Argus: Exportéři nebudou stíhat dorovnat růst evropské importní kapacity pro LNG
Evropa by ve snaze snížit v co nejkratší době závislost na dovozu ruského zemního plynu mohla do roku 2026 navýšit importní kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) o 81 mil. tun, což by představovalo navýšení o 42 % oproti stávajícímu stavu. Plánované navyšování importní kapacity EU bude přitom až do roku 2025 převyšovat plánované zvyšování exportních kapacit jednotlivých vývozců LNG. Informaci přinesl zahraniční server Argus.
O tom, že Evropa bude v následujících 5 letech tahounem růstu globální poptávky po LNG, informovali již analytici z BloombergNEF (BNEF) ve svém výhledu zveřejněném v polovině června.
Zahraniční server Argus zveřejnil v tomto týdnu přehled projektů zaměřených na rozvoj importní kapacity pro LNG v jednotlivých evropských zemích, ze kterého vyplývá, že do roku 2026 navýší Evropa dovozní kapacitu o 81 mil. tun (ekvivalent 111 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu).
Díky uvedenému navýšení bude evropská importní kapacita pro LNG činit 274 mil. tun (ekvivalent 378 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu). Pro srovnání, loňská spotřeba zemního plynu v zemích EU činila 412 mld. m3.
Podle zahraničního serveru Argus by se o uvedené navýšení importní kapacity mělo postarat 16 projektů, které již získaly finální investiční rozhodnutí nebo které spočívají pouze v optimalizaci stávající infrastruktury.
Téměř 24 mil. tun nových importních kapacit by mělo být uvedeno do provozu ještě v letošním roce, a to ve Finsku, Nizozemsku a Turecku. Další čtyři projekty s celkovou kapacitou 17 mil. tun mají být uvedeny do provozu v příštím roce - dva v Německu, jeden v Itálii a jeden v Řecku. Samotné Německo by do roku 2026 mělo disponovat importní kapacitou pro LNG ve výši 25,4 mil. tun.
Plány na rozvoj importních kapacit v Evropě převyšují očekávaný růst exportních kapacit
Analytici z Argusu dále uvedli, že plánovaný nárůst importní kapacity pro LNG v Evropě bude až do roku 2025 převyšovat růst exportních kapacit hlavních vývozců LNG. Zejména v tomto a příštím roce by nová kapacita pro export LNG měla růst velmi pomalu.
Větší nárůst by měl nastat až v letech 2024 a 2025, kdy mají být uvedeny do provozu velké projekty v Kanadě, Spojených státech amerických a Kataru. Právě v roce 2025 by měla kapacita nových projektů na vývoz LNG převýšit novou kapacitu na dovoz LNG do Evropy.
Kumulativní nová importní kapacita pro LNG v Evropě a kumulativní nová exportní kapacita pro LNG ve světě (miliony tun). Zdroj: Argus
Mohlo by vás zajímat:
Brzy bude plynu nadbytek, stačí počkat až se s ním začne topit a platit faktury.....:-)
to bol pokus o vtip, alebo popis krutej reality, za mna k+.
treba si uvedomit, ze plyn dovazany ako LNG ma ovela vyssiu emisnu stopu CO2 ako plyn dovazany cez plynovody. Zachytil som nazory, ze emisna stopa LNG sa blizi k uhliu.
To znamena, ze ideme zvysovat emisnu stopu v EU.
Kde su do kelu zeleny aktivisti ?
Kde je EU parlamanet aby toto zverstvo zastavil ?
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se