Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Bulharsko má obrovské zásoby břidlicového plynu, na jehož těžbu je uvaleno moratorium

Vrt pro těžbu břidlicového plynu

Podle odhadů má Bulharsko zásoby 500 miliard metrů krychlových břidlicového plynu. Platná národní legislativa ovšem zamezuje těžbě tohoto plynu a bulharská vláda nemá žádné plány toto změnit, přestože Rusko na konci dubna zastavilo dodávky do země. Informoval o tom portál Euractiv.

Rusko 27. dubna zastavilo dodávky plynu do Bulharska, které odmítlo platit za plyn v rublech. Přestože 90 % plynu spotřebovaného v Bulharsku pocházelo právě z Ruska, tak se výpadek dodávek podařilo nahradit z jiných zdrojů. Do země už v červnu dorazily první dodávky zkapalněného zemního plynu z USA skrze terminály v Řecku a Turecku.

2. Slovensko zvažuje využít část ropovodu Družba na dodávku paliv na Ukrajinu

Ropovod Družba

Bratislava 16. června (zpravodaj ČTK) – Slovensko zvažuje přestavbu části ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa, na produktovod, a to v zájmu zajištění dodávek pohonných hmot na válkou zasaženou Ukrajinu. Před poslanci parlamentu to řekl ministr hospodářství Richard Sulík.

„Na Ukrajině je většina rafinerii zničených, oni potřebují produkty. Hlavní roura Družby se používá na dovoz ropy, druhou rouru lze za poměrně rozumný peníz přizpůsobit tomu, aby zpětným tokem proudil hotový produkt nafta nebo benzin. Takovýto produktovod je i v Maďarsku,“ řekl Sulík.

3. Tok plynu přes Nord Stream 1 do Německa zůstává stabilní, potíže má Francie

Nord Stream

Tok zemního plynu z Ruska do Německa plynovodem Nord Stream 1 byl dnes dopoledne stabilní, a držel se v blízkosti hodnot, na které je ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila ve čtvrtek. Z Německa už ale od středy neproudí žádný plyn do Francie, což francouzský provozovatel plynovodní soustavy dává do souvislosti s problémy kolem snížení dodávek Nord Streamem 1. Francie si ale chybějící plyn zajišťuje jinde, uvedla agentura Reuters.

Stabilní na snížených úrovních je i tok ruského plynu do Evropské unie přes Ukrajinu. Plynovodem Jamal-Evropa, který už Rusko přestalo pro přepravu plynu do EU využívat, ale který funguje v obráceném režimu, se tok plynu zvýšil. Toto potrubí se využívá už jen ve směru ze západu na východ, což znamená, že plyn v něm proudí z Německa do Polska.

4. 3 hlavní frakce europoslanců se shodly na reformě emisního obchodování, dohodu mohou schválit již příští týden

European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut

Tři největší politická uskupení v Evropském parlamentu dosáhla shody na reformě evropského trhu s emisními povolenkami. Europoslanci těchto uskupení dosáhli kompromisu na zrychleném ukončení přídělu bezplatných povolenek a mírně rychlejším snižování objemu uvolňovaných povolenek. Konečné hlasování o jednotném postoji Evropského parlamentu proběhne již 22. června. 

Po neshodě nad reformou evropského trhu s emisními povolenkami z minulého týdne europoslanci uváděli, že se pokusí dohodnout co možná nejdříve. Během středy dosáhly podle agentury Bloomberg dohody tři největší politická uskupení a je proto pravděpodobné, že na dalším jednání naplánovaném na 22. června Evropský parlament dohodu finálně schválí.

5. Tři jaderní regulátoři, včetně toho českého, budou spolupracovat na licencování modulárního reaktoru Nuward

Evropští jaderní regulátoři v čele s francouzským bezpečnostním úřadem ASN budou spolupracovat na analýze pravidel pro licencování malých modulárních reaktorů. Cílem je harmonizace pravidel pro tuto technologii napříč státy. Referenčním designem modulárního reaktoru bude projekt Nuward francouzské společnosti EDF.  

Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že její design malého modulárního reaktoru (SMR) Nuward poslouží evropským regulátorům při získávání zkušeností s touto technologií. Přezkumu pod vedením francouzského ASN se bude účastnit i finský regulátor STUK a český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

6. S blížícím se zákazem dovozu ruského uhlí Evropa masivně navyšuje import z Jihoafrické republiky

Nakládka uhlí v jihoafrickém exportním terminálu Richard's Bay

Přestože se země Evropské unie shodly na zákazu dovozu ruského uhlí již na začátku letošního dubna, zákaz zprvu omezil uzavírání nových obchodů, avšak dodávky v rámci stávajících kontraktů mohou stále probíhat. Za dva měsíce však dojde i na dlouhodobé smlouvy a evropští dovozci si tak zajišťují alternativní zdroje. Jedním z nich je i Jihoafrická republika, z níž do Evropy letos dorazilo již více uhlí než za celý loňský rok.

Již po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině na začátku letošního roku se řada evropských dovozců začínala poohlížet po alternativních zdrojích energetických surovin, včetně uhlí. Další tlak na nahrazení ruských dodávek uhlí přišel na začátku dubna, kdy se země EU shodly na dalším balíčku sankcí, který rovněž zahrnoval zákaz dovozu ruského uhlí. Tyto sankce s okamžitou platností zamezily uzavírat nové kontrakty na dovoz uhlí, dovoz v rámci stávajících kontraktů může probíhat do začátku srpna.

7. Ceny plynu opět prudce vzrostly po omezení dodávek z Ruska a prodloužení odstávky LNG terminálu Freeport

Ceny plynu a elektrické energie na evropských trzích během uplynulých dvou dní prudce vzrostly. Důvodem je očekávané omezení dodávek plynu do Evropy, a to jak plynovody z Ruska, tak i v případě zkapalněného zemního plynu z USA z důvodu značného prodloužení odstávky jednoho z tamních největších zkapalňovacích terminálů.

Po několika týdnech relativní stability otřáslo evropskými trhy další omezení dodávek zemního plynu. Poté, co po explozi a požáru v americkém terminálu Freeport, který je jedním z hlavních LNG exportních terminálů v zemi, přišlo na začátku tohoto týdne prodloužení jeho vynucené odstávky. Zatímco první odhady hovořily o třech týdnech, v tomto týdnu provozovatel terminálu uvedl, že za 90 dní očekává částečné obnovení provozu terminálu, k plnému zprovoznění by mělo poté dojít ke konci letošního roku.

8. Ropný trh je v současné době velmi napjatý, jakýkoliv výpadek v produkci může poslat ceny na vyšší úrovně

OPEC+ na začátku června oznámil výši uvolnění ropných škrtů v následujících dvou měsících. Produkční kvóty se počátkem července navýší o 648 tis. barelů ropy za den (bpd). Oproti předcházejícím měsícům se tempo snižovaní ropných škrtů navýšilo, cena ropy přesto nepoklesla. Mezi hlavní důvody patří zejména 6. sankční balíček EU vůči Rusku a obava účastníků trhu o dostatečnou nabídku.

Vyšší uvolnění ropných škrtů OPEC+?

Zástupci OPEC+ odsouhlasili pro následující dva měsíce uvolnění ropných škrtů o 648 tis. bpd. Trh se však domnívá, že skutečný přírůstek produkce skupiny bude podstatně nižší. JP Morgan odhaduje, že se bude pohybovat okolo 160 tis. bpd v měsíci červenci a okolo 170 tis. bpd v srpnu. To je podstatně za tím, co umožňují produkční kvóty. Jak uvádí portál Oilprice, důvodem je nízká úroveň volné a dostupné kapacity.

9. Do Evropy letos proudí rekordně vysoké množství zkapalněného plynu

Chorvatský FSRU

Do Evropy již od začátku letošního roku proudí rekordní množství zkapalněného zemního plynu (LNG), který nahrazuje omezené dodávky z Ruska. Rekordně vysoké dodávky LNG jsou však vykoupeny rovněž rekordně vysokými cenami plynu na evropských trzích, které jsou nezbytné pro přesměrování dodávek do Evropy z jiných regionů.

Nízký stav naplnění zásobníků zemního plynu před začátkem loňské zimy a následný pokles dodávek zemního plynu pomocí plynovodů z Ruska vedly v posledních měsících ke značným změnám v dynamice dodávek plynu do Evropy. Chybějící dodávky z Ruska tak zejména od začátku letošního roku nahrazují dodávky zkapalněného zemního plynu, které se vyšplhaly na rekordní hodnoty.

10. ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS ohrožené protiruskými sankcemi

Jaderná elektrárna Dukovany

Energetická Skupina ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem české firmy působící v jaderné energetice Škoda JS. Získá tím také větší podíl v ÚJV Řež. Před několika lety se Škoda JS stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu se společnost v současné době ocitla v ohrožení sankcí, což má potenciální dopad i na zajištění stávajících klíčových dodávek pro jaderné elektrárny ČEZ. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Spolu se společností Škoda JS získá ČEZ i další podíl ve vědecko-výzkumném pracovišti ÚJV Řež, který Škoda JS dnes vlastní. Podíl ČEZ v ÚJV Řež tak stoupne z 52,46 procenta na 69,85 procenta. Škoda JS je původní českou společností s tuzemskými zaměstnanci, se kterou ČEZ dlouhodobě spolupracuje, zejména v oblasti jaderného paliva a údržby primárního okruhu jaderných elektráren.

Téma

Zastropování cen v Austrálii způsobilo kolaps trhu, výrobci odmítli za nízké ceny dodávat

Elektrické vedení v Kalifornii

Energetická krize v Austrálii si ve středu vyžádala zásah operátora australského energetického trhu (AEMO) do fungování trhu s elektřinou. Situace donutila AEMO k převzetí kontroly nad výrobou a zajištěním dodávek elektřiny netržními způsoby. Důvodem této situace bylo několik faktorů včetně aktuálně vysokých světových cen uhlí a plynu a výpadku několika uhelných elektráren v zemi.

Australský trh s elektřinou zažil v tomto týdnu bezprecedentní situaci. Ta nastala poté, co nárůst velkoobchodních cen elektřiny ve východní části Austrálie v průběhu minulého týdne způsobil, že v pondělí byl uplatněn tržní mechanismus zastropující cenu elektřiny na maximální hodnotě 300 australských dolarů za MWh (4 957 korun za MWh), jak uvádí pravidla australského trhu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se