
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Dovoz ruského LNG do EU prudce vzrostl, blok však nemá v plánu jeho dovoz zakázat
Evropská unie nemá v krátkodobém horizontu v plánu zakázat dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), jeho dovoz do EU přitom prudce vzrostl. Uvedla to španělská ministryně energetiky s odkazem na obavy z dalšího prudkého nárůstu cen.
Celkový dovoz ruského zemního plynu do EU se od loňského roku propadl poté, co Rusko v reakci na rozsáhlé západní sankce vůči své ekonomice omezilo toky do Evropy. Nicméně dovoz ruského LNG do Evropy v období od ledna do července vzrostl o 40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 a před válkou na Ukrajině.
2. Německý parlament přijal nový energetický zákon týkající se vytápění budov v jeho zmírněné podobě
Německý parlament přijal nový energetický zákon týkající se vytápění budov. Ten prošel po měsících diskusí změnou zmírňující požadavky na dekarbonizaci topných systémů. Zákon nyní obsahuje zákaz nových fosilních topných zařízení nejpozději od roku 2028. Informaci uvedl portál Euractiv.
V důsledku energetické krize zažívají v Německu fosilní způsoby vytápění boom. Spotřebitelé se předhánějí v zajišťování nových olejových a plynových kotlů, aby nemuseli přecházet na z investičního hlediska dražší topné systémy, jako jsou například tepelná čerpadla.
3. PERC vs. TOPCon: Jak dopadly letošní testy fotovoltaických panelů?
Rozhodujícím kritériem při volbě panelů by neměla být pouze cena, ale zejména chování panelů v reálném provozu. Co prokázaly nedávné testy fotovoltaických panelů? Vyplatí se investovat do tradičních panelů typu PERC nebo raději do panelů nové generace TOPCon?
Na tyto otázky poskytne odpověď Georg Touloupas, přední expert na fotovoltaiku a technický ředitel nezávislé certifikační agentury Clean Energy Associates během své přednášky na odborné konferenci Smart Energy Forum v Praze v říjnu.4. V Německu se nezaplnila další aukce pro větrné elektrárny, značné navýšení cen očividně nestačí
V Německu proběhla další aukce na podporu výstavby onshore větrných elektráren, letos již třetí v pořadí. Oproti předchozím kolům se nic zásadně nezměnilo, a tak ani po snížení objemu aukce na polovinu nedošlo k jejímu zaplnění. Německu stále chybí nové projekty větrných elektráren, které se musí potýkat s náročnými povolovacími procesy. Vzhledem k trvalé absenci konkurence se tak vysoutěžené zaručené ceny stále drží u cenových stropů.
Na začátku minulého měsíce se v Německu uskutečnila letošní třetí aukce, ve které si developeři větrných parků na pevnině mohou zajistit minimální garantované ceny. Na rozdíl od jiných zemí Německo stále běžně uplatňuje v aukcích jednostranné rozdílové kontrakty. V tomto případě mají provozovatelé zdrojů zaručenou minimální prodejní cenu. V případě, kdy jsou ceny elektřiny na denním trhu nižší než vysoutěžená cena, rozdíl je provozovatelům zdrojů dorovnáván. Pokud však ceny elektřiny na trhu přesahují vysoutěženou cenu, vyšší zisk provozovatelům zůstává.
5. Rusko: Západní cenové stropy na náš vývoz ropy poškozují globální ekonomiku
Podle ruského ministra energetiky jsou současné západní cenové stropy na tamní export ropy škodlivé pro světovou ekonomiku. Hlavním cílem zavedení cenových stropů místo embarga je zachování dodávek ruské ropy na trh při současném omezení příjmů země. Zástupci americké vlády nedávno uvedli, že příjmy ruského rozpočtu z exportu ropy se v první polovině letošního roku propadly na polovinu. Napjatou situaci ohledně rozpočtu přitom přiznává i sám ruský ministr.
Ruští vývozci ropy se od letoška potýkají se sankcemi v podobě cenového stropu, na kterém se shodly země G7 a EU na konci loňského roku. Tamní ministr energetiky Nikolaj Šulginov se však podle serveru S&P Global nechal slyšet, že tyto stropy poškozují globální ekonomiku. Zároveň jsou podle něj ceny ropy aktuálně dost vysoké na to, aby Rusko mohlo část zisků investovat zpět do rozvoje těžby.
6. Objemy zobchodované elektřiny na krátkodobých trzích dosahují nových historických maxim
I přes významný meziroční pokles cen elektřiny na krátkodobých trzích s elektřinou bylo v srpnu zaznamenáno rekordní zobchodované množství elektřiny pro tento měsíc. Na denním trhu dosáhl meziroční růst 10 % a na vnitrodenním trhu dokonce 21 %. Informoval o tom český operátor trhu, společnost OTE, a.s.
Podle zveřejněných údajů bylo v srpnu na denním trhu zobchodováno 2 346 GWh a na vnitrodenním 460 GWh. V případě denního trhu se jedná o meziroční nárůst o 10 % a u vnitrodenního dokonce o 21 %.
7. USA se mohou stát lídrem v oblasti výroby elektrolyzérů
Spojené státy americké by se mohly stát lídrem v oblasti vodíkových technologií. Podmínky pro rozvoj tohoto odvětví jsou v zámoří příznivější než je tomu například v Evropě.
Elektrolyzéry, které za využití elektřiny přeměňují vodu na vodík, jsou základní technologií potřebnou pro sektor výroby vodíku. Jak informoval server Euractiv, Spojené státy s největší pravděpodobností vytvoří příznivější prostředí pro jeho rozvoj.
8. Německo chce v příštích 5 letech vynaložit přes miliardu eur na jadernou fúzi
Více než jednu miliardu eur chce do roku 2028 investovat Německo do výzkumu jaderné fúze. Podle spolkové ministryně školství a výzkumu Bettiny Stark-Watzingerové již není otázkou, zda se fúze uplatní, ale spíše zda bude Německo součástí. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.
Německá ministryně Stark-Watzingerová představila nový podpůrný program směřovaný na výzkum jaderné fúze v hodnotě 370 mil. eur, který společně s dalšími dříve oznámenými programy dostává celkovou podporu, která má tímto směrem směřovat v následujících 5 letech, na jednu miliardu eur.
9. Šéf Mezinárodní agentury pro energii: Svět je blízko konce éry fosilních paliv
Svět je na začátku konce období fosilních paliv, poptávka po ropě, zemním plynu a uhlí dosáhne vrcholu ještě před rokem 2030. Listu Financial Times (FT) to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura podle něj ve svém nejnovějším výhledu příští měsíc odhadne, že spotřeba tří hlavních fosilních paliv začne klesat už v tomto desetiletí, a to díky rapidnímu nárůstu obnovitelných zdrojů energie a elektrických vozů.
Vlády po celém světě zvýšily investice do obnovitelných zdrojů v reakci na klimatické změny a na energetickou krizi vyvolanou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Mnoho z nich však čelí kritice kvůli výdajům v době krize životních nákladů.
10. Von der Leyenová: EU se začne zabývat nízkými cenami elektromobilů z Číny
Štrasburk 13. září (zvláštní zpravodaj ČTK) – Čína skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni, což křiví trh. Evropská komise (EK) má proto v plánu začít se situací zabývat. V dnešním projevu o stavu unie to v Evropském parlamentu (EP) řekla předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Unie se podle ní musí neférovým praktikám ze strany Číny bránit. Na oznámení šéfky komise příznivě zareagovaly Berlín a Paříž.
Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová. „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala. Zároveň oznámila, že komise zahajuje vyšetřování ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky.
Téma
Proklepli jsme česká bateriová úložiště AMVOLT pro instalace v rozmezí 35 - 300 kWh. Jak to dopadlo?
Vcházíme do plného provozu menší výrobní haly na ohýbání plechu v Uhříněvsi u Prahy. Všude jedou stroje, zaměstnanci v plném vytížení. Nacházíme velkorysou technickou místnost, kde se až ke stropu ve výšce 3,5m doslova tyčí vizuálně a objemově nepřehlédnutelná žlutá věž. Jedná se o české bateriové úložiště AMVOLT, konkrétně o 3 kusy AMVOLT 50 kWh LV Modulů s celkovou kapacitou 150 kWh. Úložiště v této realizaci akumuluje přebytečnou energii z FV, funguje jako záloha firemního provozu a optimalizuje náklady za elektrickou energii. V tomto článku se podíváme blíže právě na AMVOLT 35 a 50 kWh LV Moduly.
AMVOLT je formálně divizí české společnosti GWL GROUP a.s., která se již 15 let věnuje LiFePO₄ bateriovým článkům a je jedním z jejich největších evropských distributorů. V roce 2016 spolumajitel GWL Michal Klečka spojil síly s Pavlem Podruhem a spolu vytvořili pro oceňovaný projekt Český soběstačný dům první prototyp AMVOLT úložiště s otevřenou architekturou a konceptem opravitelnosti jednotlivých prvků zařízení. Dle slov samotných zakladatelů je misí AMVOLTu pomáhat Evropě s budováním bezpečnější energetiky snížením závislosti na asijských energetických výrobcích. AMVOLT je český výrobce evropských modulárních bateriových úložišť od malých, kompaktních (5 – 14 kWh) po velké vysokonapěťové BESS úložiště v řádech MWh. Uprostřed této škály jsou právě AMVOLT 35 a 50 kWh LV Moduly, škálovatelné v rozpětí 35 – 300 kWh.
Spory o jadernou energii blokují jednání o reformě evropského trhu s elektřinou
Evropský parlament dal Radě EU zelenou k zahájení jednání o reformě unijního trhu s elektřinou. Rada se však v současné době zasekla na mrtvém bodě kvůli neshodám, zejména mezi Německem a Francií. Hlavním tématem sporu je financování jaderné energie. Spory se aktivně snaží řešit předsedající Španělsko, které minulý týden rozeslalo svůj první oficiální návrh reformy reagující na předchozí jednání.
Jedním z cílů připravované reformy evropského trhu s elektřinou je větší ochrana spotřebitelů před výkyvy cen na trzích. Evropská komise chce mimo jiné zabránit explozivnímu zdražování energií pro spotřebitele. Podle vyjednávací pozice Evropského parlamentu, přijaté tento čtvrtek ve Štrasburku, by občané měli mít právo na smlouvy s fixními i dynamickými cenami.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se