Domů
Komoditní trhy
Argus: Exportéři nebudou stíhat dorovnat růst evropské importní kapacity pro LNG
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Argus: Exportéři nebudou stíhat dorovnat růst evropské importní kapacity pro LNG

Evropa by ve snaze snížit v co nejkratší době závislost na dovozu ruského zemního plynu mohla do roku 2026 navýšit importní kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) o 81 mil. tun, což by představovalo navýšení o 42 % oproti stávajícímu stavu. Plánované navyšování importní kapacity EU bude přitom až do roku 2025 převyšovat plánované zvyšování exportních kapacit jednotlivých vývozců LNG. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

O tom, že Evropa bude v následujících 5 letech tahounem růstu globální poptávky po LNG, informovali již analytici z BloombergNEF (BNEF) ve svém výhledu zveřejněném v polovině června.

Zahraniční server Argus zveřejnil v tomto týdnu přehled projektů zaměřených na rozvoj importní kapacity pro LNG v jednotlivých evropských zemích, ze kterého vyplývá, že do roku 2026 navýší Evropa dovozní kapacitu o 81 mil. tun (ekvivalent 111 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu).

Díky uvedenému navýšení bude evropská importní kapacita pro LNG činit 274 mil. tun (ekvivalent 378 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu). Pro srovnání, loňská spotřeba zemního plynu v zemích EU činila 412 mld. m3.

Podle zahraničního serveru Argus by se o uvedené navýšení importní kapacity mělo postarat 16 projektů, které již získaly finální investiční rozhodnutí nebo které spočívají pouze v optimalizaci stávající infrastruktury.

Téměř 24 mil. tun nových importních kapacit by mělo být uvedeno do provozu ještě v letošním roce, a to ve Finsku, Nizozemsku a Turecku. Další čtyři projekty s celkovou kapacitou 17 mil. tun mají být uvedeny do provozu v příštím roce - dva v Německu, jeden v Itálii a jeden v Řecku. Samotné Německo by do roku 2026 mělo disponovat importní kapacitou pro LNG ve výši 25,4 mil. tun.

Plány na rozvoj importních kapacit v Evropě převyšují očekávaný růst exportních kapacit

Analytici z Argusu dále uvedli, že plánovaný nárůst importní kapacity pro LNG v Evropě bude až do roku 2025 převyšovat růst exportních kapacit hlavních vývozců LNG. Zejména v tomto a příštím roce by nová kapacita pro export LNG měla růst velmi pomalu.

Větší nárůst by měl nastat až v letech 2024 a 2025, kdy mají být uvedeny do provozu velké projekty v Kanadě, Spojených státech amerických a Kataru. Právě v roce 2025 by měla kapacita nových projektů na vývoz LNG převýšit novou kapacitu na dovoz LNG do Evropy.

Kumulativní nová importní kapacita pro LNG v Evropě a kumulativní nová exportní kapacita pro LNG ve světě. Zdroj: Argus Kumulativní nová importní kapacita pro LNG v Evropě a kumulativní nová exportní kapacita pro LNG ve světě (miliony tun). Zdroj: Argus

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Navratil
8. červenec 2022, 08:55

Brzy bude plynu nadbytek, stačí počkat až se s ním začne topit a platit faktury.....:-)

Peter Zachara
8. červenec 2022, 10:13

to bol pokus o vtip, alebo popis krutej reality, za mna k+.

Michal K.
8. červenec 2022, 10:26

treba si uvedomit, ze plyn dovazany ako LNG ma ovela vyssiu emisnu stopu CO2 ako plyn dovazany cez plynovody. Zachytil som nazory, ze emisna stopa LNG sa blizi k uhliu.

To znamena, ze ideme zvysovat emisnu stopu v EU.

Kde su do kelu zeleny aktivisti ?

Kde je EU parlamanet aby toto zverstvo zastavil ?

PetrD
8. červenec 2022, 13:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Takže navrhujete políbit prsten Chujlovi. Tak s tím běžte na chuj.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se