Domů
Jaderné elektrárny
První egyptská jaderná elektrárna El Dabaa získala stavební povolení
Vizualizace projektu egyptské jaderné elektrárny El Dabaa. Zdroj: NPPA
Zdroj: NPPA

První egyptská jaderná elektrárna El Dabaa získala stavební povolení

Egyptský jaderný regulátor vydal stavební povolení pro první jaderný blok v zemi. Elektrárna El Dabaa, jejíž plány sahají do 70. let minulého století, má disponovat celkem čtyřmi bloky. Celkový výkon všech bloků typu VVER-1200 od ruské společnosti Rosatom bude dosahovat 4,8 GW.Egyptský Úřad pro jaderné elektrárny (NPPA) oznámil, že od Úřadu pro jaderný a radiologický dozor (ENRRA) obdržel stavební povolení pro první blok elektrárny El Dabaa. Pro Egypt se jedná o zásadní milník, jelikož elektrárna se čtyřmi bloky s celkovým výkonem 4,8 GW bude první jadernou elektrárnou v zemi.
"Dnes nám bylo uděleno povolení k výstavbě prvního bloku první egyptské jaderné elektrárny. Do zlata jsme vyleptali, že se Egypt, po více než 70 letech čekání na splnění tohoto snu, připojuje k zemím, které budují jaderné elektrárny," uvedl Amged El-Wakeel, předseda představenstva NPPA.

Celkem 4 bloky typu VVER-1200 dodá Egyptu ruský Rosatom na základě smluv z roku 2017. Kromě dodávky technologie bude Rosatom zajišťovat elektrárně po dobu její životnosti také jaderné palivo.

"Rosatom postaví spolehlivou, nejmodernější elektrárnu s reaktory na základě ruského designu VVER-1200 inovativní generace III+. Ty splňují nejvyšší světové bezpečnostní standardy a úspěšně fungují v Rusku. El Dabaa bude první jaderná elektrárna této generace na africkém kontinentu. Dále pak zajistí regionální technologické vedení Egypta,“ řekl generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.
NPPA předložila ENRRA žádost o stavební povolení pro bloky 1 a 2 elektrárny El Dabaa 30. června loňského roku. Na konci prosince pak podala žádost o stavební povolení pro 3. a 4. blok.

Egyptské jaderné plány

Lokalitu El Dabaa, zhruba 300 kilometrů severozápadně od Káhiry, byla pro první jadernou elektrárnu zvolena již na konci sedmdesátých let minulého století. Na počátku osmdesátých let pak bylo dokonce vypsáno výběrové řízení, které ovšem zhatila havárie v jaderné elektrárně Černobyl. Ta na 15 let zastavila egyptské plány, které ožily až s příchodem nového tisíciletí v podobě studie proveditelnosti.

Umístění elektrárny El Dabaa (Zdroj: NPPA)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Bačík
4. červenec 2022, 10:46

To v Egyptě nemají zelený soudruhy, kteří by jim vysvětlili, že JE je fuj a že mají rači ožebračit lidi dotováním občasných zdrojú energie?

Maly Jarda
4. červenec 2022, 12:25

V Egyptu asi nemají Fialu a nezajímá je co si myslí Americká ambasáda.

Jan Veselý
4. červenec 2022, 12:40

Hlavně je nezajímají nějaké spekulace malého jardy s jeho utkvělymi konspiračními představami.

Jan Veselý
4. červenec 2022, 12:42

Takže Egypťané taky mají potřebu ptákometrie.

Peter Zachara
4. červenec 2022, 13:40

si sa bal, ze si osamoteny

Jaroslav Studnička
4. červenec 2022, 15:37

Hlavně je nezajímají nějaké spekulace Veselyho...

Zdeves Pavel
5. červenec 2022, 10:45

Kdyby hloupost nadnášela, létá jak holubička.....

hellokitty
4. červenec 2022, 17:30

egyptanom asi nic ine neostava, len dokoncit deal, inak by im rusak nedodal ukradnutu ukrajinsku psenicu a nastal by tam hladomor biblickych rozmerov

Peter
4. červenec 2022, 19:03

7 rokov plánovali. Stavať budú 20 rokov. Ideálna energia pre budúcu generáciu. Tá dnešná generácia si dá dva panely na strechu .

Peter
4. červenec 2022, 19:12

Rusi tam budú exportovať aj svoje moderné MOSKVICE ročník 1982.

Jan Veselý
4. červenec 2022, 20:16

Egyptská vláda letos v únoru vyhradila 5200 km2 pro OZE, má to být dost půdy na cca 60 GW instalovaného výkonu. Počítají s tím, že do roku 2030 to má být zastavěné.

Přemek z Mělníka
5. červenec 2022, 16:40

Staré ruské jaderné elektrárny....Dukovany a Temelín nám vyrábějí spolehlivě kilowatu za 25 haléřů až 50 haléřů.....to ovšem fialový Péťa nechá prodat na burzu za několik korun kilowata a pak to za velký peníz, skoro 20 korun zase nakoupíme zpět.....Takže díky ruským stařičkým jaderkám vyrábíme téměř nejlevnější elektřinu v EU a pak ji vyobchodujeme zpátky a máme ji opět téměř nejdražší v EU.....

Ať žije fialová pětikolka, a ať žije náš fialový šizuňk Péťa a čekám kdy tady uzákonní předpis jako v Polsku, že lidé mohou zdarma si jít nahrabat klestí v lese. Ale jen klestí, soušky už ne, ty se musí platit.....sorry jako...je krásné mít premiéra kterej tolik myslí na svůj lid.....

Josef
5. červenec 2022, 20:22

Milý Přemku, JETE a JEDU nejsou ruské, ale je v nich použita technologie dodaná SSSR, ale vy jste asi fanda RF. A jestli si myslíte, že vláda něco prodává na burzu tak se nad sebou zamyslete....

Přemek z Mělníka
6. červenec 2022, 11:06

Zdravím Josefe....,ano píši zjednodušeně a nadsázkou......Dukovany a Temelín nejsou jistě čistě ruské, ale aspoň z poloviny budou, velkou část prací dělaly také naše firmy....Toto spojení bylo levné a pro Česko výhodné a až budeme budovat další jaderky jestli s westinghousem, fr. arevou a nebo s jihokorejci, už to bude stát veliký ranec peněz. Asi jsme tak bohatí, že si to můžeme dovolit....a odstavit osvědčené stavitele jaderek, i když to sice politicky chápu,a nesouhlasím. Ale maďarský Orbán se jim stejně na to vybodnul a staví v zemi ruskou JE..., taky EU zuří a vyhrožuje Orbánovi téměř hromy a blesky......,zatím marně..

JInak máte pravdu, vláda elektřinu na německou burzu přímo neprodává, ale umožňuje tento stav, kdy máme zřejmě nejdražší elektřinu v EU......,a to je co říct.../je to skoro vlastizrádné/..

K tomu všemu nemusím být ruský fanda, ale spíš obyvatel této země, který ví, že na něj fialová vláda kašle a angažuje se raději na Ukrajině a nebo v Bruselu..../k čemu nám je taková vláda?/

Taky se zamyslete, a nebo pak neskuhrejte v budoucnu, že nám klesne výrazně životní úroveň.....,možná drasticky, o tom žádná.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516