Domů
Plynárenství
Francie výstavbu plynovodu zvyšujícího kapacitu se Španělskem nepodporuje
plynovod
Zdroj: Flickr / Jay Phagan,

Francie výstavbu plynovodu zvyšujícího kapacitu se Španělskem nepodporuje

V důsledku ambicí EU docílit postupného odklonu od ruského plynu a zajistit si dostatek alternativních dodávek zemního plynu se v průběhu srpna začalo hovořit o obnovení projektu MidCat. Plynovod MidCat by měl zvýšit přepravní kapacitu mezi Francií a Španělskem. Projekt má podporu Portugalska, Španělska a Německa, Francie nicméně zůstává skeptická a říká, že plynovod nemá smysl a jeho výstavba by trvala příliš dlouho.

Zájem o plynovod MidCat byl obnoven kvůli energetické krizi způsobené válkou na Ukrajině. Plynovod se plánuje od roku 2003 a má vést ze Španělska přes Pyrenejské pohoří až do Francie. V roce 2019 byl projekt pozastaven, protože francouzský energetický regulátor ani španělský regulátor neudělili projektu povolení nutné k jeho vybudování. Důvodem byly příliš vysoké náklady a nízké přínosy.

Portugalsko, Španělsko a Německo vs. Francie

V první polovině srpna se německý kancléř Olaf Scholz nechal slyšet, že lituje, že projekt MidCat byl opuštěn a že jeho dodatečná kapacita v současné krizi v EU extrémně chybí. Projekt byl na politické úrovni podpořen i ze strany portugalského premiéra.

Ministryně životního prostředí Španělska Teresa Riberaová v návaznosti na vyjádření Scholze prohlásila, že plynovod by na španělské straně mohl být dokončen během osmi až devíti měsíců. Riberaová navrhla, aby byla přepravní kapacita mezi Francií a Španělskem posílena alespoň dodatečnými kompresory.

Ve stejný den, kdy Riberaová učinila tato prohlášení, ovšem ministryně energetického přechodu Francie Agnès Pannier-Runacher prohlásila, že projekt MidCat nemá smysl a trvalo by několik let, než by mohl být uveden do provozu.

Podle analytika jde pouze o politický tlak

Podle Thierryho Brose, profesora na univerzitě Science Po v Paříži a plynárenského analytika, je z hlediska energetické bezpečnosti plynovod MidCat zbytečný. Projekt by totiž spojoval dvě města, kde jsou LNG terminály. Podle Brose je projekt motivován spíše politikou a měl by přínos především pro Německo. Nedává tedy podle něj smysl, aby za plynovod platila Francie a Španělsko.

Na argumenty Španělska, že by projekt mohl být v budoucnu využíván na přepravu vodíku reaguje Bros také odmítavě. Podle něj se jedná o prozatím nevyspělé technologie, které EU v současné energetické krizi nepomohou.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
3. září 2022, 11:39

Že by španělský terminál konkuroval francouzskému při opatřování plynu do trubky vedoucí dál východ ... pravidla Integrace EU v praxi.

Rejpal
4. září 2022, 21:52

:)

Slavomil Vinkler
3. září 2022, 15:04

Ale Německo je potěšeno vždy, když jeho problémy sanují jiní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se