Bavorsko reformovalo svůj zákon o ochraně klimatu. Pravidlo o minimální vzdálenosti větrných elektráren zůstává
Vláda Bavorska schválila avizovanou novelu zákona o ochraně klimatu, která má této německá spolkové zemi pomoci k dosažení klimatické neutrality do roku 2040. Kritici tvrdí, že opatření nejsou dostatečně rozsáhlá.
Bavorská vláda po odkladu schválila novou verzi zákona o ochraně klimatu. Ten novelizuje první bavorský zákon o ochraně klimatu, který byl po dlouhém boji přijat na konci roku 2020. Hlavním cílem novely je, aby se tato spolková země do roku 2040 stala klimaticky neutrální, uvedl ministerský předseda Bavorska Markus Söder po dvoudenním zasedání vlády v Mnichově. Jen v příštím roce bude na ochranu klimatu vyčleněna jedna miliarda eur.
Nová verze zákona přinese přibližně 50 nových opatření na ochranu klimatu, celkem je tedy plánováno nebo se realizuje 125 opatření. Jako ústřední nový bod Söder zmínil povinnost instalace fotovoltaických panelů na střechách komerčních budov. Tato povinnost se tak nebude vztahovat na všechny nové budovy, jak Söder sliboval zhruba před rokem a půl.
V platnosti zůstává i kontroverzní pravidlo „10H“ stanovující minimální vzdálenosti pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Zkušenosti ukazují, že se jedná o zásadní zásah do možností, kde stavět větrné elektrárny, a omezení potenciálu pro rozvoj větrné energetiky v Bavorsku.
Větrná elektrárna. Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0
Kritika opozice a environmentálních aktivistů
Podle Spolkového svazu ochrany přírody (BN) však novela bavorského zákona o ochraně klimatu nestačí k tomu, aby Bavorsko splnilo svůj podíl na cíli k omezení oteplení planety na 1,5 °C. Přestože státní vláda zapracovala některá zlepšení, "v mnoha důležitých bodech dokument nesplňuje očekávání", oznámilo sdružení v pondělí v Mnichově. Šéf sdružení Richard Mergner kritizoval, že zákon stále nepřináší dostatečná opatření v důležitých oblastech, jako je větrná energie a doprava.
Söderovo vládní prohlášení, v němž zhruba před čtyřmi měsíci představil základní kameny své politiky ochrany klimatu, se již setkalo s velkou kritikou opozice a ekologických sdružení. Jedná se pouze o oznámení bez dalekosáhlých opatření, vytýkají bavorskému ministerskému předsedovi Zelení. Tehdejší předseda bavorské BN Mergner již dříve prohlásil, že Söder stále dluží konkrétní a rychle účinná opatření proti změně klimatu.
Bavorský ministerský předseda Markus Söder. Zdroj: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0-de
Schválení v zemském parlamentu je považování za jisté
Podle ministra životního prostředí Thorstena Glaubera (Svobodný stát Bavorsko) má být za účelem měření pokroku v ochraně klimatu v Bavorsku zřízen nový koordinační tým ministerstev pro ochranu klimatu. Zpráva o pokroku má být předkládána každý rok, oproti dříve plánovanému dvouletému intervalu.
Dalším krokem je schválení reformy zákona v zemském parlamentu. Zde je díky vládní většině CSU a strany Svobodných voličů schválení považováno za téměř jisté. Opozice však pravděpodobně využije příležitosti, aby znovu vyjádřila svou kritiku a předložila další návrhy na zlepšení.
Mohlo by vás zajímat:
Takže v Bavorsku ze zavřou JE, VTE se stavět nebudou a země dosáhne uhlíkové neutrality pomocí FV el. na střechách komerčních budov..... pěkná blamáž.
Proč ne. Německo objevilo již kdysi zákon, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou.
Bavorsko před druhou světovou válkou ekonomicky (průmyslově) silně zaostávalo za Čechami a Moravou.
Uplynulo přes 80 let a v obou zemích, kde milují vepřo knedlo zelo a pivo, se situace zcela obrátila, ekonomika ČR je nevýkonná a zaostalá ve srovnání s Bavorskem.
A dosažení klimatické neutrality do roku 2040 ukazuje technologickou vyspělost země, která to může realizovat. My bychom se neměli k něčemu takovému zavazovat, rozhodně ne před roke 2060, nemáme na to finance ani technické know how.
Ehm, jak muze udajne dosazeni neceho za skoro dvacet let neco ukazat, kdyz se to jeste nestalo?
Ta vzdálenost desetinásobku výšky větrných elektráren je zbytečně velká. Hluk z větrných elektráren je minimální, každý se ostatně může přesvědčit anějakou větrnou farmu nnavštívit. Nevím jak v Německu, ale u nás mají větrné elektrárny daleko přísnější hlukové limity, než autodoprava. Když ale autodoprava tyto mlimity přesáhne, tak se nic neděje. U větrných elektráren by to asi neprošlo, ale tam ten problém s hlukem není. Větším problémem jsou předsudky z dezinformací.
Myslite treba tu dezinformaci, ze VTE nemaji problem s hlukem?
Myslím tu dezinformaci, že větrné elektrárny mají velký problém s hlukem.
Doporucuji zmenit usniho lekare.
Napr.
"Hluk větrníků škodí zdraví, varuje WHO. Měly by být hlasité jako šepot"
Dohledejte si na euro.cz, me to odkaz nepusti.
Vzdálenost od lidských obydlí je taková, že to není slyšet ani jako ten šepot a ani by nebyl zapotřebí ten desetinásobek výšky. Naopak hluk z dopravy je ten problém. Kdy o tom napíšete?
Clovek, ktery by jen trochu chtel by se zeptal treba strejdy googla a zjistil by, ze ten problem existuje. Ale to by nejdriv musel vytahnout hlavu ze sveho zadku.
Tak odkazy jste dostal, jak se rika, chytremu napovez...
Pokud jsem si všiml, tak v Laponsku mají soby co neumějí číst, nepřečtou si pana Karáska a pana Bláhu. Ty vrtule jim dezinformačně vadí.
A co nám pane Vinkler napíšete ještě vtipného? Vy jste prostě taková veselá kopa.
Až budete pane Karásku někdy mít náladu na zkoumání pravdy zjistíte, že standardní měření hluku pro hygienické měření vychází ze slyšitelnosti lidí. To je zhruba 50-12 000Hz . Mnoho živočichů má rozsah slyšitelnosti daleko širší. Slyší infrazvuk generovaný průchodem listu kolem sloupu i ultrazvuk generovaný listem při vysoké až nadzvukové rychlosti proudění. Tedy plnění Hygienických norem je jen pro lidi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se