Bulharští spotřebitelé zastavení dodávek plynu z Ruska nepocítí. Mohou dokonce očekávat nižší cenu
Rusko zastavilo 27. dubna dodávky plynu do Bulharska, protože to odmítlo platit za ruský plyn v rublech. I přesto, že Bulharsko do té doby získávalo 90 % svého plynu z Ruska, spotřebitelé v zemi uzavření ruských kohoutů nepoznali. Naopak zákazníci bulharského Bulgargazu mohou dokonce očekávat, že v budoucnu budou za plyn platit méně než doposud.
Již v červnu obdrží Bulharsko první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, a to za cenu mírně nižší, než jakou platilo ruskému dodavateli, firmě Gazprom. Americký plyn do bulharska doputuje skrze LNG terminály v Řecku a Turecku. Dlouhodobá smlouva na dodávky LNG z USA by navíc měla být za cenu výrazně nižší než tu, kterou Bulharsko platilo za ruský plyn, uvedl bulharský premiér Kiril Petkov.
Bulharsko bylo na zastavení dodávek plynu z Ruska dobře připraveno
To, že Bulharsko zastavení dodávek plynu z Ruska zvládlo tak dobře, má dva důvody. Prvním z nich je, že země spotřebovává relativně málo zemního plynu. V minulém roce to bylo 3,3 miliard metrů krychlových (bcm). To představuje zhruba třetinu spotřeby plynu v České republice.
Toto množství je relativně snadné nahradit. Bulgargaz chce na nákupech plynu navíc spolupracovat s řeckou plynárenskou společností Depa. Díky této spolupráci si mohou společnosti vyjednat lepší podmínky. Obě země jsou spojeny plynovodem vedoucím mezi řeckým Sidorokastro a bulharskou Dupnitsou.
Druhým důvodem je, že Bulharsko bylo na ukončení dodávek z Ruska dobře připraveno. Současná smlouva na dodávku plynu s Gazpromem na 3 bcm ročně vyprší na konci letošního roku. I před vypuknutím války na Ukrajině nemělo Bulharsko v plánu smlouvu prodloužit. Země si tak již na začátku letošního roku zajistila kontingent LNG prostřednictvím řeckého terminálu.
Spolupráce s Řeckem a Tureckem
Bulgargaz navíc jedná se státní tureckou plynárenskou společností Botas o využití tureckého terminálu Marmara Ereglisi, který se nachází západně od Istanbulu.
K přípravám země patřilo získání 20% podílu na řecké společnosti Gastrade, která buduje LNG terminál na severu Řecka u přístavu Alexandrupoli. Podíl země získala prostřednictvím státního provozovatele bulharské přepravní soustavy Bulgartransgaz. Terminál s kapacitou 6,1 bcm/rok, který bude důležitým prvkem v zajištění dodávek plnu pro Bulharsko, by měl být dokončen v polovině příštího roku.
Již v červenci by měl být zprovozněn plynovod IGB propojující Bulharsko s Řeckem, kterým země získá nejenom přístup k terminálu v Alexandrupoli, ale i k jižnímu koridoru přepravujícímu plyn z Ázerbájdžánu přes Gruzii a Turecko do severního Řecka a dále do Itálie.
Tím si Bulharsko zajistilo nezávislost na ruském plynu a navíc se stane tranzitní zemí pro zásobování balkánského regionu neruským plynem.
Mohlo by vás zajímat:
Je divné, že už dávno neodebírali levný plyn z Ameriky.
V článku je zmíněno že současná dlouhodobá smlouva s Gazpromem která mohla být dojednána už dávno těžko říct na jak dlouho do toho nevidím, mohlo to být klidně desetiletí, takže logicky čekali až smlouva s Gazpromem bude končit.
S čím to porovnávali? Levný plyn z USA oproti cenám z Ruska před rokem - tj porovnání s nějakým dlouhodobý kontraktem nebo porovnání s aktuální cenou na burze?
Proč nezveřejní cenu?
Aby to nebylo tak (nyní si čísla vymýšlím), že Rusko dodávalo na dlouhodobý kontrakt za 6 Kč/m3, pak na krátkodobý za 25 Kč/m3 a nyní USA prodávají za 20 Kč/m3.
Jakákoliv cena je teď výhodnější než od ruských teroristů, protože s teroristy se neobchoduje a nevyjednává.
Úplne súhlasím.
to iste plati pre ropu. nebudeme hadam brat ropu od krajiny ktora vedie agresivnu vojnu voci svojmu susedovi, utlaca zeny, ci kraja svojich novinarov na ambasadach .....
Prekvapuje ma, že komentár energetika splňuje pravidlá diskusie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se