Domů
Evropská Unie
Timmermans: Vodík bude klíčovou součástí budoucí evropské ekonomiky
Zdroj: H2FUTURE

Timmermans: Vodík bude klíčovou součástí budoucí evropské ekonomiky

Místopředseda Evropské komise Timmermans vystoupil ve výboru Evropského parlamentu v důsledku přerušení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska. Ve svém vystoupení kladl důraz na zelený vodík, který má být klíčovým palivem budoucího energetického systému EU. Informoval o tom portál Euractiv.

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu, vystoupil ve výboru pro životní prostředí v Evropském parlamentu v reakci na přerušení dodávek zemního plynu z Ruska do Polska a Bulharska. EU má ambice v rámci diverzifikace dodávek plynu a snižování energetické závislosti na Rusku navýšit importy LNG a plynu plynovody od jiných dodavatelů.

Problémem nicméně je, že mnoho dodavatelů hledá dlouhodobé kontrakty zemního plynu. EU chce naopak od dlouhodobých kontraktů s fosilním plynem ustupovat kvůli ambicím dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Vodík jako příležitost pro Afriku?

Podle Timmermanse Evropská komise dodavatelům proto nabízí dlouhodobá partnerství, která by začala s dodávkami LNG a skončila „vodíkovou ekonomikou“. Tím se EU podle něj vyhne tvorbě uvízlých aktiv v oblasti fosilních paliv.

„Pevně věřím v zelený vodík jako hnací sílu našeho energetického systému budoucnosti. Vodík bude hlavní součástí naší ekonomiky v budoucnosti,“ z vystoupení Franse Timmermanse před Výborem pro životní prostředí v Evropském parlamentu.

Místopředseda Komise si představuje vytvoření vodíkové ekonomiky v okolí Středozemního moře, kde by na sobě byly jednotlivé země vzájemně závislé a každá by měla podíl ve výrobě, distribuci a využívání zeleného vodíku.

„Toto je budoucnost. Takto vytvoříte větší stabilitu v geopolitickém systému. Takto nabídnete obrovskou příležitost k rozvoji Afriky,“ dodal Timmermans.

Podle jeho slov budou země jako Egypt a Turecko vyrábět obnovitelnou energii v objemech mnohem větších, než budou jejich vlastní potřeby. Tato obnovitelná energie by mohla být přepravována vedením do Evropy. Pokud by tento způsob přenosu nebyl reálný, bylo by to možné v podobě vodíku nebo amoniaku. Podle Timmermanse totiž Evropa „nikdy nebude schopná vyrobit svůj vlastní vodík v dostatečných objemech“.

Modrý vodík jako přechodné řešení

Zelený vodík je podle Komise preferovanou možností. Modrý vodík vyráběný z fosilního plynu za využití technologie zachytávání a uskladňování uhlíku je přechodným řešením.

Objevují se ovšem i skeptické názory vůči budoucímu vývoji vodíkové ekonomiky. Například europoslanec Niels Torvalds varoval proti „humbuku kolem vodíku“ v Evropě. Poukazoval přitom na studie, které zkoumají vodík jako skleníkový plyn. Podle studie britského ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie je v horizontu 100 let vodík zhruba šestkrát horší skleníkový plyn než oxid uhličitý.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Emil
3. květen 2022, 10:36

Tak budoucnost bychom měli díky pevné víře pana Timmermanse zdá se vyřešenou, teď ještě nějak dořešit přítomnost. Pokud tedy tím řešením nemá být nahrazení zemního plynu tím modrým vodíkem - vyráběným se značnými ztrátami ze zemního plynu.

Jan Veselý
3. květen 2022, 13:29

Mě by pro začátek úplně stačilo, kdyby ten zelený vodík vytlačil vodík vyráběný ze zemního plynu v chemické výrobě. To je samo o sobě obrovská úspora.

Jestli se to potom chytne ve výrobě oceli, při výrobě syntetických paliv nebo jinde, bude jenom příjemný bonus.

Galipoli
5. květen 2022, 08:18

A jak toho chcete dosáhnout? Vyrávět vodík ze zemního plynu, který se jednoduše získá a je dostatečně čistý pro výrobu vodíku, je jednodušší, než elektrolýzou, protože nejdříve musíte získat čistou /demi vodu a tu elektrolyzovat. EE budete (jako jiný spotřebitel) kupovat na EE burze. A s účinností elektrolýzy 60 % (teoretických) se dostanete do částek, které nikdo nebude chtít platit.

Milan Vaněček
3. květen 2022, 14:38

Nejnovější vědecký pokrok přináší levnou budoucí cenu zeleného vodíku, viz

pv-magazine.com/2022/05/02/us-startup-claims-hydrogen-output-for-0-85-kg-or-less-via-new-water-vapor-electrolyzer/

"Milwaukee-based Advanced Ionics has launched a new water vapor electrolyzer that is designed to operate in conjunction with commonly available waste or process heat from industry. The Symbiotic Electrolyzes system runs at temperatures below 650 C, and is reportedly able to produce hydrogen for $0.85/kg or less."

“This electrolyzer is the first to work across a wide range of temperatures, from 100 C to 650 C,” Chad Mason told pv magazine. “Our Symbiotic technology is a new class of electrolyzer. It is not alkaline, PEM, or Solide Oxide (SOEC).”

Zbyněk Poisl
3. květen 2022, 15:16

Tak to máme na obzoru další ekonomicko-energetickou slepou uličku. Potěš koště!

Maly Jarda
3. květen 2022, 16:48

Takže budoucnost Evropy je plynová závislost na Islamistických despociích , a vodíková závislost na vojenské diktatuře v Egyptě a Erdoganovu Turecku

.. nějak si už nepamatuji kdy Eurokádry naposled hájily evropské zájmy

Láďa
3. květen 2022, 21:43

Vodík je rozumná a velmi ekologická varianta. Dá se dobře využít k akumulaci přebytků elektřiny když svítí a moc fouká.. Technologie je dobře zvládnutá, může nahradit i zemní plyn v mnoha případech. Bonusem je při elektrolýze vody i velké množství kyslíku který také není k zahození.

petr
3. květen 2022, 21:55

Ten pan doktor filozofie nás oblažuje už mnoho let mnoha utopiemi. Vážím si jej jako člověka co se za minulého režimu zastával Charty 77, ale to co dělá dnes - energetika to je jen důkaz, že tomu opravdu nerozumí.

Pokud se nemáme stát otroky "RuSSka", pak nám nezbyde nic jiného v energetice než stavět jaderky a postavené držet v provozu, co to jen technicky půjde. Věřím, že pokud by dnes vláda SRN udělala prohlášení, že odstupuje od odstavení posledních JE k 31.12.2022, pak elektřina na burze okamžitě skokem klesne a o to více, pokud by se oživily i ty z loňského prosince.

Pokud by začalo příliš foukat či svítit, pak by bylo asi rozumné elektřinu uložit do PVE a zbytek použít k výrobě zeleného vodíku pro výrobu například hnojiv... to by byl efektivní počin...

petr
3. květen 2022, 21:55

Ten pan doktor filozofie nás oblažuje už mnoho let mnoha utopiemi. Vážím si jej jako člověka co se za minulého režimu zastával Charty 77, ale to co dělá dnes - energetika to je jen důkaz, že tomu opravdu nerozumí.

Pokud se nemáme stát otroky "RuSSka", pak nám nezbyde nic jiného v energetice než stavět jaderky a postavené držet v provozu, co to jen technicky půjde. Věřím, že pokud by dnes vláda SRN udělala prohlášení, že odstupuje od odstavení posledních JE k 31.12.2022, pak elektřina na burze okamžitě skokem klesne a o to více, pokud by se oživily i ty z loňského prosince.

Pokud by začalo příliš foukat či svítit, pak by bylo asi rozumné elektřinu uložit do PVE a zbytek použít k výrobě zeleného vodíku pro výrobu například hnojiv... to by byl efektivní počin...

nikdo
4. květen 2022, 01:27

Dá se vodík vyrábět z mořské vody? jestli ne tak by mě zajímalo kde vezmou severoafrické státy (asi krom Egypta) na výrobu vodíku vodu? v jejich klimatické oblasti je sladká voda cenná.

Láďa
4. květen 2022, 09:23

Mořskou vodu lze snadno a levně zbavit soli. Technologie je dlouho známá a zvládnutá.

nikdo
4. květen 2022, 15:46

Jestli myslíte reverzní osmózu tak tam je zase problém se solankou na litr sladké vody je 1.5 litru solanky ta se vrací většinou spět do moře a ta obsahuje těžké kovy a různé chemikálie, přijde mi nerozumné vyrábět z odsolené vody vodík dokud se nevyřeší problém se solankou.

www.elektrina.cz/kolik-stoji-odsolovani-morske-vody

Láďa
4. květen 2022, 17:37

Pokud tomu chcete říkat solanka tak dobře. Problém s ní není neobsahuje nic co by před tím nebylo v mořské vodě. Ve firmě tak čistíme vodu z Labe na lepší kvalitu než je destilovaná a bez problémů. Ostatně vodu z osmózy pijí v Izraeli a tuším že i na Kanárských ostrovech.

nikdo
5. květen 2022, 00:18

Záleží na množství v malém to nebude problém ale ve velkém to může poškodit mořský život.

ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odsolovani-morske-vody-nici-zivotni-prostredi.nejen-spotrebou-energie-ale-take-toxickou-solankou

Cituji z článku: Vysoce koncentrovaný slaný odpad často obsahuje těžké kovy a různé chemikálie, bránící srážení a usazování. Také je často velmi horký a zbavuje okolní vodu kyslíku. Je výrazně hustší, než okolní prostředí, takže se jako slaná peřina tlačí vodní masou a pomalu klesá ke dnu. Kde otráví vše ve svém dosahu.

Galipoli
5. květen 2022, 08:25

Technická poznámka: Voda z reverzní osmózy není pitná. Musí se upravit.

Zbyněk Poisl
4. květen 2022, 14:34

Spalováním vodíku vzniká vodní pára, která je nejvýznamějším skleníkovým plynem. Takže vzhůru za dalším oteplováním planety. Idiocie vládne světu.

Emil
4. květen 2022, 14:44

Vodní pára se na rozdíl od jiných skleníkových plynů v ovzduší nehromadí, takže její vypouštění člověkem nemá potenciál skleníkový efekt zhoršovat. O co víc jí člověk vypustí, o to víc jí v řádu dnů zase zkondenzuje.

Miloslav Černý
8. květen 2022, 11:25

Vaše informace má velkou slabinu. Se stoupající průměrnou teplotou (změna klimatu) stoupá množství vody v ovzduší v plynném skupenství, což je ten ještě nebezpečnější skleníkový plyn, urychlující to oteplování. Takže jediná cesta na změnu je nepřidávat další energetický zdroj nad rámec současného přijmu sluneční energie.

Emil
8. květen 2022, 12:15

Slabinu má jedině vaše informace, množství vody v ovzduší v plynném skupenství člověk nemůže nijak ovlivnit, i když ji tam nedodá, vypaří se tam přirozenou cestou tak, že se udržuje přirozená rovnováha nezávislá na člověku. Takže přidávání nebo nepřidávání dalších energetických zdrojů žádný vliv nemá.

Jan Veselý
4. květen 2022, 14:45

Tak to můžeme být rádi, že odstranit vodní páru ze spalin je dávno technicky zvládnutý a levný proces, který je už dlouho rutinně využíván jako sekundární zdroj (skupenského) tepla.

Ignoranti by chtěli poučovat jiné.

Zbyněk Poisl
4. květen 2022, 18:51

A jak tu vodní páru budete kondenzovat ve výfuku automobilu?

Jan Veselý
4. květen 2022, 20:00

Jediný komerčně prodávaný vodíkový automobil je Toyota Mirai. Dal jsem si tu práci, abych zjistil jak to má z výfukem. Ukázalo se, že žádný nemá. Má výpustný ventil na vodu vzniklou reakcí na membráně palivového článku.

Pořád stejný ignorant, pane Zbyňku.

Jan Veselý
4. květen 2022, 20:01
Emil
4. květen 2022, 21:13

To by byl docela hezký šach-mat, kdyby byla Toyota Mirai skutečně jediným komerčně prodávaným vodíkovým automobilem. Jenomže není, dalším je Hyundai Nexo, který ten výfuk má a vodní pára z něj vychází:

autoweb. cz/chcete-se-probehnout-za-vyfukem-u-hyundai-nexo-neni-problem/

Ne že by to tedy mělo jakýkoliv vliv na oteplování planety, ale s těmi ignoranty bych byl být vámi opatrný, protože se to pak snadno může otočit proti vám.

Jan Veselý
4. květen 2022, 22:08

OK, ten jediný beru zpět. Každopádně pro ten Mirai pořád platí, že nevypouští páru.

Láďa
5. květen 2022, 21:36

Nikdo

Z osmózy mořské vody neodpadá vysoce koncentrovaná solanka. A jak jsem psal, těžké kovy a nečistoty jenom ty co už v mořské vodě byly. Oni ti "ekologové" rádi straší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se