Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německo ukončilo podporu OZE skrze účty za elektřinu

V Německu v pátek skončila platba poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie. Tento poplatek pomáhal po více než dvě desetiletí stimulovat rozvoj větrných a solárních elektráren, ale zároveň přispěl k tomu, že Německo má jedny z nejvyšších cen elektřiny pro domácnosti v Evropě. Podpora obnovitelných zdrojů energie bude nyní pokračovat z výnosů z obchodování s emisemi a ze státního rozpočtu. Zrušení poplatku mělo přinést snížení cen elektřiny, zamýšlený efekt však více než vykompenzuje nárůst cen v důsledku současné energetické krize.

Od druhé poloviny letošního roku již nebude provozní podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu hrazena přímo z účtů za elektřinu, ale z výnosů z vloni zavedených poplatků za emise CO2 v dopravě a vytápění a ze státního rozpočtu. Zrušení poplatku bylo na programu vlády již delší dobu, a to jako opatření ke snížení cen elektřiny pro domácnosti, které patří k nejvyšším v Evropě.

2. Argus: Exportéři nebudou stíhat dorovnat růst evropské importní kapacity pro LNG

Chorvatský FSRU

Evropa by ve snaze snížit v co nejkratší době závislost na dovozu ruského zemního plynu mohla do roku 2026 navýšit importní kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) o 81 mil. tun, což by představovalo navýšení o 42 % oproti stávajícímu stavu. Plánované navyšování importní kapacity EU bude přitom až do roku 2025 převyšovat plánované zvyšování exportních kapacit jednotlivých vývozců LNG. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

O tom, že Evropa bude v následujících 5 letech tahounem růstu globální poptávky po LNG, informovali již analytici z BloombergNEF (BNEF) ve svém výhledu zveřejněném v polovině června.

3. Maďarsko disponuje velkým potenciálem v geotermální energii, který však nevyužívá

Díky své geografické poloze a rozvinutému sytému centrálního vytápění má Maďarsko velký potenciál využívat geotermální energii. Podle expertů ovšem maďarská vláda nepodniká žádné konkrétní kroky, aby tohoto potenciálu využila. Geotermální energie je přitom lokálním obnovitelným zdrojem energie, který by pomohl snížit závislost na fosilních palivech a také snížit ceny energie pro spotřebitele. Informoval o tom portál Euractiv.

Pod Maďarskem se nachází Panonská pánev, která v sobě skrývá bohaté geotermální zdroje energie. Maďarsko zároveň disponuje systémem dálkového vytápění. To v součtu znamená, že geotermální energie pro zemi představuje nízkonákladovou čistou alternativu fosilním palivům ve vytápění.

4. Návrh EU klasifikovat lithium jako toxické by mohl ohrozit rozvoj dodavatelských řetězců pro baterie

Lithium

Evropská komise si pohrává s myšlenkou klasifikovat lithium, které je v současné době jedním z klíčových prvků pro výrobu akumulátorů, jako toxické. Takový krok by podle účastníků trhu oslovených serverem S&P Global mohl mít značný negativní dopad v oblasti snah EU nastartovat domácí dodavatelský řetězec pro suroviny na výrobu baterií.

Ke konci roku 2021 podpořila komise pro posouzení rizik zřízená v rámci Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) francouzský návrh klasifikovat některé soli lithia, konkrétně uhličitan lithný, hydroxid lithný a chlorid lithný, do kategorie 1A, tedy jako látky toxické pro reprodukci. Důvodem jsou obavy z jejich možných negativních dopadů na plodnost lidí, nebo zdraví nenarozených či kojených děti.

5. První egyptská jaderná elektrárna El Dabaa získala stavební povolení

Egyptský jaderný regulátor vydal stavební povolení pro první jaderný blok v zemi. Elektrárna El Dabaa, jejíž plány sahají do 70. let minulého století, má disponovat celkem čtyřmi bloky. Celkový výkon všech bloků typu VVER-1200 od ruské společnosti Rosatom bude dosahovat 4,8 GW.

Egyptský Úřad pro jaderné elektrárny (NPPA) oznámil, že od Úřadu pro jaderný a radiologický dozor (ENRRA) obdržel stavební povolení pro první blok elektrárny El Dabaa. Pro Egypt se jedná o zásadní milník, jelikož elektrárna se čtyřmi bloky s celkovým výkonem 4,8 GW bude první jadernou elektrárnou v zemi.

6. Tok ruského plynu do EU přes Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je zatím stabilní

Trasa plynovodu Nord Stream

Tok ruského plynu do Evropské unie přes podmořský plynovod Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je dnes stabilní, ukazují záznamy provozovatelů sítí. Mírně ale klesl objem plynu, který proudí v opačném směru plynovodem Jamal, tedy z Německa do Polska. Pozornost se teď upíná zejména k plynovodu Nord Stream 1, kde v pondělí začíná pravidelná roční údržba. V té době potrubím většinou neproudí žádný plyn.

Fyzický tok suroviny do Německa plynovodem Nord Stream 1 se dnes ráno pohyboval kolem 29,280.032 kilowatthodin za hodinu (kWh/h), což je beze změny proti předchozímu dni.

7. Odstávka LNG terminálu Freeport se zřejmě o měsíc prodlouží, k částečnému provozu by se mohl vrátit v říjnu

Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA

LNG terminál Freeport, který je jedním z hlavních terminálů pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, zůstane mimo provoz o několik týdnů déle, než se původně předpokládalo. Zatímco první odhady na začátku června uváděly tři týdny, později provozovatel terminálu předpokládal částečné obnovní provozu v září. Obnovení provozu nicméně bude vyžadovat nezávislé posouzení stavu terminálu, což obnovení provozu zřejmě posune až do října.

Poté, co na začátku června došlo v LNG terminálu Freeport, který leží na jihu amerického státu Texas a se svou kapacitou 2,1 miliard stop krychlových plynu denně je jedním z největších terminálů pro vývoz LNG z USA, k požáru a explozi, zůstává terminál nadále vyřazen z provozu. Zatímco první odhady hovořily o obnovení provozu po zhruba třech týdnech, v polovině června provozovatel terminálu uvedl, že za 90 dní očekává částečné obnovení provozu terminálu a následně plné zprovoznění ke konci letošního roku.

8. Americký Holtec představil systém skladování energie pro dálkové vytápění

Společnost Holtec International představila novou technologii dálkového vytápění využívající přebytečnou elektrickou energii ze sítě. Firma uvádí, že systém dálkového vytápění HI-HEAT by mohl uchovávat přebytečnou elektřinu vyrobenou z jaderných, solárních nebo větrných zdrojů energie.

Systém se skládá ze dvou modulů nazvaných Preservator (konzervátor) a Steam Chest (parní truhla). Preservator uchovává uložené teplo, zatímco Steam Chest udržuje páru pro stabilizaci zásobovacího systému. Systém HI-HEAT neobsahuje žádné pohyblivé části ani „komponenty omezující životnost“. Proto „lze důvodně očekávat, že bude uspokojivě sloužit po mnoho a mnoho desetiletí“, uvedla společnost.

9. Gazprom navrhuje, aby se LNG také prodával za rubly

Gazprom budova

Ruský plynárenský gigant Gazprom navrhl rozšířit systém prodeje plynu za rubly o zkapalněný zemní plyn (LNG). Dosud se tento systém, kdy si zahraniční kupci plynu musí založit u ruské banky dva účty, jeden v zahraniční měně a druhý v rublech, používá jen pro platby za plyn dopravovaný plynovody. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na manažera Gazpromu Kirilla Polouse.

Návrh přichází poté, co Rusko minulý týden v odvetě za západní sankce převzalo provoz závodu na zkapalněný zemní plyn Sachalin-2. Vznikla tak nová firma, která převzala práva povinnosti firmy Sakhalin Energy Investment. V té vlastnily podíl necelých 50 procent firmy Shell, Mitsui a Mitubishi.

10. Až polovinu spotřeby elektřiny v Německu v pololetí pokryly obnovitelné zdroje

Energiewende - větrná elektrárna

Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým klimatickým podmínkám 49 procenty. Meziročně to znamená růst o šest procentních bodů. Oznámily to dnes Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW). O trend se podle nich zasloužila vyšší intenzita slunečního svitu a rychlost větru.

Předběžné údaje byly vypočteny na základě požadavků Evropské unie, která podíl jednotlivých zdrojů elektřiny na trhu zakládá na spotřebě, nikoli na výrobě. Tuto metodiku přijal pro definici svých klimatických cílů i Berlín, uvedla agentura Reuters.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se