Domů
Plynárenství
Rozhodnutí o navýšení exportní kapacity plynovodu TAP do Evropy má padnout na začátku roku 2023
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Rozhodnutí o navýšení exportní kapacity plynovodu TAP do Evropy má padnout na začátku roku 2023

Finální rozhodnutí o zdvojnásobení kapacity plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP), kterým je dopravován do Evropy zemní plyn z Ázerbájdžánu, by mělo padnout začátkem příštího roku. Navýšení kapacity plynovodu TAP, který je součástí infrastruktury jižního plynového koridoru, je součástí snahy Evropské unie v oblasti snížení závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska. Informaci přinesl zahraniční server Reuters.

Výkonný ředitel společnosti TAP Luca Schieppati podle Reuters během konference Gastech uvedl, že pokud plánovaný tržní test prokáže dostatečný zájem o další přepravní kapacitu, bude zahájen projekt rozšíření kapacity plynovodu.

Vyjádření výkonného ředitele společnosti TAP následuje dva měsíce poté, co Evropská komise podepsala s Ázerbájdžánem memorandum o porozumění ohledně navýšení dovozu zemního plynu na alespoň 20 mld. m3 do roku 2027.

Samotné navýšení přepravní kapacity má být provedeno v několika krocích, přičemž první nárůst lze očekávat do 3 let a samotného zdvojnásobení kapacity by mělo být dosaženo do 5 let.

V budoucnu možná i vodík

Kromě projektu rozšíření přepravní kapacity pracuje TAP zároveň na projektu přípravy plynovodu pro přepravu vodíku poté, co studie proveditelnosti zaměřená na toto téma přinesla pozitivní závěry.

"Dalším krokem bude test materiálů a svarů, abychom si byli jistí, že jsou způsobilé pro přepravu vodíku," dodal Schieppati.

Výstavba plynovodu TAP trvala téměř čtyři a půl roku a byla dokončena v říjnu 2020. V listopadu 2020 byl zahájen komerční provoz. První plyn do Evropy začal plynovodem TAP proudit 30. prosince 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
16. září 2022, 14:43

Jeden za 18, druhý bez dvou za 20. Zangezurský koridor, jemuž nyní Rusové nejsou schopni zabránit a nikdo slušný je podpořit nemůže (leda Peršané na hanbě) zvedne sebevědomí a z něj vyplývající finanční nároky Turkům i Azerům.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516