oproti jiným produktům zlákala indické obchodníky, kteří se tak v dubnu stali vůbec největšími odběrateli ropy Ural, ačkoliv v posledních letech ruskou ropu de facto neodebírali.

Od začátku války na Ukrajině zájem o ruskou ropu klesá, a to nejen s ohledem na sankce, které zavedly země jako Spojené státy americké či Spojené království. Ruským energetickým komoditám, včetně ropy, se snaží vyhýbat řada tradičních západních odběratelů dobrovolně.

2. Nový LNG terminál Calcasieu Pass navyšuje vývoz, v provozu jsou již dvě třetiny jeho kapacity

LNG terminál Calcasieu Pass

Nový exportní terminál Calcasieu Pass na jihu Spojených států již od loňského roku postupně zahajuje vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). V provozu je aktuálně již šest z devíti zkapalňovacích bloků, zbylé bloky by mohly obdržet licenci k provozu v nejbližších měsících.

Exportní terminál Calcasieu Pass, který se nachází na jihozápadě amerického státu Louisiana, je podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v pořadí již sedmým exportním LNG terminálem, který od roku 2016 v USA zahájil provoz. Díky novému terminálu by Spojené státy měly disponovat největší kapacitou na vývoz LNG na světě, a předstihnout tak Austrálii.

3. Jedna z největších evropských výroben vodíku má vyrůst v Maďarsku již v roce 2023

V maďarském městě Százhalombatta aktuálně roste jedna z největších výroben zeleného vodíku v Evropě. Závod s elektrolyzéry výkonu 10 MW má vyrábět vodík již od roku 2023.

Jak informoval server CEEnergynews, maďarská ropná a plynárenská společnost MOL plánuje vyrábět 1 600 tun zeleného vodíku ročně s pomocí obnovitelné elektřiny. To má ušetřit vypuštění přibližně 25 000 tun CO2. Zavedením této nové technologie se společnost MOL stane významným hráčem v oblasti obnovitelného vodíku v regionu. K tomu má společnosti pomoct i spojení se společností Plug Power Inc., která je předním dodavatelem vodíkových technologií.

4. Německo v důsledku nedostatečného rozvoje soustavy musí navýšit síťovou rezervu, část výkonu poptává v zahraničí

Německý síťový regulátor minulý týden potvrdil požadovanou velikost síťové rezervy pro nadcházející zimu, kterou na základě analýzy soustavy předložili němečtí provozovatelé přenosové soustavy. Velikost rezervy oproti předchozí zimě narostla, zejména vlivem nedostatečného rozvoje německé přenosové soustavy. Část rezervního výkonu bude poptávána v zahraničí.

Německý síťový regulátor (Bundesnetzagentur) potvrdil požadavek německých provozovatelů přenosové soustavy na 8,3 GW síťové rezervy pro nadcházející zimu. Podíl domácích elektráren ve výši 6,8 GW bude zajištěn německými rezervními elektrárnami s instalovaným výkonem 7,1 GW.

5. Začátek komerčního provozu Olkiluoto 3 se opozdí

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v pátek oznámila posunutí začátku komerčního provozu finského reaktoru Olkiluoto 3. Datum, od kterého měla začít běžné výroba elektrické energie, se posunulo o 2 měsíce. Vstup bloku do komerčního provozu je nyní naplánován na září 2022.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 je prvním projektem francouzského reaktoru generace III+. Výstavba třetího bloku začala v roce 2005, a kvůli mnoha zpožděním se protáhla na přibližně 17 let.

6. Timmermans: Vodík bude klíčovou součástí budoucí evropské ekonomiky

H2 Project společnosti Siemens Energy

Místopředseda Evropské komise Timmermans vystoupil ve výboru Evropského parlamentu v důsledku přerušení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska. Ve svém vystoupení kladl důraz na zelený vodík, který má být klíčovým palivem budoucího energetického systému EU. Informoval o tom portál Euractiv.

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu, vystoupil ve výboru pro životní prostředí v Evropském parlamentu v reakci na přerušení dodávek zemního plynu z Ruska do Polska a Bulharska. EU má ambice v rámci diverzifikace dodávek plynu a snižování energetické závislosti na Rusku navýšit importy LNG a plynu plynovody od jiných dodavatelů.

7. Komise: Dvoustupňové platební schéma Kremlu u platby za plyn považujeme za obcházení sankcí

Ursula von der Leyen

Dvoustupňové platební schéma požadované Ruskem při platbách za plyn spočívá v tom, že evropské energetické společnosti platí za plyn na účet ruské banky v měně dle smlouvy, tedy v eurech nebo amerických dolarech. Ruská banka, Gazprombank, měnu převede na rubly a odešle na účet Gazpromu. Právě s převodem měny, který umožňuje zapojení ruské centrální banky, na níž jsou uvaleny sankce, Evropská komise problém.

Evropské společnosti zaplatí za plyn ruské Gazprombance v eurech nebo amerických dolarech. Banka provede převod měny na rubly na rublový účet, který mají evropské společnosti povinnost si otevřít, pokud chtějí odebírat ruský plyn. Na tom je stále EU, resp. její společnosti, obchodníci a odběratelé, do velmi vysoké míry závislá.

8. Plynový kontrakt ČEZ s Gazpromem letos skončí, dodávky zajišťují jen malý podíl

Přímé dodávky plynu od ruského Gazpromu zajišťují pro zákazníky ČEZ Prodej jen velmi nízký podíl. Přímý kontrakt mezi ruským energetickým gigantem a největší českou energetickou firmou letos skončí, řekl dnes ČTK mluvčí polostátní společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Situaci sledujeme a vyhodnocujeme, uvedl.

Ostatní čeští dodavatelé energií plyn nekupují přímo od Gazpromu, ale vesměs na energetické burze v nizozemském Rotterdamu nebo na brokerských platformách. Podle Deníku N čeká ČEZ další platba za plyn koncem května. Kříž pro Deník N uvedl, že rublový účet v Gazprombance si firma dosud neotevřela. Na dotaz ČTK to nekomentoval.

9. Ceny korporátních PPA dohod na elektřinu z OZE v Evropě rostou

Větrné elektrárny na poli

Ceny uzavřených korporátních dohod o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Evropě vzrostly od konce roku 2021 v průměru o 7,2 %. Poprvé byl přitom zaznamenán růst na všech sledovaných trzích a pro obě hlavní technologie – solární a větrné elektrárny. Vyplývá to z průzkumu analytiků z BloombergNEF (BNEF).

Podle analytiků z BNEF není ani trh s PPA dohodami na elektřinu z OZE imunní vůči probíhající energetické krizi vyvolané zejména růstem ceny zemního plynu a emisních povolenek.

10. Ruský Rosatom přišel o kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny ve Finsku

Konsorcium Fennovoima zrušilo smlouvu s ruskou státní společností pro jadernou energetiku Rosatom, která měla postavit jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku. Konsorcium dnes v této souvislosti poukázalo na rizika spojená s válkou na Ukrajině. Konsorcium Fennovoima vlastní ze dvou třetin finské podniky, včetně firem Outokumpu, Fortum a SSAB. Zbývající třetinu vlastní firma RAOS Voima, která je divizí Rosatomu. Ruská firma dala v reakci najevo, že hodlá své zájmy bránit právní cestou. Informovala o tom agentura Reuters.

Budoucnost jaderné elektrárny Hanhikivi se stala nejistou, neboť ruská invaze na Ukrajinu přiměla finskou vládu k přehodnocení projektu, který ještě nezískal konečné povolení. Finský ministr hospodářství Mika Lintilä po začátku války na Ukrajině opakovaně prohlásil, že je „naprosto nemožné“, aby vláda toto povolení poskytla. Společnost RAOS Project, která je finskou divizí Rosatomu, nicméně ještě minulý měsíc tvrdila, že v projektu pokračuje.

Názor

Začalo se připravovat vypouštění tritiové vody ve Fukušimě

Ve Fukušimě se začíná pracovat na přípravě realizace vypouštění tritiové vody. Připravují se konkrétní projekty na potřebná zařízení a metody. Hledá se shoda na postupech kontroly vypouštěné vody pod mezinárodním dohledem, který by zvýšil důvěru obyvatel doma i v zahraničí v nezávadnost úlovků místních rybářů. Reálně by mělo být vypouštění zahájeno do dvou let.

Řešení problému s hromadící se radioaktivní vodou je klíčovou výzvou, která je spojena s postupem likvidace následků jaderné havárie v elektrárně Fukušima I. V tomto roce bylo s konečnou platností rozhodnuto, že se voda s tritiem bude postupně vypouštět do moře. A s podporou Mezinárodní agentury pro atomovou energii MAAE se připravuje realizace této operace, která bude trvat řadu let. Využijme tento zlom k přehledu současného stavu likvidace následků a rekonstrukce i revitalizace zasažených oblastí. Připomeňme, že poslední přehledový článek z cyklu o Fukušimě I vyšel před více než rokem.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se