
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Francie výstavbu plynovodu zvyšujícího kapacitu se Španělskem nepodporuje

Zájem o plynovod MidCat byl obnoven kvůli energetické krizi způsobené válkou na Ukrajině. Plynovod se plánuje od roku 2003 a má vést ze Španělska přes Pyrenejské pohoří až do Francie. V roce 2019 byl projekt pozastaven, protože francouzský energetický regulátor ani španělský regulátor neudělili projektu povolení nutné k jeho vybudování. Důvodem byly příliš vysoké náklady a nízké přínosy.
2. Státy EU zvažují kroky pro omezení cen elektřiny

Německý ministr hospodářství Robert Habeck, jak informuje zahraniční portál Montel, přemýšlí rovněž nad tím, jak by šlo přenést relativně nízké provozní náklady obnovitelných zdrojů energie na koncové uživatele. To by mohlo znamenat např. změnu v dosavadním schématu podpory. Například aukční systém v Německu je nyní nastaven tak, že v případě nižší ceny na spotovém trhu ve srovnání s cenou vysoutěženou v aukci je výrobci rozdíl dorovnán. V opačném případě se prodává za tržní cenu.
3. ČR bude mít od 8. září k dispozici terminál na zkapalněný zemní plyn

Plovoucí terminál představují dvě spojené lodi. Jeho součástí je například jednotka zpětného zplynování. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) již dříve uvedl, že plyn z terminálu v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Podle něj se podaří ještě během nadcházející topné sezony přepravit do ČR až 1,5 miliardy metrů krychlových.
4. EK připravuje reformu trhu s elektřinou, oznámila von der Leyenová

„Raketově rostoucí ceny elektřiny dnes odhalují, z různých důvodů, limity současné koncepce našeho trhu s elektřinou,“ řekla ve Slovinsku šéfka komise.
5. Bavorsko mění postoj k větrné energetice, podle premiéra má v zemi vyrůst na 1000 turbín

Rozvoj využívání obnovitelných zdrojů se podle premiéra Bavorska Markuse Södera musí stát prioritou a měl by být uspíšen, aby se Německo mohlo dále snížit svou závislost na dovozu energetických komodit z Ruska. V Bavorsku omezuje rozvoj větrné energetiky především takzvané pravidlo 10H, které stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice loni na podzim reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.
6. Plynárenské soustavy Polska a Slovenska propojil nový interkonektor

Dle obou stran zúčastněných na projektu bude interkonektor klíčový při zajišťování cenově dostupné a diverzifikované dodávky plynu do střední a jihovýchodní Evropy, jak informoval server CEEnergynews.
7. Španělsko schválilo plán na úspory energie, který má uvolnit více plynu pro jiné země EU

Menšinová koaliční vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze nemá v parlamentu funkční většinu, ale s podporou menších regionálních stran se jí podařilo schválit pravidla, která povedou podle vlády k úsporám zemního plynu.
8. Omezování dodávek elektřiny v čínském Sečuánu dopadá i na výrobu komponent pro solární elektrárny

Vláda čínské provincie Sečuán podle serveru Argussezn již před několika týdny zavedla opatření v podobě omezování dodávek elektrické energie odběratelům, a to bez uvedení jakékoliv příčiny. Přestože není zcela jasné, jak dlouho tato opatření ještě potrvají, na začátku tohoto týdne byla opatření částečně uvolněna z prvního stupně pohotovosti na stupeň druhý. Omezování dodávek elektřiny má přímý dopad na výrobu průmyslových odběratelů, včetně společnosti JinkoSolar, která je jedním z největších dodavatelů solárních panelů a dalších komponent na světě.
9. Největší větrná elektrárna na moři Horsea 2 u Británie je v plném provozu

Elektrárna má výkon 1,3 gigawattu (GW) a rozkládá se na ploše 462 kilometrů čtverečních, uvedla dánská energetická společnost Orsted, která je majitelem elektrárny. Větrné turbíny dodala společnost Siemens Gamesa a lopatky mají délku 81 metrů. „Jedna otáčka lopatek větrné turbíny dokáže napájet průměrnou britskou domácnost 24 hodin,“ uvedla firma.
10. Gazprom díky rekordnímu zisku zrychlí výstavbu plynovodů do Číny

„Výsledky práce za první pololetí jsou opravdu velmi dobré. A tento finanční výsledek nám samozřejmě umožňuje říct, že máme zajištěny peněžní toky pro realizaci našich strategických investičních projektů,“ sdělil Miller.
12. Švédský provozovatel přenosové soustavy vidí v letošní zimě zvýšené riziko přerušení dodávek elektřiny v zemi

Přestože výroba elektřiny v zemi i přenosová kapacita ze severu na jih byly v průběhu roku vysoké, v jižním Švédsku se zvýšilo riziko nedostatku elektřiny v nadcházející zimě.
13. Zátěžové testy potvrdily možné prodloužení životnosti německých jaderných bloků

Německo má stále v provozu tři jaderné elektrárny, ale do konce roku mají být alespoň podle dosavadních plánů německé vlády uzavřeny. Koaliční vláda kancléře Olafa Scholze však zvažuje jejich ponechání v provozu kvůli energetické krizi s rostoucími cenami nedostatkového zemního plynu a dlouho nevídanou inflací po ruské invazi na Ukrajinu.
14. Gazprom: Nord Stream 1 zůstane mimo provoz až do odstranění závad u turbíny

Rusko již ve středu kvůli údržbářským pracím dodávky plynovodem Nord Stream 1 přerušilo. Podle původních informací měla odstávka skončit v sobotu ráno. Gazprom dnes ale uvedl, že údržba provedená společně se zástupci německé firmy Siemens Energy odhalila únik oleje v kompresorové stanici Portovaja, takže není možné zajistit bezpečný provoz. Dodal, že zaslal šéfovi firmy Siemens Energy dopis o zjištěných závadách a potřebě jejich odstranění.
Inovativní technologie
Výzkumníci z MIT představili baterii z levných a běžně dostupných materiálů

S narůstajícím podílem obnovitelných zdrojů na energetických mixech států rychle roste potřeba akumulačních systémů. Ty by měly sloužit k akumulaci energii v době, kdy je výroba vyšší než spotřeba, a uvolnění elektřiny ve chvíli, kdy je po ní poptávka. Takové systémy už samozřejmě máme k dispozici, mají ale řadu nevýhod. Například lithium-iontové baterie jsou pro většinu takových aplikací stále příliš drahé. Další možnosti, jako je například přečerpávací vodní elektrárna, zase vyžadují specifické geografické podmínky
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se