Domů
Obnovitelné zdroje
Německo ukončilo podporu OZE skrze účty za elektřinu
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německo ukončilo podporu OZE skrze účty za elektřinu

V Německu v pátek skončila platba poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie. Tento poplatek pomáhal po více než dvě desetiletí stimulovat rozvoj větrných a solárních elektráren, ale zároveň přispěl k tomu, že Německo má jedny z nejvyšších cen elektřiny pro domácnosti v Evropě. Podpora obnovitelných zdrojů energie bude nyní pokračovat z výnosů z obchodování s emisemi a ze státního rozpočtu. Zrušení poplatku mělo přinést snížení cen elektřiny, zamýšlený efekt však více než vykompenzuje nárůst cen v důsledku současné energetické krize.

Od druhé poloviny letošního roku již nebude provozní podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu hrazena přímo z účtů za elektřinu, ale z výnosů z vloni zavedených poplatků za emise CO2 v dopravě a vytápění a ze státního rozpočtu. Zrušení poplatku bylo na programu vlády již delší dobu, a to jako opatření ke snížení cen elektřiny pro domácnosti, které patří k nejvyšším v Evropě.

Ceny elektřiny pro domácnosti v druhé polovině roku 2021. Zdroj: eurostat

Od letošního roku byl poplatek snížen téměř o polovinu na 3,7 eurocentu za kWh (0,92 koruny za kWh), a činil tak desetinu průměrné koncové ceny za elektřinu pro domácnosti. V předchozích letech, před zavedením zpoplatnění emisí v dopravě a vytápění, však příspěvek tvořil zhruba pětinu z ceny elektřiny pro domácnosti.

Očekává se, že průměrná německá rodina díky tomu ušetří přibližně 200 eur ročně. Aby se snížení poplatku skutečně promítlo do koncových cen elektřiny, ukládá zákon dodavatelům elektřiny od července transparentně snížit ceny.

"Když byl poplatek na podporu OZE zaveden, byl to správný nástroj, který měl nastartovat expanzi obnovitelných zdrojů, jež byla ještě v plenkách. Dnes, o 22 let později, se však poplatek stal skutečnou zátěží pro cenu elektřiny,  jeho financování prostřednictvím spolkového rozpočtu je proto opožděné," uvedla Kerstin Andreaeová, šéfka sdružení energetického průmyslu BDEW.

Zrušení příplatku na obnovitelné zdroje je nyní "jen kapkou v moři"

Nová vláda ve své koaliční smlouvě z roku 2021 oznámila zrušení poplatku do konce roku 2022, což zdůvodnila tím, že nižší cena elektřiny zatraktivní elektromobilitu a vytápění tepelnými čerpadly oproti fosilním alternativám. Energetická krize v Evropě způsobená válkou na Ukrajině však přiměla vládu k dřívějšímu zrušení poplatku.

"Snížení cen elektřiny o 3,7 centů od 1. července v souvislosti s ukončením poplatku je bohužel vzhledem k současnému vývoji na energetických trzích pouhou kapkou v moři," uvedla Kerstin Andreaeová, šéfka Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW).

Ceny na velkoobchodním trhu s elektřinou za poslední rok a půl významně vzrostly a ruská válka proti Ukrajině situaci ještě zhoršila. Zrušení příspěvku na OZE tak k výraznému zatraktivnění elektřiny aktuálně nepovede.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Karel Navratil
5. červenec 2022, 17:45

To mám tedy chápat tak, že Německo rve 20 let miliardy do obnovitelných zdrojů a vysledek je ten, že má nejdražší elektřinu?

Peter Zachara
5. červenec 2022, 18:27

pouzitim dialektickeho materializmu dokazeme nazvat 22-rocny prusvih naprostym uspechom, ktory sme zvalili na diabla z vychodu.

Rejpal
5. červenec 2022, 19:25

Cena OZE se v plné nahotě ukazuje na současných cenách elektřiny , také se plně ukazuje co státy způsobily svojí nesmyslnou legislativou. 1 blok JETE stál 50 mld. korun po dostavbě vyráběl el. energii za 1kč /kWh , dnešní moderní jaderné bloky ve skutečnosti nejsou o moc bezpečnější než původní projekt Temelína a veškeré zvýšení bezpečnosti je jen a pouze zelená ideologie výsledkem je cena za 1 blok okolo 200mld. kč tedy analogicky cena 1kW el. energie okolo 4kč. Cen FVE je podobná , ale energie je nestabilní pokud by byl levný plyn pak mix OZE + plyn by proti jádru po jeho umělém zdražení nemusel být ekonomicky nevýhodný ( proto také ty nesmyslné normy pro JE byly prosazovány) jenže k tomu byla třeba spolupráce s Ruskem no a tu se Američanům podařilo zničit a tím nás prakticky ekonomicky vyřídili na světovém trhu udělali z nás svůj poslušný satelit. Poděkujte sami sobě zvolili jste si to volbách podobně jako v roce 1948.... a na lidi typu Klaus co upozorňovali na hrozbu EU jste nadávali, EU vám teď definitivně vynulovala ekonomický růst posledních 10 ti let a to ještě není konec, máte co jste chtěli....

Ladislav Novák
5. červenec 2022, 20:18

Se Sovětským svazem (dnes Ruskem) na věčné časy a nikdy jinak! Komunisti všech zemí společně v boji proti USA... :-P

Pavel
6. červenec 2022, 09:33

Poslušný satelit rejpal díky filtru tvořeného svěračem válečného zločince a covidového stašpytla puťky nepochopil, že spolupráci s rusáckem zrušilo rusácko.

Rejpal
5. červenec 2022, 22:10

A o 30 let později : S Evropskou unii na věčné časy a nikdy jinak! progresivisté všech zemí společně v boji proti Rusku...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516