Domů
Plynárenství
Do Evropy letos proudí rekordně vysoké množství zkapalněného plynu
Zdroj: LNG Croatia

Do Evropy letos proudí rekordně vysoké množství zkapalněného plynu

Do Evropy již od začátku letošního roku proudí rekordní množství zkapalněného zemního plynu (LNG), který nahrazuje omezené dodávky z Ruska. Rekordně vysoké dodávky LNG jsou však vykoupeny rovněž rekordně vysokými cenami plynu na evropských trzích, které jsou nezbytné pro přesměrování dodávek do Evropy z jiných regionů.

Nízký stav naplnění zásobníků zemního plynu před začátkem loňské zimy a následný pokles dodávek zemního plynu pomocí plynovodů z Ruska vedly v posledních měsících ke značným změnám v dynamice dodávek plynu do Evropy. Chybějící dodávky z Ruska tak zejména od začátku letošního roku nahrazují dodávky zkapalněného zemního plynu, které se vyšplhaly na rekordní hodnoty.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhl dovoz LNG do Evropy během letošního dubna rekordní měsíční průměrné hodnoty 467 milionů metrů krychlových denně (mcm/d). Během některých dní přitom dodávky do evropských terminálů přesahovaly až 538 mcm/d.

Měsíční dovoz LNG do Evropy dle destinace (leden 2020 - květen 2022). Zdroj: EIA

V období mezi letošním lednem a květnem do zemí EU a Spojeného království dle agentury proudilo v průměru 422 mcm/d LNG. Ve srovnání s průměrem za celý rok 2021 o hodnotě 255 mcm/d se jedná o dvoutřetinový nárůst, podobně oproti roku 2019, který nebyl ovlivněn koronavirovou pandemií, jde o hodnotu o bezmála polovinu vyšší.

V současné době disponuje infrastrukturou na dovoz zkapalněného zemního plynu napříč Evropou dle EIA celkem 14 zemí. Ne ve všech regionech Evropy je však tato infrastruktura využívána naplno, čemuž zabraňuje nedostatečné propojení jednotlivých soustav.

Využiti importní kapacity LNG terminálů v Evropě (2017 - 2022). Zdroj: EIA

Naproti tomu terminály v regionu severozápadní Evropy jsou využívány blízko svému technologickému maximu, jelikož jsou připojeny do dobře integrované soustavy, která umožňuje přepravit plyn do oblastí vyšší poptávky či do podzemních zásobníků plynu. Průměrné využití kapacity LNG terminálů přitom může dočasně přesáhnout i 100 % nominální kapacity.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Válka na Ukrajině urychlila přechod k zelené ekonomice. I když za cenu dočasně vyšší spotřeby uhlí a plynu
26. září 2022, 00:10
Energetická krize ONLINE: Lidé v Německu demonstrovali za otevření plynovodu Nord Stream
25. září 2022, 16:45
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Peter Zachara
16. červen 2022, 13:09

zhrniem tie dobre spravy do jedinej vety: Narast importu o dve tretiny sposobuje takmer 100 percentne vyuzitie kapacity terminalov.

Co tim nacelniku chcete rici?

No ze nam bude zima.

Pavel
18. červen 2022, 11:20

Chápání psaného textu evidentně není tvou silnou stránkou. Jinými slovy, zkus si zjistit jaký je rozdíl mezi severozápadní a celou Evropou.

Maly Jarda
16. červen 2022, 13:10

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

hodní lidé z americké ambasády a Bruselu budou proti zlému Rusku bojovat i kdyby měla miliarda lidí ve 3.světě umřít hlady a zbytek se vrátit do doby kamenné
.

Martin W
16. červen 2022, 13:37

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jardo prestehujte se tam na vychod do zeme svobody a prosperity - do Ruska, bude nam vsem lepe.
.

Peter Zachara
16. červen 2022, 14:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

si prikladom binarneho videnia sveta, ked budem velky, tiez budem chciet byt taky nadclovek.
.

Martin W
16. červen 2022, 14:48

To neni binarni videni sveta, spis se rusky rezim odkopal a ukazali co si doopravdy mysli. Nemci nam tvrdili ze kdyz se s nimi bude obchodovat nemuze byt valka, tak chyba - muze. Jak uspesne dopadla politika vsech azimutu prezidenta Zemana, jak prosperoval s Cinou a Ruskem v minulych letech ?

Peter Zachara
16. červen 2022, 18:31

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Opat si predviedol binarne videnie sveta, ale neboj sa, ja ti to pravo neberiem.
.

Michal K.
17. červen 2022, 09:07

v kontexte je zaujmave vyhlasenie papeza:

spravy. pravda. sk/svet/clanok/630364-vojna-na-ukrajine-mohla-byt-vyprovokovana-hovori-papez/

Petr prochaska
16. červen 2022, 14:09

3. svět nikoho nezajímá a bylo potřeba hodit vidle do ekonomické spolupráce Evropy (hlavně Německa) s Ruskem. Kdyby se Rusko s Evropou hospodářsky integrovalo, tak k čemu by bylo potom takové NATO a jaké páky by pak měly USA na Evropu?

Martin W
16. červen 2022, 15:04

Sice nam tu pres 20let chrani nase vlastni uzemi v ramci NATO ale jinak jsou ti americani hrozni :D fakt ! Jak to rikal Trump - bud budete vice zbrojit v ramci NATO nebo koncime s alianci... no nechybelo malo a meli bysme vetsi starosti.

Peter Zachara
16. červen 2022, 16:55

Mas pravdu, Bohumile, Zelensky sa prebudil zo zleho sna, ked na vyzvu o uzavreti vzdusneho priestoru sa mu Biden vysmial do gesichtu, nedavno opat, ked mu oznamil, ze nemal Putina podcenovat.

Michal K.
17. červen 2022, 09:08

jj a nielen nase, ale aj v Iraku, v Afganiste a mnohych dalsich

Anton Meško
16. červen 2022, 14:35

Keďže tie vidly splnili účel, podľa hesla železo treba kuť kým je horúce USA vehementne poskytujú Ukrajine vojenskú pomoc.

Richard Vacek
16. červen 2022, 15:20

Světově největším importérem LNG se letos stala Francie, která LNG nakupuje právě z Ruska. Souhrn za 100 dní války je ve zprávě z Finského Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Zájemce si může vyhledat podrobnou zprávu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se