Dovoz ruského LNG do EU prudce vzrostl, blok však nemá v plánu jeho dovoz zakázat
Evropská unie nemá v krátkodobém horizontu v plánu zakázat dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), jeho dovoz do EU přitom prudce vzrostl. Uvedla to španělská ministryně energetiky s odkazem na obavy z dalšího prudkého nárůstu cen plynu na evropských burzách.
Celkový dovoz ruského zemního plynu do EU se od loňského roku propadl poté, co Rusko v reakci na rozsáhlé západní sankce vůči své ekonomice omezilo toky do Evropy. Nicméně dovoz ruského LNG do Evropy v období od ledna do července vzrostl o 40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 a před válkou na Ukrajině.
Prodej LNG Rusku stále přináší miliardy dolarů a toky do EU nevykazují žádné známky zpomalení navzdory cílům bloku přestat používat ruská fosilní paliva do roku 2027. EU již zakázala námořní dovoz ruské ropy a ropných produktů, jako je nafta.
"Panuje pocit nedostatku a strachu," řekla agentuře Reuters španělská ministryně energetiky Teresa Riberaová s odkazem na loňskou energetickou krizi v Evropě."Myslím, že dříve než později, pokud se situace v Rusku a na Ukrajině nezmění, k tomu (zákazu) dojde. Zatím však Evropská komise a členské státy chtějí po loňských turbulencích sledovat, jak se věci budou vyvíjet mírovou cestou, aby se předešlo dalším turbulencím," dodala Riberaová.
V prvních osmi měsících roku 2023 klesly podle ruského ministerstva financí příjmy z ropy a zemního plynu meziročně o 38,1 %, protože daňové výnosy se snížily v důsledku nižších cen a objemů prodeje.
LNG Rusku stále vydělává miliardy dolarů, přičemž bruselská poradenská společnost Bruegel spočítala, že od března 2022 do letošního února Evropa zaplatila Rusku za LNG 12 miliard eur.
Španělsko, které je do konce prosince v předsednictví EU, což mu umožňuje rozhodovat o prioritizaci legislativních rozhodnutí, se stalo druhým největším odběratelem ruského LNG na světě.
"Nelíbí se mi to. Vím, že díky infrastruktuře, kterou máme, jsme svědky toho, že noví hráči na trhu s LNG tento (ruský LNG) přepravují a skladují v našich zařízeních, aby ho mohli kdykoli reexportovat," řekla Riberaová.
Dodala, že španělská vláda hledala způsoby, jak tento dovoz zastavit, ale nenašla žádný právní základ pro zákaz bez dohodnutého stanoviska EU, protože se jedná o zahraniční obchod.
"Požádali jsme tedy společnosti, aby neuzavíraly nové (ruské) závazky a aby byly transparentnější v tom, odkud tento LNG získávají pro začátek," uvedla Riberaová.
Mohlo by vás zajímat:
Nešlo by to lépe, levněji a víc ekologicky plynovody?
Vždyť ten výletl do povětří. A navíc jsme s dodavatelem ve válce. Nesmíte dále zapomínat na důležitou věc, že čím větší cena, tím více se vybere na daních.
Samozřejmě - jako Maďarsko nebo Rakousko.
Ale proč kupovat levný ruský plyn, když můžeme mít výhodně mnohem dražší plyn ze Západu. A netýká se to jen plynu, ale i nafty a paliva do jaderných elekráren.
Šlo, ale plynovody by to bylo levnější, takže by to byl problém pro americký LNG. Přes Ukrajinu a Bělorusko/Polsko jsou plynovody stále funkční. Přes Ukrajinu i nadále na Slovensko a do Rakouska jde nějaké množství plynu. Podobně jde Turkstreamem do Turecka, na Balkán a do Maďarska.
Už i euroblbům dochází, že když si definitivně uzavřeme dodávky z Ruska, nedáme si ránu do kolene, ale do vlastního vazu. Bravo, to to trvalo.
Analýza s odvoláním na data společnosti Kpler uvádí, že členské země EU v období od ledna do července dovezly z Ruska 22 milionů krychlových metrů LNG. To představuje nárůst o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Hodnota tohoto dovozu podle odhadů Global Witness činila zhruba 5,3 miliardy eur (128 miliard Kč).
Zdroj: https://www.idnes.cz/
Jen pro srovnání, i když z kapalného plynu při zpětném zplyňování je množství asi 6x více, ve skutečnosti je to pro Evropu jako kapka v moři.
V minulosti dvě linky plynovodu Nord Stream přepravovaly až 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně z Ruska do Evropy. Je to mazání medu kolem huby. Dobrovolné zřeknutí cenově výhodného plynu potrubím bude znamenat pro Evropu EU nezadržitelný hospodářský pokles. Ceny těchto komodit jsou v USA a v Asii v Číně, několikanásobně nižší. Jak chtějí tento konkurenční handicap vyrovnat?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se