Domů
Komoditní trhy
Dceřiná společnost francouzské EDF udělala na spotovém trhu obří chybu, bude ji stát cca 60 mil. eur
Trading floor uniper
Zdroj: Uniper

Dceřiná společnost francouzské EDF udělala na spotovém trhu obří chybu, bude ji stát cca 60 mil. eur

Společnost Electricite de Strasbourg, kterou většinově vlastní francouzský gigant EDF, omylem prodala na spotovém trhu elektřinu o výkonu 2,03 GW a 5,75 GW, jak informuje zahraniční portál Montel. Provozovatel francouzské přenosové soustavy z obav o zajištění dostatečných dodávek elektřiny vyslal varovný signál do okolních zemí.

Ve dvou oddělených transakcích, které proběhly 6. a 7. září letošního roku prodala zmíněná společnost 2,03 GW, resp. 5,75 GW (Pozn.: žádné dostupné zdroje dosud neuvádí, na jaký počet hodin byly tyto výkony prodány).  Že se jedná o opravdu velké výkony dokazuje například srovnání s tuzemskou jadernou elektrárnou Temelín, která disponuje výkonem 2,2 GW.

Společnost se tímto prodejem ocitla v krátké pozici (nedostatku elektřiny) pro pokrytí svých potřeb a vystavila se tak do odchylky. Tato chyba přišla společnost dle Financial Times na odchylkách 60 miliónů EUR.

Situace si vynutila nutnost vyslat ze strany provozovatele francouzské přenosové soustavy pohotovostní signál do okolních států. Signál byl zaslán do Spojeného království a Španělska a jeho účelem bylo připravit tamní provozovatele přenosové soustavy, že do Francie může být potřeba importovat v daných hodinách velké množství elektřiny. Aktivace záložních zdrojů však nakonec nebyla potřeba.

Společnosti působící na spotovém trhu posílají na každý den v týdnu nominace po hodinách provozovateli přenosové soustavy nebo operátorovi trhu, u nás společnost OTE. Nominaci si lze představit jako souhrn uskutečněných obchodů na danou hodinu – nákupy (+) a prodeje (-).

Kvůli specifickým vlastnostem elektrické energie, jako její obtížná skladovatelnost ve velkém měřítku, musí být v elektrizační soustavě udržována vyrovnaná bilance výroby a spotřeby. Pozice obchodníka, neboli souhrn jeho uskutečněných obchodů se proto musí rovnat v každé hodině nule. V opačném případě se obchodník vystavuje riziku platby za svou odchylku.

Dle vyjádření společnosti byla na vině IT chyba. Situace přišla pro společnost ve velmi nevhodnou dobu přetrvávajícího napětí na trzích a vysokých cen elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se