
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Úložiště jaderného odpadu za 510 mld. Kč má vyrůst pouhé 2 km od německých hranic

Po více než 14 letech švýcarské sdružení NAGRA (pozn. Národní sdružení pro ukládání radioaktivních odpadů) rozhodlo o nejvhodnější lokalitě pro umístění úložiště jaderného odpadu. Za lokalitu s nejlepšími geologickými podmínkami byl vybrán severní Lägern – přesná lokalita je ovšem pouhé dva kilometry od hranic s Německem.
2. Dceřiná společnost francouzské EDF udělala na spotovém trhu obří chybu, bude ji stát cca 60 mil. eur

Ve dvou oddělených transakcích, které proběhly 6. a 7. září letošního roku prodala zmíněná společnost 2,03 GW, resp. 5,75 GW (Pozn.: žádné dostupné zdroje dosud neuvádí, na jaký počet hodin byly tyto výkony prodány). Že se jedná o opravdu velké výkony dokazuje například srovnání s tuzemskou jadernou elektrárnou Temelín, která disponuje výkonem 2,2 GW.
3. Rozhodnutí o navýšení exportní kapacity plynovodu TAP do Evropy má padnout na začátku roku 2023

Výkonný ředitel společnosti TAP Luca Schieppati podle Reuters během konference Gastech uvedl, že pokud plánovaný tržní test prokáže dostatečný zájem o další přepravní kapacitu, bude zahájen projekt rozšíření kapacity plynovodu.
4. Ceny ropy klesají kvůli obavám o poptávku

Cena ropy Brent se během pondělního odpoledne pohybuje okolo 94 USD/bbl. Cena americké WTI se pak pohybuje na úrovni 88 USD/bbl. Vývoj cen tak má od června letošního roku, kdy se ceny v případě ropy Brent podívaly i nad 120 USD/bbl, značně sestupnou tendenci. Jako důvod poklesu forwardových cen analytici vidí především obavu o poptávku.
5. Větrné turbíny GE Haliade-X porušily patent, jejich prodej bude v USA zakázán

Siemens Gamesa zažalovala GE u massachusettského okresního soudu v roce 2020. Podle ní GE svými větrnými turbínami Haliade-X porušily dva její patenty týkající se konstrukce větrných turbín. Letos v červenci pak porota rozhodla, že GE skutečně porušila jeden z patentů na technologii, která umožňuje využití větších motorů s vyššími výkony a snižuje pravděpodobnost selhání turbín.
6. Německý regulátor varuje před masivním používáním přímotopů v zimě, mohly by ohrozit bezpečnost dodávek

Ačkoliv se situace na evropském energetickém trhu v posledních dnech postupně uklidnila navzdory stále nízkým dodávkám zemního plynu z Ruska po zastavení toku plynu plynovodem Nord Stream 1, bezpečnost dodávek během následující zimy zůstává klíčovou otázkou. Evropské zásobníky plynu sice v řadě evropských zemích již přesáhly hladinu 85 % vytyčenou EU pro začátek října, při případnám dalším poklesu dodávek plynu by mohla být situace v zimě stále kritická.
7. Srovnávací studie ukazuje nárůst emisí CO2 v USA

Nárůst emisí v roce 2021 narušil dlouhodobý klesající trend všech druhů emisí způsobených energetikou. Hlavní příčinou bylo opětovné nastartování světových ekonomik po období útlumu způsobeným pandemií koronaviru.
8. Německá rada ekonomických expertů požaduje ponechání jaderných elektráren v provozu do ukončení energetické krize

Nově vytvořená Rada ekonomických expertů poprvé zaujala veřejné stanovisko ohledně dalšího provozu německých jaderných elektráren. Podle jejích pěti expertů by současně provozované reaktory měly být nadále provozovány přinejmenším do doby, kdy bude dlouhodobě překonána současná energetická krize.
9. Vláda určila maximální ceny energií, za elektřinu 6 Kč za kWh a plyn 3 Kč

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal, že včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu. Domácnost, která elektřinou i topí, by podle něj měla ušetřit až 111.000 korun za rok. Odhad ceny elektřiny bez stanovení stropu činil asi 12 korun za kWh, uvedl Rakušan.
10. Evropská komise nejspíš nenavrhne zastropování cen plynu

V neoficiálních návrzích Evropské komise na mimořádná opatření k řešení prudkého růstu cen elektřiny, které v úterý zveřejnil portál Montel, není stanoven strop pro ceny plynu. Server o tom informoval v úterý odpoledne. Komise minulý týden doporučila dočasný cenový strop pro dovoz plynu z Ruska skrz plynovody. Opatření vzbudilo vlnu kritiky, a to především od zemí EU, které jsou na ruském plynu více závislé, jako například Rakousko a Maďarsko.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
Energostat: výroba elektřiny v Německu
Mohlo by vás zajímat:
Vývoj kontextu TAP bude ještě zajímavý. Přebiráním Arménie pod ochranu Nancy Pelosi se mění mnohé (na okraj, tenhle neuvěřitelný americký manévr je zaslouženým výsledkem Putinovy ukrajinské sprosťárny, a jestli ho netrefí šlak teď tak už nikdy), včetně předpokladů o ropě u Kaspiku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se