Domů
Evropská Unie
Státy EU zvažují kroky pro omezení cen elektřiny
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Státy EU zvažují kroky pro omezení cen elektřiny

Česko, Německo, Rakousko, Belgie a další státy uvažují nad tím, jak oddělit velkoobchodní ceny plynu od cen elektřiny pro koncové uživatele. Tlak na politické zástupce napříč EU se stupňuje. Obyvatelé i zástupci průmyslu volají po okamžitých opatřeních. Český ministr Jozef Síkela svolal na pátek 9. září mimořádnou schůzi Rady ministrů EU pro energetiku. Její výsledek by mohl napovědět nakolik je EU v oblasti řešení energetické krize pospolná.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck, jak informuje zahraniční portál Montel, přemýšlí rovněž nad tím, jak by šlo přenést relativně nízké provozní náklady obnovitelných zdrojů energie na koncové uživatele. To by mohlo znamenat např. změnu v dosavadním schématu podpory. Například aukční systém v Německu je nyní nastaven tak, že v případě nižší ceny na spotovém trhu ve srovnání s cenou vysoutěženou v aukci je výrobci rozdíl dorovnán. V opačném případě se prodává za tržní cenu.

Aukční systém není nastaven stejně ve všech zemích EU. V ČR je zamýšlen jinak, a to jako tzv.  rozdílový kontrakt (contract for difference). Zjednodušeně řečeno, vysoutěžená cena by byla pro výrobce fixní, a to na úrovni, na jaké si cenu vysoutěží v aukci.

Za rekordními cenami je i problém s jádrem ve Francii

Habeck dále uvedl, že za současnými cenami energetických komodit v EU stojí také velice špatná disponibilita francouzské jaderné flotily. Problémy zadlužené EDF s jadernými elektrárnami jsou značné, přičemž se jí nedaří plnit harmonogram odstávek. V reakci na oznámení z minulého týdne o prodloužení odstávek u jaderných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 5,2 GW vzrostly tamní ceny elektřiny pro 1. kvartál příštího roku až nad 1 500 EUR/MWh.

Politici z Rakouska nebo Belgie pak volají buď po zastropování cen elektřiny, nebo po reformě trhu. Belgie prostřednictvím svých politiků například odsuzuje, že elektrárny s nízkými provozními náklady, jako například jaderné elektrárny, dodávají za rekordně vysoké ceny.

Před unáhlenými kroky v podobě reformy trhu, např. zavedením maximálních cen pro daný typ elektráren, však varují energetičtí experti, jak udává Montel. Zavedení cenových stropů by dle nich mohlo ohrozit stabilitu elektrizační soustavy, jelikož nemusí brát v potaz velikost poptávky.

Výrobci pak mimo jiné také prodávají svůj předpokládaný objem výroby z velké části na roky dopředu, takže za současné spotové ceny nedodávají nebo dodávají v porovnání s celkovým objemem jen malou část své výroby.

Celoevropské řešení

Po celoevropském řešení energetické krize volá český ministr Jozef Síkela. Ten svolal mimořádnou schůzi energetických ministrů EU na pátek 9. září. Podle Síkely by zastropování cen plynu pro výrobu elektrické energie vedlo ke snížení ceny elektrické energie a vytvoření tzv. intervenčního fondu by vrátilo na energetické trhy likviditu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zbyněk Poisl
30. srpen 2022, 10:52

Tak zvažujte, zvažujte. Až zvážíte, bude už Evropa minulostí. Krize je třeba řešit okamžitě a operativně, ne o nich sáhodlouze kecat a "přemýšlet." Současný stav je názorná ukázka toho, že politici jsou banda budižkničemů, která umí jen schůzovat. Jenže tenhle svět potřebuje lidi, kteří vědí co dělat, ne o tom kecat! Ne nadarmo se říká, že myslet znamená houby vědět!

Ivan Novák
30. srpen 2022, 11:40

Kdo chce moc, nemá nakonec nic. Přenášet všechna rizika a vícenáklady na spotřebitele, jenž nemůže odmítnout, je společensky neudržitelné. Vypadá to, že míříme k regulovaným cenám pro všechny dodávky a spotřebu, založeným na povinném zobchodování předpokládaného, úředně schváleného denního/týdenního/měsíčního/ročního diagramu po typových skupinách a regionech. Volněji se bude obchodovat pouze s oprávněnými odchylkami od diagramů, v rozsahu včas předem schváleném regulátorem. Vlastně, nynější francouzský model, dotažený s německou důkladností k úplnosti.

Ivan Švančara
30. srpen 2022, 12:39

Poznate tu povidacku na pismeno? Hasici hov…no hasi.

Politici pitomosti provadi.

Diabol dakuje debilom.

Bezim blejt bokem.

Michal K.
30. srpen 2022, 13:48

Tak na Slovensku uz sa to rozbieha. Hlinikaren v Ziari nad Hronom zacala prepustat, OFZ na orave prepusta, a Duslo Sala obmedzuje vyrobu.

trend. sk/biznis/vyroba-hnojiv-europe-ruca-nevyrabame-tvrdi-sef-dusla-ale-bez-hnojiv-nebudu-potraviny?itm_brand=trend&itm_template=news&itm_modul=najcitanejsie&itm_area=najcitanejsie-24h&itm_position=3

Ocakaval som nieco podobne, ale ovela ovela neskor, niekedy na jesen, ci zaciatkon zimy

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se