Domů
Energetika v zahraničí
Švédský provozovatel přenosové soustavy vidí v letošní zimě zvýšené riziko přerušení dodávek elektřiny v zemi
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Švédský provozovatel přenosové soustavy vidí v letošní zimě zvýšené riziko přerušení dodávek elektřiny v zemi

Švédský provozovatel přenosové soustavy Svenska Kraftnät ve středu uvedl, že tuto zimu bude existovat zvýšené riziko toho, že bude muset odpojit část odběratelů elektřiny. To by se mohlo týkat až 2 % celkového zatížení. Důvodem jsou obavy o výši možného dovozu elektřiny ze zahraničí, na kterém je země v zimní špičce závislá.

Přestože výroba elektřiny v zemi i přenosová kapacita ze severu na jih byly v průběhu roku vysoké, v jižním Švédsku se zvýšilo riziko nedostatku elektřiny v nadcházející zimě.

"Přešli jsme od nízkého k reálnému riziku, což znamená, že tuto zimu budeme možná nuceni odpojit odběratele elektřiny," říká Erik Ek, manažer strategických operací společnosti Svenska Kraftnät.

Během běžné zimy je Švédsko závislé na dovozu ze zahraničí v průměru zhruba po 36 hodin. Za normálních okolností je poptávka ve špičce v jižním Švédsku uspokojována dovozem ze severních částí země a ze sousedních zemí, jako je Norsko, Dánsko a Německo. Nárůst domácí výroby elektřiny a vyšší než obvyklá přenosová kapacita ze severu na jih Švédska přispěly k tomu, že výhled před letošní zimou byl lepší než obvykle.

Od doby, kdy společnost zveřejnila Zprávu o energetické bilanci na konci května letošního roku, se vnější faktory, které ovlivňují švédskou energetickou soustavu, vyvíjejí k horšímu. Nové výpočty ukazují, že tuto zimu nemůže země počítat s tím, že bude moci dovážet elektřinu ve stejném rozsahu jako v předchozích zimách.

Důvodem je nejistota v dodávkách zemního plynu do Evropy, nízký stav vodních nádrží v Norsku, snížená výroba elektřiny ve Francii a prodloužení odstávky švédské jaderné elektrárny Ringhals 4 o tři měsíce do konce listopadu.

Švédská jaderná elektrárna Ringhals Jaderná elektrárna Ringhals společnosti Uniper. Zdroj: Vattenfall

"Naše analýzy pro některé možné scénáře ukazují, že jasně překračujeme normu spolehlivosti podle evropské legislativy, což potvrzuje vážnost situace. Zjednodušeně řečeno to znamená, že v letošní zimě, kdy je nejchladněji, existuje reálné riziko, že budeme muset odpojit odběr elektřiny v některých částech jižního Švédska," uvádí Ek.

Jak rozsáhlé by takové přerušení dodávek bylo a jak dlouho by takové odpojení trvalo, není jisté. Pokud se přerušení dodávek elektřiny stane skutečností, výpočty ukazují, že v zimním dni s maximální spotřebou to může být 200-600 MW. To by odpovídalo asi 2 % zatížení elektrizační soustavy země.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Omega
1. září 2022, 10:56

Jo, teď se nám konečně vrací těch 30 let ignorování jaderných elektráren. Staré dosluhují, náhradní se nepostavili. Teď přijde 20 let, kdy se budou znovu budovat (protože jsou prostě nejlevnější a produkují nejméně odpadu) a následovat bude 40 let, kdy se na ně bude kašlat, protože prostě pojedou.

Ekonomika si vždy najde cestu - a jakmile se přestanou dotovat občasné zdroje energie, tak se energetický mix rozdělí na 40% jádro, 20% voda + biomasa a 40% OZE + akumulace + zálohy (no přebytek půjde do hnojiv, výroby železa, cementu atd..)

hlpb
2. září 2022, 15:59

Pohádku, že JE jsou nejlevnější zdroje běžte vykládat třeba do Španělska, kde se FVE staví za ceny 20-30 €/MWh, o této ceně si mohou JE nechat jen zdát.

Jinak pro info minulý týden byla ve Španělsku spuštěna největší FVE v Evropě výkon 590 MW = 1,5 mil. solárních panelů. Ještě větší FVE se aktuálně budují v několika dalších zemích, tam by se stejné pohádce jen zasmáli.

Řecko = 550 MW

Srbsko = 660 MW

Chorvatsko = 950 MW

Francie = 1000 MW

Turecko = 1350 MW

richie
3. září 2022, 10:42

znova len polopravdy ... ano co sa tyka FVE, tak spanielsko, teda konkretne juznejsie regiony spanielska (severne uz nie) maju potencial dosiahnut kapacity faktor pri FVE 18~20% .. o com sa napr. nemecom moze len snivat (davaju ledva 8~9%) a vtedy tam vychadza lepsia cena (aj ked mam pochybnosti ci sa dostanu bez dotacii az na tych uvadzanych 20~30€/MWh) .. no stale je to nestabilny/obcasny zdroj ee a potrebuje bud masivnu akumulaciu, alebo fosilny zaskok na vyrovnavanie dodavky .. co jeho cenu predrazuje nasobne .. teda ano, ak by sme kalkulovali garantovanu/stabilnu dodavku tak ani spanielsko sa nedostane na lepsiu cenu ako JE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se