Domů
Plynárenství
USA se mohou stát lídrem v oblasti výroby elektrolyzérů
PEM elektrolyzér ITM umístěný, který je součástí . Zdroj: http://www.itm-power.com/
Zdroj: ITM

USA se mohou stát lídrem v oblasti výroby elektrolyzérů

Spojené státy americké by se mohly stát lídrem v oblasti vodíkových technologií. Podmínky pro rozvoj tohoto odvětví jsou v zámoří příznivější než je tomu například v Evropě.

Elektrolyzéry, které za využití elektřiny přeměňují vodu na vodík, jsou základní technologií potřebnou pro sektor výroby vodíku. Jak informoval server Euractiv, Spojené státy s největší pravděpodobností vytvoří příznivější prostředí pro jeho rozvoj.

Pravidla pro výrobu vodíku v EU budou přísnější než předpisy v USA. To může být pro průmysl elektrolyzérů v EU rozhodující. Vodík je přitom ústředním bodem zelené průmyslové politiky EU, tzv. Net-Zero Industry Act.

Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že do roku 2030 budou světovému trhu dominovat američtí, čínští a evropští výrobci. Dle evropské lobbingové agentury Hydrogen Europe budou elektrolyzéry vyrobené v Evropě patřit k nejlepším na světě. Evropští výrobci elektrolyzérů ale varují, že kvůli nepříznivému podnikatelskému prostředí v EU, hrozí, že Čína a USA pohltí světový trh.

Podnikatelské prostředí zůstává nejisté mimo jiné i proto, protože o dominanci na trhu s elektrolyzéry soupeří tři technologie. Například levnější alkalické elektrolyzéry vyrábí vodík bez přerušení, zatímco elektrolyzéry s protonovou výměnnou membránou (PEM) jsou dražší, ale výroba může flexibilně reagovat například na dostupnost elektřiny. Třetí technologie, elektrolyzéry s pevnými oxidačními články jsou pro svou účinnost závislé na vysokoteplotním odpadním teple z průmyslu.

Čína zaměřila svou výrobu na levnější alkalickou variantu, zatímco Evropa se rozhodla pro dražší, ale flexibilnější druh PEM. V EU dostali výrobci PEM elektrolyzérů pozitivní incentivu, když Brusel přijal normy pro výrobu vodíku z obnovitelné elektřiny.

Aby vodík mohl být označen za obnovitelný, musí být elektrolyzér napájen z vyhrazených solárních nebo větrných elektráren. Propojení výroby elektřiny a vodíku bude muset být realizováno na měsíční bázi, od roku 2030 pak každou hodinu. To znamená, že elektrolyzéry musí být dostatečně flexibilní, aby zachytily časová okna, kdy je výroba možná, což je pravidlo, které zvýhodňuje variantu PEM.

Zatímco však Evropa vede v oblasti PEM elektrolyzérů, o osudu tohoto odvětví se možná rozhodne ve Washingtonu. Přímé dotace ve výši až 3 USD na kg vodíku pomáhají této komoditě překonat tržní bariéru 1 USD. Zatímco Evropa se spokojila s přísnými pravidly hodinové korelace, která mají zajistit provoz elektrolyzérů za využití nově instalovaných obnovitelných zdrojů energie, USA stále zvažují, pro kterou normu se rozhodnout.

Rozhodnutí by mělo brzy učinit americké ministerstvo financí. Pokud by se ministerstvo rozhodlo pro laxnější pravidla, pak by z toho mohly těžit levnější, ale méně flexibilní elektrolyzéry, jako jsou ty vyráběné čínskými společnostmi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se