Rusko: Západní cenové stropy na náš vývoz ropy poškozují globální ekonomiku
Podle ruského ministra energetiky jsou současné západní cenové stropy na tamní export ropy škodlivé pro světovou ekonomiku. Hlavním cílem zavedení cenových stropů místo embarga je zachování dodávek ruské ropy na trh při současném omezení příjmů země. Zástupci americké vlády nedávno uvedli, že příjmy ruského rozpočtu z exportu ropy se v první polovině letošního roku propadly na polovinu. Napjatou situaci ohledně rozpočtu přitom přiznává i sám ruský ministr.
Ruští vývozci ropy se od letoška potýkají se sankcemi v podobě cenového stropu, na kterém se shodly země G7 a EU na konci loňského roku. Tamní ministr energetiky Nikolaj Šulginov se však podle serveru S&P Global nechal slyšet, že tyto stropy poškozují globální ekonomiku. Zároveň jsou podle něj ceny ropy aktuálně dost vysoké na to, aby Rusko mohlo část zisků investovat zpět do rozvoje těžby.
"Její cena roste. Nadále trváme na tom, že cenový strop je nelegitimní a pro světovou ekonomiku škodlivý mechanismus. Dnešní cena ropy odráží skutečný stav trhu a umožňuje všem účastníkům získat zdroje za adekvátní cenu – a zajišťuje opětovné investice zisků zpět do těžby tak, aby podpořila těžbu," uvedl Šulginov.
Skutečný stav ruského energetického sektoru je neznámý
Skutečný stav ruského energetického sektoru je podle některých analytiků nejistý, jelikož země podle nich data skrývá, či s nimi manipuluje. Tuto situaci podporuje i skutečnost, že ruská vláda letos na jaře nařídila pozastavit zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu. Objem zveřejňovaných dat však měl být zásadně omezen již od února loňského roku.
Podle dostupných statistik Rusko v posledních měsících vyváží stále více ropy do Indie a Číny, přičemž tyto trhy nebyly pro Rusko v minulých letech nijak klíčové. Indie začala nakupovat ruskou ropu ve větším objemu od loňského března, kdy ruští exportéři nabízeli svou ropu s výraznou slevou oproti jiným dodavatelům. Rusko tedy muselo začít prodávat ropu pod cenou dávno před zavedením cenových stropů.
Státní rozpočet čelí problematické situaci
Nárůst exportu ropy do Číny okomentoval i Šulginov, podle kterého vývoz roste a očekává dosažení přes 100 milionů tun do konce letošního roku. Celkově by tak vývoz ropy do Číny měl meziročně stoupnout o 15 %. Přesměrování exportu do Indie a Číny, pro které je Rusko největším dodavatelem, nicméně zřejmě není pro ruský rozpočet samospásné. O napjaté rozpočtové situaci, která komplikuje daňové úlevy pro rozvoj těžby, mluvil i samotný ministr Šulginov.
"Aby daňové úřady mohly nabídnout nějaké úlevy, je nutné klasifikovat všechny pokročilé těžební technologie, klasifikovat, co přesně se rozumí obtížně těžitelnými zdroji a co ne. Stejnou práci je třeba odvést i při klasifikaci technologií pro vylepšenou těžbu ropy. Do roku 2027 bychom měli být schopni plně stanovit parametry. Vzhledem k dnešním rozpočtovým problémům však očekáváme, že rozhodnutí v zásadě budou přijata na začátku roku 2024 a jejich realizace začne v roce 2027," dodal Šulginov.
Rusko rovněž samo omezuje těžbu ropy, respektive její dodávky na globální trh. Na začátku minulého týdne oznámilo Rusko spolu se Saúdskou Arábií prodloužení dobrovolného omezení těžby až do konce letošního roku.
Země argumentují podporou trhu a stabilizací cen ropy. Ty na toto oznámení reagovaly růstem až na hranici 90 dolarů za barel v případě severomořského Brentu. Ruský prezident přitom v květnu prohlásil, že v posledních měsících snížil těžbu v koordinaci s organizací OPEC+. Její další zástupci však odmítali, že by se tímto způsobem snažili řídit ceny na globálním trhu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se