Cena ropy Brent se pohybuje okolo 105 USD/bbl, obavy z recese zatím převažují nad obavami o nabídku
Ropa během pondělního rána otevřela níže, když obavy z možné nadcházející recese převažují nad obavami o nabídkovou stranu. Obavy z recese lze vidět již delší dobu na finančních trzích, kde investoři navyšovali svou hotovost a zbavovali se více rizikových aktiv, jako jsou například kryptoměny. Vysoká inflace, v Evropě z velké časti způsobená rekordně vysokými cenami energií, nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což medvědí sentiment umocňuje.
Cena ropy Brent s dodávkou během příštího měsíce otevřela v pondělí ráno na 105,79 USD/bbl, tedy o 1,23 USD/bbl níže. Americká WTI pak otevřela na 103,49 USD/bbl, o 1,30 USD/bbl níže.Jak informuje zahraniční energetický portál Montel, ropa k pátku odepsala v mezi-týdenním porovnání cca 6 %. Ceny ropy Brent se v minulém týdnu dostaly krátkodobě i pod 100 USD/bbl až na 98,5 USD/bbl. Na trhu s ropou je tak k vidění vysoká volatilita způsobená nejistotou v ohledu budoucího vývoje ruské agrese na Ukrajině a vývoje pandemie COVID-19. Pro představu, v červnu se ropa Brent obchodovala i za 125 USD/bbl.
Obavy z recese tak zatím převažují nad obavou o nabídku, kdy EU a mnoho dalších západních států uvalilo embargo na dovoz ruské ropy. Rusko je přitom významným celosvětovým exportérem a jeho ropu bude pro Evropu obtížené nahradit.V případě EU navíc embargo teprve nabírá na síle. Na finančních trzích je nicméně obava z možné recese jasně znatelná i vzhledem k utahujícím se monetárním politikám jednotlivých centrálních bank, včetně amerického FEDu.
„Investoři nadále snižují své býčí sázky, kdy utahující se monetární politiky zvyšují riziko pomalejšího hospodářského růstu,“ uvedla v komentáři k dění na trhu australská banka ANZ. „Čisté dlouhé pozice na ropných futures ropy WTI jsou nyní na nejnižší úrovni od března 2020. Tehdy se v počátku šíření COVID-19 zhroutila poptávka.“
Nejistota týkající se Ruska
Na trhu jsou proto k vidění protichůdné síly, jelikož státy G7 diskutují o dalších možných sankcích vůči Rusku v důsledku jeho agrese na Ukrajině. Sankce si lze dle vrcholných politiků představit například v podobě zastropování cen ruské ropy.
Sankce nicméně mohou vyvolat odvetné opatření ze strany Ruska, které může jeho ropný export podstatně omezit, aby Západu uškodilo s tím, že poškozené budou obě strany. Analytici JP Morgan varovali, že v takovém případě by mohly ceny ropy atakovat až závratných 380 USD/bbl.
„To vše opět odhaluje, že sankce vůči Rusku nakonec způsobí mnohem větší škody těm zemím, které je vyhlásily,“ uvedl k sankcím ruský prezident Vladimir Putin.
Agrese na Ukrajině způsobuje přes prohlášení ruského prezidenta Rusku významné škody. A to například podstatný odliv zahraničního kapitálu nebo narušení dodavatelských řetězců, které je zřetelné třeba u tamního automobilového průmyslu, resp. poklesu výroby automobilů.
Dlouhodobě negativní dopad na tamní energetiku bude mít exit gigantů, jako je BP, Shell nebo Equinor. Ti se z Ruska stáhli i za cenu vysokých ekonomických ztrát.
Mohlo by vás zajímat:
Rusko bude udržovat určitý nedostatek ropy a plynu na trhu, protože je to pro něj ekonomicky výhodné /no a arabům se to také líbí/, a protože má i masivní odbyty na tyto uhlovodíky do Azie....Tahle ekonomická válka proti RF nás přijde na pěkný problémy.....
Takže když Rusko, obr na hliněných nohou dle rusofobů, když dostane rýmu, tak my dostaneme zimnici, protože jsme na jeho energiích závislí...My na jeho energiích a uhlovodících a svět na jeho pšenici a to je sakra silný argument......smiřme se s tím a až RF zcela utneme odběry energií, odebere to ve světě někdo jiný......a rád..
Ano jsme na nich díky vlastní hlouposti velmi závislí. Po nepříjemném budíčku to zkoušíme řešit. Že to nebude bolet je naivní představa ale stojí to za to.
Ale to nevyřeší náš problém , my se zbavíme závislosti na Rusku jen tím že si uděláme za velké peníze závislost na někom jiném. Energetické a a surovinové koncepce podle zelené ideologie prostě nefungují , protože nejde všechno recyklovat a nejde ekonomicky výhodně převést vše na OZE , alespoň se současnými technologiemi ne. Navíc energetické koncepce většiny států EU i naše jsou tak hloupé, že nevyužívají ani to co se dnes technika nabízí a místo toho se soustředí na modlu OZE a dokud se toto myšlení nezmění tak se nepohneme z místa a o tom to je.
Jinými slovy by jsme tedy měii nechat Rusku volné ruce v jeho rozpínavosti jako menší zlo. Ono to jaksi totiž od sebe nejde oddělit. Příznivý léta máme za sebou a nyní budou před námi vynucené odříkání, aby se to dalo do rovnováhy. Tak to ve vývoji lidstva chodí po menších či větších periodách. Před vyšší mocí se utéct nikam nedá a jenom by se to zhoršovalo.
Problém je , že situace se stejně nezmění . At by jsme nechali rusáky mezi sebou se mlátit a nevšímaly si jich nebo se do nich nevměšovali , tak stejně to černé moře budou mít pod palcem . Jediný rozdíl by byl méně mrtvých , lepší ekonomika a vystřízlivění z ruské submisivity. Doufám , že to konečně povede k nějaké evropské vojenské spolupráci . Zde na to evropa kašlala a žila v pacifismu.
No víte ono by stačilo kdyby EU zastavila rozpínání NATO a žádná válka by nebyla.
Akorát, že by ČR pak byla chudým tuhým sovětským/ruským vazalem jako Bělorusové a nikdy jinak, děkuji nechci.
Víte, oni Ukrajinci už taky nechtějí být v područí Ruska. Tak jim to nevnucujte. A Nato se rozhodně na UA nerozšiřovalo, Německo a Francie byly rozhodně proti, právě kvůli nedráždění Ruska. UA získala jen neurčitý příslib.
Nepomohlo to.
rusko je proti EU a USA ekonomický prcek má cca 20x menší ekonomiku
Ekonomika ruska je menší než Italie, která má cca 1/2 obyvatel, bez ropy a zemního plynu, je zbývající ekonomika ruska dokonce menší než Polska. Ekonomické sankce z ruska do několika let udělají další KLDR.
Jinak závislost EU na ruských surovinách není totální.
Za měsíc EU ukončí dovoz uhlí, už je zajištěna 100% náhrada
Do konce roku ukončí EU dovoz ropy až na několik výjimek (ČR, Maďarsko..), toto je pro rusko největší problém, ropa tvoří drtivou většinu jejich příjmů
Zemní plyn je největší problém, zatím se podařilo snížit EU závislost na ruském plynu ze 40% na 30% a dále tato závislost klesá (např. Německo snížilo závislost z loňských 55% na 35%, ČR po nasmlouvání terminálu na LNG ze 100% na cca 65%)
Dobrý den pane Bláha. Jak vidíte budoucí cenu elektřiny?
hlpb 11. listopad 2021, 10:43
Jozko, znamenám si, aktuální cena 112,6 €/MWh, cena klesne do května na 60-75 €/MWh, za pět měsíců uvidíme : )
Jiříčku 90210, to by samozřejmě platilo, kdyby nenastala taková "malá událost" jako válka na Ukrajině. Možná jsi to nezaznamenal, ale dost to ovlivnilo nejen cenu EE. Musíš někdy zkusit přemýšlet, že. Tak papa
Dobrý den pane Bláha.
Myslíte, že už přestane západ platit Rusku v rublech?
hlpb 31. březen 2022, 07:06
Rejpale, je úsměvné jak jsi naivní. Musíš pochopit jednu věc EU a celý západ nikdy nezaplatí rusku ani jedním rublem.
Lol tak toto je mega. Blaha ako nepriestrelny analytik kombinovany s futurologom :D
Pan Jrika, vdaka, fakt ste mi zdvihol naladu.
To sa vazne podarilo
Souhlasím, to se povedlo:-).
blaha je futurolog, ktory uz zabudol, ze ceny energii isli davno pred vojnou smerom hore. On si ale vzdy najde vyhovorku, ze to tak nebolo. Je nas miestny komik-zabavac. A ma svojich cierne veselych roztlieskavacov.
Velkost ekonomiky ještě nic neznamená. HDP a ještě v dolarech není dobrý ukazatel. Mocní jsou ti, co prodávají to, co lze jen těžko nahradit a to jsou suroviny , potraviny a energie. Všechno ostatní si v dnešním světě koupíte snadno od jiných dodavatelů. Navíc pokud máte dost vlastních surovin potravin a energii tak na Vás prakticky nikdo nemůže. Proto je Rusko velmoc a EU velmoc není. Ze stejného důvodu se Čína velmi snaží co může mít vlastní energie, ale její dovoz energií zejména ropy stále roste a i když průměrný Číňan spotřebuje jen 1/5 ropy co průměrný Američan. Tak je Čína největší dovozcem ropy na světě a proto je Rusko s 10x menším počtem obyvatel a malou
ekonomikou mocnější než Čína.
EU není velmoc, protože je rozdrobená a málo jednotná. Komodity koupíme jinde, to je omezení jen na max pár let.
Vyhřívané a plánované haly a tělocvičny jak plánují v Německu nás v zimě nespasí a ani nový polský zákon, že si lidé mohou jít zdarma do lesa nahrabat klestí....jen klestí, za soušky se už musí platit.....,to jsme dopadli.....sorry jako...
Na klestí u nás mužete také . To bylo vždy. Uvádí se do pruměru 7cm . Ale myslím , že by vás soukromník hnal s klackem po hřbetě :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se