USA: Sankce na ruskou ropu fungují, příjmy Kremlu se v první polovině roku propadly na polovinu
Cenový strop na ruskou ropu, na kterém se shodly země G7 a EU na konci loňského roku, pomáhá podle zástupců americké vlády snižovat nejen příjmy Ruska z prodeje ropy ale také tamní těžbu. Oproti loňskému roku příjmy Ruska z prodeje ropy v první polovině roku na polovinu a Rusko rovněž musí investovat více prostředků do způsobů, jak se se sankcemi vypořádat.
Ruští obchodníci s ropou se od konce loňského roku potýkají se sankcemi ze strany zemí G7 a EU, které spočívají ve stanovení maximální ceny, za kterou mohou svou ropu prodávat. Cenové stropy jsou vymáhány skrz přepravu a pojišťování nákladů, kdy ruští obchodníci mohou využívat služeb západních společností pouze v případě, kdy dodržují cenový strop.
To nicméně znamená, že ne všechen ruský export cenovému stropu podléhá, jelikož ne všechny společnosti aktivní v těchto odvětvích musí podmínku dodržování stropu respektovat. Se zaváděním sankcí v loňském roce však začal zájem o ruskou ropu klesat a samotní ruští obchodníci ji museli často nabízet s výraznou slevou oproti jiným dodavatelům, aby byla pro případné odběratele dostatečně atraktivní.
Přestože ruská vláda zakázala domácím vývozcům akceptovat cenový strop, vymáhání tohoto nařízení může být obtížné. Nařízení sice zakazuje obchodníkům začleňovat mechanismus cenového stropu do jejich kontraktů a zároveň jim nařizuje jakékoliv pokusy o uplatnění mechanismu hlásit příslušným orgánům, avšak nabízení ropy s výraznou slevou i před zavedením stropů ukazuje ochotu tamních exportérů prodávat pod cenou konkurence. Obchodníci rovněž nesmí svou ropou vyvážet do zemí, které cenový strop uplatňují, ty však často již samy dovoz ropy z Ruska zakázaly.
Negativní dopad stropů na ruský ropný průmysl
"V první polovině letošního roku poklesly příjmy Kremlu z prodeje ropy ve srovnání s loňským rokem o 50 %. Zároveň jsme v polovině léta klesly dodávky ropy z Ruska velmi málo. Máme jakousi optimální nabídku a zároveň byly sníženy ruské příjmy," uvedl dle S&P Global Eric Van Nostrand, náměstek pro hospodářskou politiku na americkém ministerstvu financí.
Podle náměstka amerického ministerstva financí mají cenové stropy kromě přímého dopadu na příjmy Ruska také vliv na tamní těžbu. Rusko totiž musí vynakládat nemalé úsilí a finanční prostředky, jak sankce obejít, místo toho, aby je investovalo jinde.
"Není pro nás překvapivé, že Kreml v reakci na cenový strop plánoval investovat do způsobů, jak cenový strop obejít. To je vlastně zcela zřejmé, že najdou způsoby, jak tomu často bývá v případě sankčních režimů. Rusko vydělává na své ropě méně peněz a je nuceno vynakládat více peněz na to, aby sankce obešlo.... A to je skutečně cílem toho, co zde dáváme dohromady," dodal Nostrand.
Podle dat S&P Global Commodity Insights ruský vývoz ropy po moři v posledních měsících stabilně klesal, přičemž v srpnu se propadl na nejnižší hodnoty za bezmála rok.
Mohlo by vás zajímat:
Změny v dodavatelských řetězcích jsou složité a trvá to. Evidentně ale přinášejí úspěch. K ukončení války to ale těžko bude stačit.
Doufam (jsem optimista), ze tyhle stripky zpusobi, ze v dohledne dobe zkolabuje ruska ekonomika. Rubl opet oslabuje k hranici 100 rub za dolar i kdyz je urokova sazba 12%. Tezba ropy/plynu v rusku vyzaduje vyssi naklady nez na arabskem poloostrove. Ekonomika roste, ale ten rust je imaginarni; vyrobeny granat, tank, nebo raketa zadnou pridanou hodnotu pro ekonomiku nemaji. Doufam, ze rusko smete inflace.
Po první světové válce smetla inflace Německo, vedlo to ke druhé světové...
Problém je, že dnes už oba souperici bloky nevládnou světu. Ten je dnes multipolarni a tedy sankce moc nefungují, když 3/4 světa jej nedodržují. Navíc je problem to oříznutí od schiftu. To si svět dost bere a bude diverzifikovat.
Tak to je fakt vtipné srovnávat efekt sankcí na základě rekordních cen v loňském roce. Takové srovnání zisků oproti předcovidovému mírovému období, kdy objemy byly na větších úrovních se jim asi nezdá dost atraktivní.
Loňské příjmy Ruska byly za suroviny rekordní, žádný div, že proti nim se bude v následujících letech paběrkovat.
Podstatné je, že bez ruských surovin se svět neobejde (je tam zhruba třetina světových zásob). A pokud se jich západ dobrovolně zřekne, tak jinde tak upejpaví nejsou.
Svět se bez surovin z té agresivní a nám nepřátelské země bez problémů obejde, nic tak nenahraditelného tam nemají. To jsou jen řeči jejich státem řízených kanálů, jako že v Evropě bez jejich plynu zmrzneme atd. Moc nechápu proč má někdo potřebu tyto narativy dále šířit.
Vy jste nepochopil vůbec nic. Plyn to jsou hnojiva, plastické hmoty a část chemie. A to v EU prostě nebude se všemi následky.
Zato pan Zdevas pochopil naprosto všechno, co mu východní prop. kanály naservirovaly. Jenomže realita je taková, že ve světě je plynu více než dost a není žádný důvod se domnívat, že ho bude v Evropě nedostatek. Jenom je třeba se orientovat na spolehlivé dodavatele a hlavně diverzifikovat! Pokud pane žijete v plynové úzkosti, pošlu vám odkazy na odborné zdroje, třeba vás to uklidní. Stačí říct.
povedal niekto z agresivneho NATO
Jakoupak agresi nato vůči naší zemi jste zaznamenal za celou dobu její existence? Já žádnou, zato okupační vojska že 68 mám v živé paměti a extrémně nenávistnou současnou rétoriku si můžete poslechnout pravidelně na RT či ve vyjádřeních vládních činitelů. To jsou fakta, které je nutné respektovat.
@Zdeves Pavel
prej po roce 1968 jsme nebyli kolonií, a co tedy?
Kolik ti je chlapče let? Kam prosím mizely tísíce tun vepřového/hovězího/pšeníce a ostatní výrobků? Kam se vyváželo všechno ostatní? Ja ti na povím, všechno valilo do ruska nebo jiný SSSR zemiček. Už si nepamatuješ ten socialistický blahobit, kdy na pultech nic nebylo? Regály prázdné a lidé museli chovat doma dobytek, jinak by se měli hodně špatně.
Ekonomickou. Nejprve zničení průmyslu, pak jeho převzetí za hubičku. A nyní vývoz cca 300 mld. přes matky firem na západě a dalších 300 mld na dividendach. Nikdo po roce 1968 z nás neudělal kolonii, to jsme až nyní a zřejmě jste z toho šťasten.
Pravděpodobně máte lepší informace, než západní politici. Protože právě oni navrhli například cenový strop na ruskou ropu, aby tato nezmizela z trhu, ale zůstala přístupná.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se