Domů
Rychlé zprávy
Komise: Dvoustupňové platební schéma Kremlu u platby za plyn považujeme za obcházení sankcí
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

Komise: Dvoustupňové platební schéma Kremlu u platby za plyn považujeme za obcházení sankcí

Dvoustupňové platební schéma požadované Ruskem při platbách za plyn spočívá v tom, že evropské energetické společnosti platí za plyn na účet ruské banky v měně dle smlouvy, tedy v eurech nebo amerických dolarech. Ruská banka, Gazprombank, měnu převede na rubly a odešle na účet Gazpromu. Právě s převodem měny, který umožňuje zapojení ruské centrální banky, na níž jsou uvaleny sankce, Evropská komise problém.

Půjčka ruské centrální bance?

Evropské společnosti zaplatí za plyn ruské Gazprombance v eurech nebo amerických dolarech. Banka provede převod měny na rubly na rublový účet, který mají evropské společnosti povinnost si otevřít, pokud chtějí odebírat ruský plyn. Na tom je stále EU, resp. její společnosti, obchodníci a odběratelé, do velmi vysoké míry závislá.

Dle předběžné právní analýzy zadané ke zpracování od Evropské komise jde o obcházení sankcí. A Komise to nyní, svým čtvrtečním prohlášením, potvrdila. Převod měny nebyl dosud časově omezen a společnostem vznikal nárok na plyn až po převodu měny na rubly.

Zde nastává dle Komise problém, jelikož schéma umožňuje zapojení ruské centrální banky. Navíc dosud nebyl stanoven časový limit na konverzi měny. To dle Komise v podstatě znamená, že evropské společnosti poskytují Rusku, resp. její bance, půjčky vzhledem k tomu, že jim nárok na plyn vznikal až po konverzi.

Jak informoval český ekonom Lukáš Kovanda, tak ruská centrální banka měla nově upřesnit, že na konverzi plynu má dva pracovní dny. Rovněž upřesnila, že plyn má proudit do EU i pokud nebude konverze ještě provedena, pokud nebude konverze měny znemožněna případnými dalšími sankcemi namířených proti Rusku. Stačila by tak platba na účet v měně dle smlouvy.

To nicméně neřeší hlavní problém Komise, a tedy zapojení ruské centrální banky do procesu plateb za energie. Zda jí upřesnění podmínek ze strany Ruska bude stačit, je otázkou.

Rublový účet už má 10 evropských společností, další to zvažují

Účet v rublech už má dle Bloombergu otevřeno 10 evropských odběratelů plynu, včetně německého Uniperu. K obdobnému kroku se chystá rakouská OMV. Jsou ale i společnosti, které otevření rublového účtu odmítly - např. italský energetický gigant Eni.

Brusel uvádí, že je na zodpovědnosti jednotlivých členských států kontrolovat, že sankce EU vůči Rusku jsou dodržovány. Právě německá a italská vláda se stavěla k obcházení sankcí odmítavě v případě, že by byl předběžný výsledek výše zmíněné analýzy Komise potvrzen - tedy že dvoustupňové schéma je obcházením sankcí. Schéma ale bylo záměrně navrženo tak, aby bylo na samé hraně a postoj k němu rozděluje názory členských států a evropských společností.

Nadále se tak zvyšuje pravděpodobnost, že ruský plyn přestane do EU nebo některých členských států proudit, přičemž Gapzrom využívající plyn, dle slov předsedkyně Komise, k vydírání EU již zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Richard Vacek
2. květen 2022, 08:17

Pořád nějaké problémy. Pokud se jedná o obcházení sankcí, které EU zavedla, tak je EU může zrušit. A pokud je zrušit nechce, tak snad může zavřít kohoutky.

Nebo na sebe může vyhlásit sankce za obcházení sankcí.

Vladimír Šťastný
2. květen 2022, 10:15

Tohle šňafání je naprosto směšné. Díky uvalení sankcí, dodávalo Rusko Evropě plyn dva měsíce zadarmo, protože valuty z tržeb mu byly "mraženy" (ukradeny). Takže vymyslelo způsob, jakým dodávat plyn dále bez omezení, jenom se platí přímo ruské bance, které už peníze nemůže nikdo šlohnout. Co by tak EU ještě od Ruska chtěla? A jestli nechce "plyn za rubly", nikdo ji nenutí.

JVr
2. květen 2022, 12:20

"Co by tak EU ještě od Ruska chtěla?"

Myslím, že to je zřejmé, aby Rusko přestalo se svou "speciální vojenskou operací".

Rejpal
2. květen 2022, 23:37

Ty sankce na Rusko by byly tak či tak. Je to jen vyhrocení dlouhodobé politiky USA proti ostatním zemím - tedy omezovat jejich rozvoj a škodit jim. To dělá USA jak Rusku , tak Číně i dalším zemím. Proto také nikdo mimo satelitů USA se k žádným sankcím nepřidal. Po tom co tady zaposledních 10 let západ předvedl už ho má celý svět dost a chce konečně osvobodit od nadvlády USA , ta válka není o Rusku nebo Ukrajině , ale o konci hegemonie USA ve světě. Co chce západ po Rusku je jasné, aby se nechalo obklíčit Americkou armádou a poslouchalo rozkazy z Washingtonu.

Petr Zedníček
3. květen 2022, 07:05

To jsou hezké teorie, když se ale podívám na rusáka co zatím dělá na ukrajině, tak mi to nesedí. Bombarduje města kde jsou rusko jazyčné skupiny ukrajinců a rusů, vylidňuje celé oblasti. Pravděpodobně bude chtít získat celý jih tak, aby ukrajina ztratila přístup k moři. Prostě přišli krást. Pokud se napadnou i to moldavsko, tak důvody rusů PROČ, padají.

Michal K.
2. květen 2022, 13:35

Mohol by mi niekto vysvetlit ako je to s tymi platbamy za ropu a plyn ?

Po starom to fungovalo:

Odberatel poslal eura na ucet Gazpromu. Povedzme v Gazprom banke alebo Sberbank.

Po novom by to malo fungovat:

Odberatel poziada o rublovy ucet v Gazprombanke. Posle platbu na eurovy ucet a Gazprombanka to prevedie na rublovy ucet odberatela.

A odtial sa prevedu prostriedky.

Uplne ako nerozumiem v com je rozdiel. Nestacilo by len, keby Gazprombanka/Sberbank previedli eura na ruble automaticky

a nemusi sa vytvarat dodatocny rublovy ucet ?

Aspon takto jednoducho od lopaty si to predstavujem :)

Ale radsej sa opytam, nech nie som za blbca.

Richard Vacek
2. květen 2022, 14:26

Tuším, že EU chce plati na devizový účet, ke kterému kvůli sankcím nemá Rusko přístup. Na takových účtech má už miliardy dolarů.

No a Rusko chce, aby platba byla pokládána za realizovanou, až když bude mít na účtu ruble.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se