Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu se nezaplnila další aukce pro větrné elektrárny, značné navýšení cen očividně nestačí
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

V Německu se nezaplnila další aukce pro větrné elektrárny, značné navýšení cen očividně nestačí

V Německu proběhla další aukce na podporu výstavby onshore větrných elektráren, letos již třetí v pořadí. Oproti předchozím kolům se nic zásadně nezměnilo, a tak ani po snížení objemu aukce na polovinu nedošlo k jejímu zaplnění. Německu stále chybí nové projekty větrných elektráren, které se musí potýkat s náročnými povolovacími procesy. Vzhledem k trvalé absenci konkurence se tak vysoutěžené zaručené ceny stále drží u cenových stropů.

Na začátku minulého měsíce se v Německu uskutečnila letošní třetí aukce, ve které si developeři větrných parků na pevnině mohou zajistit minimální garantované ceny. Na rozdíl od jiných zemí Německo stále běžně uplatňuje v aukcích jednostranné rozdílové kontrakty. V tomto případě mají provozovatelé zdrojů zaručenou minimální prodejní cenu. V případě, kdy jsou ceny elektřiny na denním trhu nižší než vysoutěžená cena, rozdíl je provozovatelům zdrojů dorovnáván. Pokud však ceny elektřiny na trhu přesahují vysoutěženou cenu, vyšší zisk provozovatelům zůstává.

V Německu měla letos proběhnout celkem čtyři kola aukcí pro onshore větrné zdroje, přičemž v každém se mělo soutěžit o celkem 3,2 GW instalovaného výkonu. Vzhledem k zásadnímu nedostatku nových projektů však dochází k postupnému snižování soutěženého objemu. Zatímco v prvním letošním kole se soutěžilo o 3210 MW, v druhém kole byl objem snížen na 2866 MW a v zatím posledním kole na necelých 1667 MW.

Ani snížení objemu na polovinu nezajistilo v aukci konkurenční prostředí

Ani snížení původně plánovaného objemu na polovinu však nepomohlo aukci zaplnit. Do srpnové aukce developeři podle německého síťového regulátora přihlásili 142 projektů o celkovém instalovaném výkonu 1436 MW. Jednu z nabídek nicméně regulátor musel vyřadit, podporu si tak nakonec zajistilo 141 projektů s instalovaným výkonem 1433 MW. V posledním kole se tak vysoutěžilo 85 % nabízeného objemu.

Oproti předchozím kolům se ani nijak zásadně nelišily nabízené ceny, které se pohybovaly mezi 60 a 73,5 EUR/MWh, což je i cenový strop stanovený pro tento typ aukcí na letošní rok. Jelikož v aukci dominovaly nabídky na hladině maximální možné ceny, vážený průměr vysoutěžených garantovaných cen dosáhl 73,2 EUR/MWh, což je hodnota srovnatelná s 73,4 EUR/MWh z předchozích dvou kol.

Od navýšení cenových stropů pro aukce na letošní rok si přitom Německo slibovalo vyšší účast v aukcích. V případě aukcí pro větrné elektrárny se však kýžený efekt zatím nedostavil. Ještě hůře přitom dopadla letošní první inovativní aukce, ve které o podporu soutěží obnovitelné zdroje s akumulací. V tomto případě byla do aukce podána pouhá jediná nabídka.

Silná konkurence nemusí stačit k zásadnímu poklesu cen

Na rozdíl od aukcí pro větrné elektrárny samostatné aukce pro pozemní fotovoltaiky nedostatek projektů ani zdaleka netrápí. Do druhého letošního kola byly dokonce přihlášeny projekty, jejichž celkový instalovaný výkon dosahoval zhruba trojnásobku objemu aukce.

I navzdory silné konkurenci se nicméně nepodařilo nijak zásadně snížit ceny. Zatímco v prvním letošním kole dosahovaly vysoutěžené ceny po navýšení stropu v průměru 70,3 EUR/MWh, v druhém kole vážený průměr cen poklesl na 64,7 EUR/MWh, tedy ani ne o desetinu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
12. září 2023, 12:01

Problém tohohle článku je v tom, že tak nějak tiše předpokládá, že vysoutěžený výkon = budoucí instalovaný výkon. To v případě Německa už nejspíše není pravda, protože se tam celkem slušně rozjel obchod, kdy developeři OZE projektů prodávají svůj (budoucí) výkon přímo odběratelům formou PPA nebo něčeho podobného.

Nezájem o státem organizované aukce může taky znamenat to, že se s tím už nechce drbat nikdo, kdo nemusí.

Antonín Mikeš
12. září 2023, 12:38

Kolik procent vysoutěžených výkonů z minulých aukcí se postavilo? Je nějaký postih za nepostavení vysoutěženého výkonu?

Emil
12. září 2023, 12:51

"Celkem slušně rozjel" je pro větrné elektrárny, o kterých je článek, kolik konkrétně, vyjádřeno v nějakých exaktních jednotkách?

Jestli článek něco "tiše předpokládá" nevím, ani nevím jestli je to jeho problém, ale rád bych podotknul, že vysoutěžený instalovaný výkon se skutečně rovnat budoucímu instalovanému výkonu nemusí, to ale neznamená že vysoutěžený výkon bude nižší, naopak může být i vyšší, protože zdaleka ne všechno co se vysoutěží se pak musí skutečně instalovat.

Eduard Majling
12. září 2023, 22:45

Dobrý den,

článek v žádném případě nepředpokládá, že "vysoutěžený výkon = budoucí instalovaný výkon". Článek pouze popisuje výsledky posledního kola aukcí pro onshore větrné elektrárny v Německu, spolu s příslušným kontextem.

Nedostatek projektů nových větrných elektráren Německo trápí dlouhodobě. Viz například zde - https://oenergetice.cz/nemecko/nemecky-regulator-snizil-objem-kvetnove-aukce-vetrne-elektrarny-stale-chybi-projekty - kdy německý síťový regulátor snižoval objem aukcí již na jaře roku 2021, kdy velkoobchodní ceny elektřiny nedosahovaly ani zdaleka loňských či letošních hodnot. Dále podobně regulátor například snížil objem poslední loňské aukce, a to na základě informací z registru o objemu schválených projektů, které by se aukce mohly zúčastnit, zde - https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/ani-snizeni-objemu-na-polovinu-nepomohlo-nemecku-zaplnit-aukci-pro-vetrne-elektrarny

Nezájmu o státem organizované aukce určitě nenasvědčuje silná účast v aukcích pro fotovoltaické elektrárny, tato informace je ve článku zmíněna.

Pokud máte informace o konkrétních projektech, respektive celkovému objemu nových projektů onshore větrných elektráren, které si budoucí příjmy zajišťují skrz PPA či podobné nástroje, budu moc rád, když se o ně podělíte. Jenom upozorňuji, že je v tomto případě nutné rozlišovat mezi novými projekty a zdroji, kterým již vypršela provozní podpora.

Přeji hezký večer,

EM

Miloslav Černý
12. září 2023, 13:14

Co by jsme za tu bídu dali. V přepočtu na obyvatele jim nesaháme ani po kotníky. Že by jsme spoléhali tradičně na blaničtí rytíře. Doufejme, že ne na jejich nahradu z východu, to už bychom si nemohli vzájemně podivat ani do očí.

Emil
12. září 2023, 13:21

V přepočtu na obyvatele jsme naopak ve výrobě nízkoemisní elektřiny lepší než Němci:

ourworldindata. org/grapher/low-carbon-elec-per-capita?tab=chart&country=CZE~DEU

JVr
12. září 2023, 13:40

Njn, protože Němci si pozavírali jaderky ve jménu vyššího dobra... Nicméně kdybychom postavili alespoň ten 1 GW větrníků, také by se nic tragického nedělo. Stejně tak, kdybychom postavili nějakou tu jaderku navíc... v porovnání s Rakouskem anebo nedej bože Norskem stále dost pokulháváme.

Antonín Mikeš
12. září 2023, 13:52

A co teprve kdybychom postavili Alpy nebo Norské pobřeží, to bychom je dohnali raz dva :-)

Karásek
12. září 2023, 23:31

Inflace, inflace a zase inflace. Všechno se zdražilo a tedy se zdraží i větrné elektrárny. O kolik se zvýšily za poslední čtyři roky ceny nemovitostí a nebo kolik dneska stojí obyčejná hořčice? A kolik by stál nový jaderný blok? Zřejmě 1 000 000 000 000 Kč.

Xoor
13. září 2023, 10:52

"A kolik by stál nový jaderný blok? Zřejmě 1 000 000 000 000 Kč." ... a není to málo Antone Pavloviči?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se