Domů
Energetika v zahraničí
Gazprom díky rekordnímu zisku zrychlí výstavbu plynovodů do Číny
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Gazprom díky rekordnímu zisku zrychlí výstavbu plynovodů do Číny

Ruský plynárenský gigant Gazprom díky rekordnímu zisku zrychlí výstavbu plynovodů do Číny. Dnes o tom podle agentury Interfax na telefonní konferenci mluvil generální ředitel firmy Alexej Miller. Gazprom od ledna do konce srpna meziročně zvýšil vývoz plynu do této asijské země o 60 procent.

„Výsledky práce za první pololetí jsou opravdu velmi dobré. A tento finanční výsledek nám samozřejmě umožňuje říct, že máme zajištěny peněžní toky pro realizaci našich strategických investičních projektů,“ sdělil Miller.

Gazprom za prvních šest měsíců letošního roku vydělal rekordních 2,5 bilionu rublů (zhruba bilion Kč).

Podle Millera tak společnost může v brzké době začít propojovat svou plynovodní síť na evropském území s východem země. Kromě toho šéf Gazpromu oznámil, že se začne projektovat plánovaný plynovod Síla Sibiře 2. Plynovod má přivádět plyn z ložisek na východě Sibiře do Číny. V plánu je také odbočka přes Mongolsko.

„Víme, že čínský trh je nejdynamičtější na světě, a předpokládá se, že růst spotřeby plynu v Číně bude v příštích dvaceti letech tvořit 40 procent celosvětového tempa růstu,“ řekl Miller.

Tím, že se do roku 2023 zprovozní naleziště Kovykta, je Rusko připraveno dodávat Číně ještě více plynu, než bylo dříve dohodnuto, upřesnil šéf Gazpromu.

Gazprom dnes opět přerušil dodávky plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Ohlášená odstávka má trvat do sobotního rána.

Navzdory klesajícímu odbytu do Evropy Gazprom očekává za letošní rok výrazně vyšší zisk než za loňský rok. Ruské zásobníky plynu jsou plné z 92 procent, uzavřel Miller. Kontrolu nad Gazpromem má ruská vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Přemek z Mělníka
1. září 2022, 08:29

C. Tucker z tel. FOX News včera vzkázal Bidenovi, že válka na UA je téměř prohraná a stala se z toho obří "černá díra", která poškodí americkou i západní ekonomiku a uvolní cestu pro ekonomickou dominanci Číny. Ta totiž levné energie má k dispozici z RF....,prakticky v neomezeném množství....

Ceny elektřiny:

V Indii platí na 1 kwh 0,08 usd....,v Číně 0,09 usd....,nejlevnější evropská cena je v Norsku 0,12 dollar, a v Česku 0,52 dolaru....Mnohý evropský průmysl bude krachovat (a už krachuje) vůči azijské konkurenci s levnějšími energiemi....

Omega
1. září 2022, 10:44

No kapacita do Evropy je 300Mld m3

Kapacita do Číny je asi tak 30 Mld m3

Navíc Čína se nenechá vmanévrovat do situace, kdy by byla ze strany Ruska vydíratelná (a hodně pracuje na tom, aby byla energeticky soběstačná, asi nejvíc na světě), takže to bude pro Rusko "pyrhův" projekt

Přemek z Mělníka
1. září 2022, 11:07

Pyrhův projekt těžko.....je tu ještě Indie, paradoxně Saudská Arábie, Indonézie a různé energetické obchody třeba s Iránem a dalšími....Třeba 2 africké země si objednají tanker LNG a nechají ho vyložit tam kde je to u nich možné a pak si to nějak rozdělí.....,psali o tom...

Energetický hlad bude větší a větší, za pár let nám přibyde další miliarda lidí na zeměkouli.... Levná energie bude velmi vzácné zboží a RF to zřejmě zkouší dodávat spřáteleným zemím.....

Jan Stehlik
31. srpen 2022, 17:38

Je to v háji . Evropa bude bez levných energií . Asie naopak bude z těchto levných energií profitovat . Čeká nás desetiletí stagnace . Řešením je snad jedině dávat dovozní cla a tím zachránit evropská pracovní místa za cenu velké drahoty.

Michal
31. srpen 2022, 18:49

Jen klid. Nejhorší smrt je z vyděšení. Zaprvé plynovod Síla Sibiře se stavěl přes 5 let a zadruhé těch 60% navýšení do Číny je v absolutním vyjádření jan malá část toho, co Gazprom snížil Evropě. Suma sumárum tak Gazprom musí omezovat těžbu. Ale díky současným vysokým cenám i přesto vydělává víc, a tak se bude snažit hrát tu hru tak, aby ty vysoké ceny udržel co nejdelší dobu. Je fakt, že okolnosti , zejména klimatické posmínky letos v létě v Evropě a ve světě a další (Francie a stav její jaderné flotily, poničený LNG terminál v USA) mu jsou dost na ruku. Což nepotrvá věčně. Ideální by byla teplá větrná zima v Evropě, pak by ceny plynu letěly hodně rychle dolů.

A desetiletí stagnace bez levných energií? Např. léto 2027 si můžete koupit tanker LNG za 30 €/MWh. Rozhodně bych plynové hospodářství nelikvidoval. Jen bude třeba překousnout tuhle a možná příští zimu.

Ivan Švančara
31. srpen 2022, 19:35

treba sa oprostit od jednoduchych klišé a pozriet sa pravde do oci. Pozrime sa, ako isla cena za uplynulych 15 rokov v takmer vsetkych oblastiach hore. Cena prace na prvom mieste. Ale cena elektriny stagnovala. Su dve moznosti. Bud pojde cena prace a dochodkov dolu, alebo pojde cena energii hore. Musime si priznat, ze prvy variant je fantazmagoria a druhy uz realne nastal. Este pride duhe kolo, ze i ostatne komodity musia dorivnat paritu k energiam. Najjednoduchsi priklad su pekarenske vyrobky. Takze este aj cena prace bude musiet dorovnat paritu. Kde sa to zastavi, mozeme iba odhadovat, ale co to urobi s likviditou? Budeme musiet opat rozbehnut rotacky na eura a dolare. Tzn. dalsia inflacia. Cina dobre vedela, preco sa zbavuje americkych dlhopisov ako americkej metody vyvozu vlastnej inflacie, uz mi je jasne, preco diabol z vychodu presiel na rubel. Inflacne eura a dolare by bol Cierny Peter v jeho rukach.

Michal K.
31. srpen 2022, 21:19

Ja si tiez myslim, ze je to v pohode. V najhorsom oblecieme na druhy sveter treti

Michal K.
31. srpen 2022, 21:19

Kamarat mi tvrdi, ze za rychlym plnenim zasobnikov je dodavanie LNG plynu z Ciny(a ta ho ma samozrejme z Ruskej federacie). Ale nikde k tomu neviem nic najst. Neviete o tom nieco ?

Martin
1. září 2022, 06:58

Slyšel jsem něco podobného. Jen Čínu vyměnili za Arabské země. A týká se to hlavně západních zemí. Nás ne.

intfor
1. září 2022, 08:20

Před měsícem byly v novinách články o tom jak Saudská Arábie zvýšila nákupy ropy z Ruska. Zbytek je snad už jasný... K tomu ještě přidejte hladomor a násilí v Jemenu, za kterým z velké části stojí právě Arábie a je evidentní naše pokrytectví.

hellokitty
1. září 2022, 09:49

aaa, uz dlho nebol nas oblubeny Jemen, tak co uz ste im poslali nejake dolare na charitu alebo tym budete iba argumentovat v diskusii, aby ste ziskali moralne navrch?

Milan Vaněček
1. září 2022, 14:11

Asi to tak bude, píše o tom seriozní japonská Nikkei. Takže místo aby plyn proudil nejkratší cestou do Německa, tak ruský plyn putuje, zkapalněný, obrovskou oklikou přes půl zeměkoule.

A těží z toho i Čína i Rusko.

feliz navidad
1. září 2022, 15:13

"A těží z toho i Čína i Rusko."

A zaplatí to Evropští spotřebitelé.

Milan Vaněček
1. září 2022, 15:20

Ano

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se