Evropská komise nejspíš nenavrhne zastropování cen plynu
V neoficiálních návrzích Evropské komise na snížení cen plynu nebyla stanovena žádná opatření pro zastropování ceny komodity. Vyplývá to z uniklého dokumentu, o kterém informovala média.
V neoficiálních návrzích Evropské komise na mimořádná opatření k řešení prudkého růstu cen elektřiny, které v úterý zveřejnil portál Montel, není stanoven strop pro ceny plynu. Server o tom informoval v úterý odpoledne. Komise minulý týden doporučila dočasný cenový strop pro dovoz plynu z Ruska skrz plynovody. Opatření vzbudilo vlnu kritiky, a to především od zemí EU, které jsou na ruském plynu více závislé, jako například Rakousko a Maďarsko.
Návrh EK zahrnuje omezení tržních příjmů pro výrobce elektřiny, kteří mají stabilně nízké náklady, dále koordinované snížení poptávky po elektřině v EU, možnosti regulace maloobchodních cen pod úrovní nákladů a zavedení příspěvku na základě zisku od společností vyrábějících fosilní paliva, který by pomohl vládám podpořit koncové uživatele.
Jednalo by se o dočasná opatření zaměřená na zmírnění příliš vysokých cen energie v letošní zimě. Očekává se, že EK předloží formální návrhy dnes poté, co je její předsedkyně Ursula von der Leyenová nastíní v projevu v Evropském parlamentu.
Neoficiální návrh neobsahoval konkrétní údaje o výši stropu tržních příjmů, dřívější návrh ale obsahoval cifru 200 EUR/MWh. Další pracovní verze dle médií hovořily o 180 EUR/MWh. Horní hranice tržních příjmů by se vztahovala na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů, jaderné energie, hnědého uhlí a ropy, výjimka by byla pro biometan. Vztahovala by se jak na burzu s elektřinou, tak na mimoburzovní obchodování s elektřinou.
Pravidlo by se ale mělo aplikovat pouze na skutečně realizované tržní příjmy. Výrobci, kteří se již zajistili nebo prodávali elektřinu v rámci dohod o nákupu energie (PPA) za ceny nižší než limit, by tak neměli být dotčeni. Návrh rovněž výslovně vyzývá vlády členských států, aby podporovaly PPA pro obnovitelné zdroje, a to i s využitím slučitelných režimů podpory a záruk původu.
Vlády jednotlivých států by také dle návrhu musely snížit poptávku ve vybraných špičkách o dosud nestanovenou hodnotu. Dřívější návrhy zmiňovaly v průměru nejméně 5 % oproti prognózám, které předložili provozovatelé přenosových soustav.
Mohlo by vás zajímat:
On hlavně Putin před nedávnem prohlásil, že pokud EU cenový strop na plyn zavede, nepošle už do Evropy ani kubický milimetr plynu. Nespíš to pochopili i ti nejzabedněnější tydýti v Bruseli a ti co ne, si to nechali vysvětlit od států, které nakupují plyn přímo v Rusku.
Jen doplním čísla: zásobníky se pořád úspěšně plní neruským plynem:
EU celkem naplněno 84% = 90 miliard m3
Německo = 89%
ČR = 83%
Terminály aktuálně jednou na cca 65% svých kapacit a posílají denně cca 300 mil. m3 zemního plynu
Tak zrovna v ČR to plnění zásobníku trochu vázne, současný stav je 8% pod dlouhodobým průměrem k tomuto datu.
nespěchej, musíš počkat, první tanker nakoupený ČEZ s LGN připluje do Nizozemí 19.9.2022
Pořád je v nich mnohem více než vloni touhle dobou ? http: //extranet.net4gas.cz/storage_actual.aspx
Myslíte tím neruským plynem, kdy LNG tanker s africkou vlajkou natankuje v Rusku a pak to vyloží v evropském přístavu? :-)
existuje nejaky dukaz misto plku? napr. nejaka zdokumentovana trasa plavidla z marinetraffic.com alebo nieco podobne?
jj dá se to sem tam vidět i na marrinetraffic ;-)
mna ale nezaujima sem-tam, mna zaujima konkretne plavidlo v konkretnom priestore a case
ja si tiez mozem vymysliet, ze sem-tam sa da v brne zahliadnut metro
Tak trošku zapoj mozeček a zaměř se na LNG terminál Portovaja
takze konkretny dokaz neexistuje, dakujem
tak aktualna kapacita v zasobnikoch postaci mozno na ~2mesiace zimnej spotreby .. uvidime ako to nakoniec dopadne .. zalezi ako budu pokracovat dodavky, ked sa dopyt este zvysi (zacne zimna sezona) a ci bude v zasobnikoch dostatok na zabezpecenie rozdielu .. a ako to dopadne s europskou solidaritov, ked poniektore krajiny maju male zasobniky ..
2 měsíce bez jakýchkoliv dodávek a při loňské spotřebě. Neslyšel jsem že by Norsko nebo USA přestali dodávat plyn. Spotřeba je o 15-30% nižší než minulé roky
tak hlavně všichni včetně půti pochopili, že EU už ruský plyn opravdu nepotřebuje, jeho dovoz do EU klesl v červenci a srpnu o 80% proti roku 2021 a nadále klesá a hlavně klesá objem peněz z plynu a ropy. Gazprom a celé rusko se v druhém pololetí dostanou do obrovské ztráty, druhé pololetí bude pro rusko ekonomický armagedon. rusko prohrává na bojišti a prohrává i energetickou válku s EU. Jen během této zimy bude zprovozněno 5 nových terminálů na LGN = konec ruského plynu. GAME OVER
Před začátkem topné sezóny je ten jásot poněkud předčasný...
nikdo tady nejásá, jen je to popis situace, že EU dokázala za pouhý 1/2 rok snížit závislost na ruském plynu o 80% a stejně je schopna plnit zásobníky neruským plynem. Od lednu budou schopny evropské terminály posílat do trubek cca 600 mil. m3/den (kapacita NS1 = 170 m3/den). Emile neboj budu tě o stavu zásobníku pravidelně informovat v průběhu celé topné sezóny. Samozřejmě spoléháme všichni na tebe a tvou otužilost, všichni si pamatujeme tvé dřívější prohlášení, že zapínáš topení až v listopadu a přestáváš topit na začátku března.
Právě že to je "popis situace" mimo topnou sezónu, který nijak neimplikuje situaci v topné sezóně. Informace o stavu zásobníků si dokážu dohledat sám a nepotřebuju k tomu Bláhu. A to mé "dřívější prohlášení" si pamatujete blbě, že zapínám topení až v listopadu jsem nikde nepsal.
Prosím nepíšte bludy, že Rusko v druhom polroku čaká ekonomický armagedon. To skôr Európu. Včerajší článok píše, že podľa agentúry Bloomberg príjmy ruského rozpočtu plynúce z ropy a plynu v auguste medziročne klesli o viac ako 3%. O koľko medziročne vzrástli náklady na nákup ropy a plynu v EÚ? Určite nie o viac ako 3%, ale niekoľko násobne.
Antone, musíš pochopit jednu věc, klesly i když cen plynu a ropy byly na vrcholu, v září jsou ceny o cca 10% nižší, ale hlavně EU neustále snižuje oděr plynu z ruska a od prosince přestane odebírat hlavní vývozní zdroj ropu. rusko navíc zatím stála válka cca 4 biliony Kč to jsou výdaje proti roku 2021 navíc, i kdyby vydělávala 3x víc stejně to na pokrytí války, nezaměstnanosti, inflace atd. nebude stačit. Navíc rusku rychle mizí dolarové rezervy, které jim nezabavil západ od února rusko spálilo už 80 miliard dolarů.
hlpd, prosím vašu reakciu aj na druhú časť môjho komentára, o koľko viac medziročne vzrástli Európe náklady na nákup ropy a plynu.
To si můžeš klidně namlouvat, ale to, jaký podíl je v mnohokrát přeprodaném plynu, který my nakupujeme za krvavé peníze, toho ruského, nikdo nezjistí a ani se o to nebude snažit. Bude rád, že vůbec nějaký plyn má. Mimochodem na Seznamu je článek o tom, že Evropa nakupuje ruské LNG od Číňanů. Takže už to leze na povrch. To, co tvrdili před pár dny údajně jen proruští trollové, se ukazuje, že má racionální základ. A to v tom článku není zmíněno, že stejný ruský LNG nakupují i američani, takže se časem můžeme těšit na "americké" LNG od nich. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cina-kupuje-levny-rusky-plyn-evrope-ho-prodava-s-prirazkou-213733
ja som si vzdy myslel, ze tu carovnu palicku ktora dokaze zmenit "okupacny" rusky plyn na molekuly "slobody" maju iba americania.
A hla, uz ju maju aj Cinania :) To je teda pokrok. Ako vidim svet sa stale vyvija.
Normalne ma napada kacirska myslienka.
Nemohla by si tu carovnu palicku zabezpecit aj EU ?
Ze by sa nakupil "okupacny" plyn od Ruska na priamo, aktivovala by sa ta zazracna palicka (co zatial maju iba amici a cinania), a do EU uz by sa doviezol "slobodny" plyn. A kedze by to bolo bez prostrednikov, tak by sa na tom aj usetrilo
My jsme si ten plyn napřímo objednali, akorát ho Rusáci nedodávají. Že prý vyšší moc.
No a pokud chtějí zrušit sankce, není nic snažšího, než vrátit okupační vojska zpátky na území RF.
zaujmave je, ze americka alebo cinska zazracna palicka taketo podmienky nema. taku by sme si mali zohnat
No, to se musíte zeptat v Rusku, proč jim nevadí prodat do Evropy přes Čínu, ale napřímo tomu brání vyšší moc.
(Upřímně by mě zajímalo, jaká část omezené Ruské kapacity LPG se doopravdy vyváží takovým způsobem do EU)
zjavne amici a cinania maju know how na tu zazracnu palicku.
asi nam neostane nic ine ako sa ist poradit, ze ako to vlastne robia.
nevsimol som si ze by rusaci viedli imperialnu politiku voci cine alebo usa, ze by sa na ich uzemi nachadzali na dovolenke nejaki zeleni muzici, rusak si na ukrajinu vyskakuje iba preto, ze nie su v nato, v momente keby si nieco podobne dovolili voci cine alebo usa, tak budu vymazani z mapy pestrym nuklearnym arzenalom tychto krajin
nevsimol som si, ze by rusaci viedli imperialnu politiku voci EU, alebo ze by na ich uzemi mali svojich vojakov. Za to sa dalo vsimnut, ze vedu vojnu proti americkej kolonii (toho casu nazyvanej tiez Ukrajina) a zjavne to nevadi na to aby americania pouzivali zazracnu palicku. Dokonca produkt pouzivania zazracnej palicky radi predaju tajtrlikom, ktori sa jej pouzivaniu ostentantivne brania, na ukor svojej zivotnej urovne
Pokud Evropa ruský plyn nepotřebuje, tak proč je cena plynu 200€/MWh?
To byla reakce na hlpb.
Nehrozí fyzický nedostatek plynu, v tom se putin a rusofiloé přepočítali, cena je druhá věc..
Jak se tedy tvoří cena na trhu tvořeném nabídkou a poptávkou?
Jirko, jde o to, že si putin a rusofilové ještě v červnu mysleli, že bez ruského plynu se EU neobejde a jestli nenastane extrémní zima, tak to EU dá bez ruského plynu už tuto zimu v pohodě
a jestli nastane extrémní zima co potom? a pokud to dá EU bez ruského plynu, proč jsou jeho ceny tam kde jsou? proč řešíme energetickou krizi, když dle Vás ruský plyn nepotřebuje, právě ten plyn co tady celou tu krizi způsobil ? na to, že ho nepotřebuje nám jeho nedostatek působí dost velké problémy, a to ještě nenajely teplárny.
hlpb...,člověče že nesedíš ve vládě jako palivový poradce....,tam je to taky samý palivový optimista....
Akorát že si toho voliči a "proruští" aktivisté neváží....posledně Fialu ve Zlíně na předvolebním mítingu vypískali a předtím v Otrokovicích.....Co na něj lidé volali, nemohu publikovat, protože bych dostal Ban....
Dala by to určitě. Vždy se nějak přežije, ale ne v pohodě. Cena plynu by nebyla "druhá věc". Nebo byla? Rozhodující by bylo plyn mít za jakoukoli cenu. Takže opět zákon nabídky a poptávky.
Pri cene plynu na trhu zas nad 200 €/MWh tvrdenie, že nehrozí fyzický nedostatok plynu postavené na vode.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se